Iebilst pret alus tirdzniecību naktīs 7

Veselības ministrija kategoriski iebilst pret Latvijas alus darītāju un tirgotāju ierosinājumu steidzamības kārtā atcelt alus tirdzniecības ierobežojumus naktī. Alus ir alkohols, un tautas, īpaši jauniešu, nodzirdīšanu nedrīkst veicināt. Alus pārdošanas apjomi palielinātā akcīzes nodokļa ietekmē samazināsies, tāpēc ražotāji cenšas saglābt Latvijas tradicionālo nozari un nodrošināt iepriekš plānotos ieņēmumus valsts budžetā. Finanšu un Ekonomikas ministrijām adresētu vēstuli parakstījuši visi alus nozares pārstāvji, kā arī Latvijas Tirgotāju asociācija. Patlaban spēkā esošajā Alkoholisko dzērienu aprites likumā paredzēts aizliegums tirgot alkoholiskos dzērienus laikā no plkst. 22 līdz 8.Savukārt Veselības ministrija izplatījusi paziņojumu, kurā teikts, ka alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecības ierobežojumu mērķis ir pakāpeniski samazināt alkoholisko dzērienu patēriņu valstī, ierobežojot to lietošanas izraisīto kaitīgo ietekmi uz indivīdu un sabiedrību kopumā.Latvijā alkoholisko dzērienu lietošana rada 15,4 procentus no visa slimību sloga (alkohola atkarības ārstēšana, alkohola psihozes, traumatisms u. c.). Veselības aprūpes finansējums ir radikāli samazināts un jāmeklē papildu līdzekļi, lai varētu nodrošināt stacionāro palīdzību neatliekamos gadījumos. Alkohola tirdzniecības aizlieguma atcelšana gulsies uz tā jau kritiski mazo veselības aprūpes budžetu, tādēļ sabiedrība no tā vairāk zaudēs nekā iegūs. Tādu viedokli pauž Veselības ministrija. Mairita Berešneviča, lielveikala «Rimi Bauska» tirdzniecības vadītāja uzskata: «Vispirms ceru, ka ierosinājums tirgot alu naktīs netiks atbalstīts un tas neskars veikalu «Rimi» tīklu. Bauskā veikals strādā līdz plkst. 22. Ne jau nu alus dēļ būs jāstrādā ilgāk. Tad jau tikpat labi naktīs jātirgo sviests vai piens, kas arī ir Latvijā ražots un pircējiem tos var ievajadzēties jebkurā laikā.»Maruta Priedīte, ģimenes ārste «Bauskas Dzīvei» apliecina, ka pilnībā atbalsta Veselības ministrijas viedokli. «Trakākais, ka ne jau stipros dzērienus, bet tieši alu lieto pusaudži un jaunieši. Jo pieejamāks būs alus, jo vairāk to dzers un bojās veselību,» teic mediķe. FAKTI:Latvijā 2008. gadā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju sasniedza 10,81 litru, par 0,85 litriem vairāk nekā 2007. gadā.Piektā daļa 13 – 14 gadu vecu skolēnu lieto alkoholiskos dzērienus vismaz reizi nedēļā; 14 procentu 15 – 16 gadu vecu skolēnu – aptuveni reizi nedēļā; 17 – 18 gadu vecu jauniešu grupā gandrīz puse lieto alkoholiskos dzērienus vismaz reizi nedēļā. Alu katru dienu vai katru nedēļu lieto 6,2 procenti skolēnu, stipros alkoholiskos dzērienus – 2,1%, bet vīnu – 1,8%. Alkoholiskos kokteiļus vismaz reizi nedēļā bauda 7,8% zēnu un 8,2% meiteņu.Šie ir dati no 2007. gadā veiktā pētījuma «Eiropas skolu projekts par alkoholu un citām narkotiskām vielām» sadaļas par situāciju Latvijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Piekrītu Holmsam visur dzer , bet tik daudz nodzērušos neesmu redzējis , kā Latvijā. Es par zolīdien alus krodziņiem ar muziku, ar skaistu interesantu labiekārtojumu , ar interesaantām pasniegšanām, ko katru nedēļu var variēt... protams labu uzcenojumu, lai ierodas zolīda publika....

pirms 11 gadiem, 2009.07.20 12:15

Š.Holmss

Nu ko var te visu laiku rupji sakot di..t par jauniešu nodzeršanos.
Mūsu valstī ir likums, kas līdz jauniešiem līdz 18 aizliedz pārdot. Tad nu kontrolējiet, domājiet, ka likvidēt nelegāļus, nevis murgojiet par norīšanos. Dzer visur - tai pašā Somijā, Zviedrijā, kur alko tiregošanos noteikumi ir daudz stingrāki

pirms 11 gadiem, 2009.07.20 09:55

nevar

Nepateikšu neko jaunu. Bez tā, ka ar alu sāk un nodzeras jaunieši, arī tas, ka to domā tirgot naktīs ir vistīrākais neprāts. Policistu skaitu samazina, slimnīcas slēdz, bet cilvēki naktīs apdzeras, kaujas un tad meklē policijas palīdzību vai jau , iespējams, jādodas uz slimnīcu. Štrunts ar tiem pašiem dzērājiem! Lai dzer, nositas, sitas, tikai tādu lopiņu būtu mazāk, bet cietīs jau arī normāli cilvēki.

pirms 11 gadiem, 2009.07.20 09:22

kivi

Ja alu varēs nopirkt visu diennakti,točkas cietīs lielus zaudējumus.Lai arī alus ir alkoholisks dzēriens,tas nenodara tādu ļaunumu kā stiprais alkohols.

pirms 11 gadiem, 2009.07.18 22:58

Papa

Cik ta' daudz ir to žūpu, kuri iepērkas točkās... Kārtējais populistiskais bubulis.

pirms 11 gadiem, 2009.07.18 20:24

Alkāns

Labāk lai legālo aliņu ierauj vēlā stundā nekā nelegālo preiļu dzirdro, no kura arī īstās veselības problēmas rodas un pārējas sekas.

pirms 11 gadiem, 2009.07.18 12:50

twilight

Bauskā jau tikai DUS-i naktīs strādā.

pirms 11 gadiem, 2009.07.18 11:11

Latvijā un pasaulē