ĀCM uzraudzības zonā – Iecavas un Rundāles novads 3

Šogad pirmais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) mājas cūkām Latvijā konstatēts Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagastā saimniecībā «Kukuļi», kur šonedēļ likvidētas 165 cūkas.

Ap saimniecību noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā. Šajā teritorijā tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas produktu pārvadāšanai. Nedrīkst bez inspektora atļaujas pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Notikušo «Bauskas Dzīvei» skaidro Jānis Grosbārdis, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs: «Saimniecībā «Kukuļi» konstatēti būtiski biodrošības noteikumu pārkāpumi, prasībām atbilstoši pasākumi patiesībā nav tikuši veikti. Bet situāciju daudz nopietnāku dara tas, ka šī saimniecība tirgojusi sivēnus bez pārvietošanas dokumentiem, neoficiāli. Varam tikai brīdināt šo sivēnu saimniekus īpaši sekot mājdzīvnieka veselības stāvoklim... Daudzas mazās un vidējās cūkkopības saimniecības īsti neapzinās situācijas nopietnību un izturas pavirši pret mūsu izvirzītajiem noteikumiem. Pašlaik uzraudzības zona skar nelielu teritoriju Rundāles novada Viesturu pagastā un Iecavas novadā. Tā saglabāsies vismaz četrdesmit dienas. Jāņem vērā, ka mežos šis vīruss «migrē», mežacūku barus papildinājuši sivēni un slimības izplatība uz fermām vasaras mēnešos un medību sezonā ir daudz iespējamāka. Ceru, ka pārējos cūku turētājus šis nepatīkamais gadījums mobilizēs nepieciešamajiem pasākumiem. Par soda sankcijām «Kukuļu» saimniecībai pagaidām komentārus nesniegšu.»

Desmit kilometru rādiusā ap Jaunsvirlauku, par laimi, nav lielu cūkkopības kompleksu, kuru darbību apdraudētu kustības ierobežojumi. Tomēr cūkkopības uzņēmuma SIA «Gaižēni» vadītājs Alekss Rasmusens, kam saimnieciskā darbība ir Bauskas novadā – gan Īslīces, gan Brunavas pagastā – ir satraukts un «Kukuļu» īpašnieku rīcību uzskata par bezatbildīgu.

Viņa komentārs: «Patiesībā jau nekā jauna šajā situācijā nav. Ilgstoši dzīvojam kā uz pulvera mucas, jo gadās, ka pat biodrošības pasākumi pieviļ. Bet iepriekš minētās saimniecības rīcība ir tiešām bezatbildīga. Piemēram, ja tāds komplekss kā mūsējais nonāk šādā zonā, man ir apturēta dzīvnieku pārvietošana uz citām novietnēm, ko es daru katru nedēļu. Šādā «sastrēgumā» pārvietojamās cūkas vajadzētu likvidēt. Nav svarīgi, vai saimniekam ir divas vai divsimt cūkas kūtī, noteikumi visiem ir vienādi un apdraudētība arī vienāda.»

Jaunsvirlauka robežojas ar Rundāles novadu, «Bauskas Dzīvei» pašvaldības izpilddirektors Aigars Sietiņš situāciju raksturoja šādi: «Viesturu pagasta teritorijā, kas iekļauta kontroles zonā, ar cūkkopību uzņēmēji nenodarbojas un ietekmi uz nozari uzraudzības zonas ieviešana nav atstājusi. Bet pašvaldības policija kopā ar Valsts policiju patrulē un kontrolē, lai kustības ierobežojumi tiešām tiktu ievēroti.»

Tāpat no Jaunsvirlaukas netālu ir Iecavas novada administratīvā teritorija. Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks sacīja: «Jā, mūsu novadu tiešām skar šī desmit kilometru uzraudzības zona, bet tiešu ietekmi uz cūkkopību neatstāj, jo tajā nav šādu fermu. Bet ir gan divi govju ganāmpulki, uz kuriem attiecas pārvietošanas kustības saskaņošana ar PVD inspektoru. Pašvaldības sabiedriskās kārtības nodaļas darbinieki un Valsts policijas patruļa seko, lai noteiktie kustības ierobežojumi tiktu ievēroti. Situāciju kontrolējam.»


PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

• jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;

• nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji;

• nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;

• cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u. c.;
Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;

• pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi;

• ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Vietējās ziņas