OIK piedāvā atcelt no 2022. gada, neieviešot subsidētās enerģijas nodokli 10

Ekonomikas ministrija (EM) iesniegusi valdības komitejā ziņojumu par risinājumiem attiecībā uz turpmāku elektroenerģijas ražotāju atbalstu, paredzot no 2022.gada atcelt obligātā iepirkuma komponenti (OIK), valsts atbalstu "zaļās" enerģijas ražošanai balstot uz tirgus principiem.

EM izstrādātais konceptuālais ziņojums "Kompleksi pasākumi OIK atcelšanai un elektroenerģijas tirgus attīstībai" iekļauts pirmdien, 7.janvārī, gaidāmās Ministru kabineta komitejas sēdes dienaskārtībā.

Ministrija piedāvā īstenot vairākus pasākumus, lai trīs gadu laikā - ar 2022.gada 1.janvāri - atceltu esošo elektroenerģijas obligātā iepirkuma maksājumu sistēmu. Piedāvātie risinājumi esošās OIK sistēmas likvidēšanai ir izvērtēti gan no ekonomiskā aspekta, gan juridiskā, maksimāli novēršot tiesvedību riskus un riskus valsts budžetam.

"Ja rosinātie pasākumi tiks īstenoti pilnā apjomā, vidējā termiņā tie sabalansēs sabiedrības un tautsaimniecības intereses, vienlaikus nodrošinot valsts elektroapgādes drošumu un ļaujot sasniegt Latvijas enerģētikas politikas ilgtermiņa mērķus," uzsvēra ministrijā.

Piedāvātie rīcības pasākumi ietver 2019.gadā novērst pārsubsidāciju visām OIK elektrostacijām, samazināt atbalstu ekspluatācijā nenodotām elektrostacijām, bet 2022.gadā rosināts ieviest stingrākas prasības biogāzes staciju izejvielām, kā arī pārtraukt elektroenerģijas gala lietotāju maksājumus dabasgāzes koģenerācijas stacijām, izņemot otrajai termoelektrocentrālei kā Latvijas enerģētiskai neatkarībai un energoapgādes drošībai stratēģiski nozīmīgai stacijai.

EM plāno iesniegt priekšlikumus grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz ar 2022.gada 1.janvāri esošo OIK maksājumu sistēmu aizstāt ar tirgus cenas efektivitātes modeli jeb piemaksu virs elektroenerģijas tirgus cenas. Ziņojumā iekļautais risinājums paredz periodā līdz 2022.gadam īstenot kompleksus pasākumus, lai nodrošinātu, ka sākot ar 2022.gada 1.janvāri valsts atbalsts elektroenerģijas ražošanai tiek balstīts uz tirgus principiem un kopējās atbalsta izmaksas elektroenerģijas ražošanai ik gadu nepārsniegtu 0,3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir samērīgs saskaņā ar citu valstu pētījumiem, un salīdzinājumā ar 1% no IKP 2017.gadā.

Atšķirībā no iepriekšējā piedāvājuma, EM rosina mazināt OIK, neieviešot subsidētās enerģijas nodokli (SEN). "Patlaban netiek plānots atbalsts jaunām elektrostacijām; tirgus modelis attieksies uz godprātīgi strādājošām esošām elektrostacijām, sekmējot atjaunojamās enerģijas mērķa sasniegšanu," pauda EM.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) stāstīja, ka subsidētās enerģijas ražotājiem būs jāpierāda, ka tie spēj strādāt tirgus un godīgas konkurences apstākļos.

"Protams, pieļaujam, ka iebildumi pret reformām uzņēmējiem būs, kaut arī ir veikts ilgstošs un vairākkārtējs saskaņošanas process ar ieinteresētajām pusēm. Pilnībā nevaram izslēgt arī tiesvedības, jo jāņem vērā, ka neviens tāpat nevēlas atteikties no savām privilēģijām. Tāpat plānotās izmaiņas būs jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju. Vienlaikus esmu pārliecināts, ka mūsu piedāvātais plāns ir labākais iespējamais ceļš esošās, sevi degradējušās OIK sistēmas tiesiskai atcelšanai," sacīja Ašeradens.

EM organizētās OIK staciju pastiprinātās pārbaudes apliecina, ka ir pēdējais brīdis pielikt punktu esošajai OIK sistēmai. "Pārbaužu rezultātā esam atcēluši OIK atļaujas vairākiem desmitiem elektrostaciju, kā rezultātā novērsts potenciālais OIK kopējo izmaksu pieaugums 391 miljona eiro apmērā," informēja ministrijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Māris

Ieviest OIKu zināja ātri, bet, lai tiktu no tā vaļā ir vajadzīgi 3 gadi. Vai tad tiešām to nevar paveikt ātrāk ??

pirms 2 gadiem, 2019.01.05 09:09

Krauklis

Kuram ta rūp lai atceltu, velk velk lai ilgāk slauktu tautu.

pirms 2 gadiem, 2019.01.06 08:48

P

Diez,no 1.01 vai 32.12?

pirms 2 gadiem, 2019.01.26 12:08

bet

bet tā OĪK atcelšana būs tāda, ka OĪK saņēmējiem to arvien vēl maksās turpmākos 20 gadus, mēs māksāsim par elektrību to pašu un vēl vairāk, TIKAI TAS NEBŪS IZDALĪTS ATSEVIŠĶI KĀ OĪK - TĀDS IRPLĀNS!

pirms 2 gadiem, 2019.01.07 14:07

pajolitis

Ašerāden-esi vīrs, ja gribi OIK saglabāt, tad lai maksā tas speciālistu bars, kas to ieviesa un izdomāja.
Tautai liec mieru.

pirms 2 gadiem, 2019.01.11 12:07

Kobra

Valsts kasē svilpo vējš. Kad Latvija kļuva neatkarīga tai ārējo parādu nebija. Šodien ārējais parāds ir apmēram 10 miljardi eiro. Par to kā viņš veidojies tautai nav jāzin. Es dzīvoju laukos un varu spriest par lauksaimniecības stāvokli salīdzinot to ar Padomju Latvijas laiku. Tauta netiek informēta par lauksaimniecības sasniegumiem ja tādi ir. Agrāk viļņojās plašas druvas, dūca tehnika no rīta līdz vakaram. Bija darba roku trūkums. Pārtika bija lēta. Tagad cita dzīve...

pirms 2 gadiem, 2019.01.13 10:32

pskp

tu esi stulbs!

pirms 2 gadiem, 2019.01.19 06:54

kolhozs

Slaucēji(jas) taču bija pirmrindnieki - izslaukums kāpa, tauku saturs pienā cēlās ... Vai kas ir mainījies? Vienīgais rijējiem apetīte augusi!

pirms 2 gadiem, 2019.01.19 07:01

Suns

populisti var formāli atcelt, tikai tu pats par to samaksāsi teiksim ar paugstinātu akcīzi smēķiem vai šmigai :)

pirms 2 gadiem, 2019.01.21 11:13

Tautsaimniecība