Mediķe: Iedzīvotājiem jāskaidro, cik lielā mērā viņi var cerēt uz valsts garantēto medicīniskās palīdzības minimumu 9

Premjera Valda Dombrovska (JL) un veselības ministres Baibas Rozentāles (TP) svarīgākais uzdevums šobrīd ir nevis "cīkstēties" par 45 miljonu latu atrašanu veselības nozarei, bet gan steidzami un skaidri definēt un skaidrot iedzīvotājiem, kā turpmāk valsts plāno garantēt Satversmē noteikto medicīniskās palīdzības minimumu ikvienam iedzīvotājam, uzskata veselības klīnikas "Premium Medical" vadītāja Signe Dauškane-Platace.Dauškane-Platace tāpat norāda, ka pēdējā laikā valsts iedzīvotājiem veido priekšstatu, ka medicīnas pakalpojumi turpmāk vairs nebūs pieejami, jo slimnīcas slēgs gan Rīgā, gan reģionos, bet plānveida medicīniskā palīdzība šobrīd nav pieejama nevienā valsts slimnīcā, un rudenī arī tās bankrotēs. Taču pacientiem netiek paziņots, ka palīdzību viņi saņems, tikai par to būs jāmaksā, jo pāreja uz maksas medicīnu jau ir notikusi, uzsver klīnikas vadītāja.Mediķe uzsver, ka daudzus gadus ministri šo jautājumu "viļājuši kā karstu kartupeli", atrunājoties, ka definēt minimumu ir grūts uzdevums. Taču šobrīd šāda definīcija ir nepieciešama, lai ikvienam būtu pilnīgi skaidrs, kas pacientam pienākas kā valsts apmaksāti pakalpojumi, par ko turpmāk būs jāmaksā pacientam no sava maciņa, kā arī pakalpojumu saraksts, par kuriem būs jāveic līdzmaksājums.Ar laiku valsts šo sarakstu varētu arī mainīt, taču patlaban ir jāzina, ar ko 100% ikviens no mums var rēķināties krīzes laikā, lai cilvēki "nemirtu savās mājās tikai tāpēc, ka baidās vērsties pēc palīdzības", uzskata Dauškane-Platace.Klīnikas vadītāja arī uzsver, ka 45 miljonu latu meklēšana veselības aprūpes sistēmas glābšanai neko neatrisinās. Valsts budžeta izdevumus, tostarp arī veselības aprūpei paredzētos, nāksies turpināt samazināt, jo nodokļu ieņēmumi krītas un budžeta deficīts palielinās. Kā ziņots, Rozentāle vairākkārt ir uzsvērusi, ka nepieciešamais finansējums veselības aprūpei jāatrod, turklāt tas esot nevis premjera, bet visas koalīcijas jautājums. Līdzšinējās aktivitātes, cenšoties samazināt veselības aprūpei atvēlēto finansējumu, Rozentāle raksturoja kā "voluntāras".Kā skaidroja ministre, tas, ka absolūtajos skaitļos finansējums medicīnai būs 2006.gada līmenī, nenozīmē, ka tiks sniegti līdzvērtīgi pakalpojumi, jo šajā laikā pieaugušas dažādas izmaksas - pievienotās vērtības nodoklis medicīnas precēm, gāze, ūdens, transports.Pašreizējie plāni nozīmētu, ka veselības aprūpe atgriežas 90.gadu vidū, brīdināja Rozentāle.LETA jau ziņoja, ka šonedēļ VM valdībā gatavojas iesniegt budžeta grozījumus, kas paredzētu papildu 45 miljonus latu veselības aprūpes finansēšanai. Ministre uzsvērusi, ka bez šiem papildu līdzekļiem vairākas slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu varētu pārtraukt jau pēc diviem mēnešiem.Budžeta grozījumi nepieciešami nekavējoties, pretējā gadījumā medicīnas iestādes nonāks uz maksātnespējas robežas, apgalvoja Rozentāle.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

suns

viss paliek arvien absurdaks,man piemeram par arstu izsaukumu uz majam,kad bernam bija 40 gradu temperatura,paprasija septinus latus samaksat,tad kur ir ta bezmaksas medicina musu valsti un kur paliek ta nauda,kuru tomer maksajam,nesaprotu ka var mus nostadit dilemmas prieksa,vai nu maksa septinus latus par to ka atbarauc,vai ari dari ko gribi ar slimu bernu.Gimenes arsts jau ari nebrauc,pasaka,la igaidam kad bus pienemsana,tad ka buut...smagi apzinaties,ka esam liktena varaa pamesta tauta.

pirms 11 gadiem, 2009.07.29 16:05

ilze

Paciente, nepaspāsi iesūdzēt, jo būsi jau viņsaulē. Jāsāk cīnīties kāmēr esam vēl dzīvības spējīgi.

pirms 11 gadiem, 2009.07.28 15:43

Kipokrac

LU medicīnas fakultātes beigšana bez speciālitātes apguves un bez jebkādas prakses medicīnā, nedod tiesības saukties par mediķi. Ja nu vienīgi - caurkritušu.

pirms 11 gadiem, 2009.07.28 11:29

...

to Kipokracs
īpaši aprobežotiem atgādinām,ka Platacei-Dauškanei ir gan ar mediķes,gan juristes(īpaši medicīnas jautājumos)diploms,un savulaik viņa vadīja Pacientu tiesību aizsardz.biroju,-kamēr to valsts,ja nemaldos,neaizklapēja ciet.Laikam kādam bija dikti neizdevīgi,ka pacienti iemācās sevi aizstāvēt...

pirms 11 gadiem, 2009.07.28 11:19

slimniece

Es par protesta akciju, bet vislabāk, ja akcija notiktu brīdī kad kāds ārzemju viesis gribētu izbraukt cauri Bauskai.

pirms 11 gadiem, 2009.07.28 09:18

Kipokracs

Vai katrs advokātiņš, kuram pieder klīnika, tagad saucas mediķis? Tad jau VM valsts sekretārs Ploriņš ir medicīnas zinātņu doktors un diždakteris, jo tur kapitāla daļas vismaz 10 klīnikās.

pirms 11 gadiem, 2009.07.28 09:10

PAR

Es par tilta bloķēšanu!!! Jūs iedomājieties situāciju,ka salauž kāju,jūs aizved uz Jēkabpili(tas ir znāms 100%) un atstāj.Jūsu kāju ieģipsē un jūs palaiž mājās.Ko jūs darīsiet,jālec uz autoostu gaidīt reiss uz Bausku. JAUTRI...

pirms 11 gadiem, 2009.07.27 23:48

Rita

Pēc šī raksta,laikam,jau gana mūs muļķot.Pietiekami solīts un ļaut tautai cerēt.Uz 30 jūlija novada sēdi ir jāiesniedz oficiāls iesniegums protesta akcijai par tiltu bloķēšanu.Ar parakstiem neko nepanācām.Pārrunas ar TP un Zeltiņu,kurš tiešām cīnijās,rezultātus nedeva.Arī Veipa kunga nostāja par slimnīcas saglabāšanu ir pozitīva.(liels paldies par to!).Bet tautas vēlētie Bauskas novada deputāti!Lūdzam dot zaļo gaismu protesta akcijai!Esiet godprātīgi un vismaz jūs mūs sadzirdat.Vai tiešām dīkstāves furgoniem un citiem transporta līdzekļiem izmaksās vairāk(ja vispār novadam tas ir jādara),nekā,ja nedod Dievs kāds ārzemju tūrists mirs avārijas vietā,tikai tāpēc,ka laikā nav sniegta medicīniskā palīdzība.Var gadīties,ka avārijas laikā vienlaikus ir izsaukums uz dzemdībām,vienlaikus izsaukums insultam,vienlaikus izsaukums bērnam ar krampjiem utt.Nu nedrīkst tā notikt!Tas jau līdzinās genocīdam pret Bauskas novada iedzīvotājiem.Un tās nav emocijas.Tā ir varbūtība!Padomājiet!

pirms 11 gadiem, 2009.07.27 22:51

paciente

ja nesaņemšu laikā medicīnisko palīdzību, tad sūdzēšu šo valsti tiesā. visu tik likvidējam....

pirms 11 gadiem, 2009.07.27 21:39

Latvijā un pasaulē