Adventes un Ziemassvētku laikā jāievēro drošība; šogad bijuši 19 neuzmanīgas svecīšu dedzināšanas dēļ izraisīti ugunsgrēki

Jau šosvētdien, 28. novembrī, sākas adventes laiks, kad mājokļus un sabiedriskās ēkas rotās vainagi un svētku noskaņas radīšanai tiks iedegtas sveces. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika liecina, ka ik gadu šajā laikā bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ izceļas vairāki ugunsgrēki. Sagaidot pirmo adventes svētdienu, VUGD atgādina drošības padomus, lai no degošām svecēm neizceltos liela nelaime.

Pērn ugunsdzēsēji glābēji visā Latvijā dzēsa 20 ugunsgrēkus, kuri, visticamāk, izcēlās adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 20. novembrim visā Latvijā reģistrēti jau 19 šādi ugunsgrēki. Ik gadu šādās ugunsnelaimēs cieš cilvēki – šogad cieta trīs personas un trīs cilvēki tika izglābti, bet 2020. gadā cieta pieci cilvēki, bet viens gāja bojā, informē Agrita Vītola, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece.

Šogad ugunsdzēsēji glābēji Zemgalē – Jelgavā un Tukumā – jau dzēsa divus ugunsgrēkus, kuru iespējamais izcelšanās iemesls ir saistīts ar neuzmanīgu sveču lietošanu. Aizvadītajā gadā, visticamāk, piecos gadījumos svecīte izraisīja ugunsgrēku, no kuriem vienā gadījumā dega adventes vainags. 2019. gadā reģistrēti divi šādi ugunsgrēki, bet vēl gadu iepriekš – četri, no kuriem divos gadījumos aizdegās Ziemassvētku eglīte. Šogad Bauskas pusē nav dzēsti ugunsgrēki, kuru iespējamais iemesls saistīts ar neuzmanīgu sveču lietošanu, bet aizvadītajā gadā tāds, visticamāk, bija viens ugunsgrēks, informē Viktorija Gribuste, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore.

«Pēdējo gadu statistika liecina, ka bez uzraudzības atstātas iedegtas svecītes izraisīti ugunsgrēki nav tikai Ziemassvētku laika problēma. Mēs esam daudz stāstījuši par drošiem adventes vainagiem, tāpēc varbūt cilvēki tieši šajā laikā īpaši pieskata un uzrauga sveces liesmiņu. Tomēr jāatceras, ka jebkurā laikā, kad iededzinām svecīti, tā ir jāpieskata, jānopūš, izejot no telpas, ejot gulēt vai atstājot mājokli. Jāparūpējas, lai svece tiek novietota stabilā svečturī, bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā un tālāk no aizkariem un citiem degtspējīgiem priekšmetiem. Ja tomēr notiek nelaime, par ugunsgrēka izcelšanos savlaicīgi brīdinās mājoklī uzstādīts dūmu detektors, bet aizdegšanās sākumposmā liesmas viegli varēs nodzēst ar ugunsdzēsības pārklāju. Tikai jāatceras, ka vispirms ir jāparūpējas, lai visi mājinieki atstāj telpas, jāpiezvana uz 112 un tad, izvērtējot situāciju, var sākt dzēšanu ar pārklāja palīdzību,» atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Bauskas daļas komandieris Vadims Kuzmičs.

VUGD apkopotā statistika rāda, ka visbiežāk šādi ugunsgrēki izceļas dzīvojamajā sektorā – privātmājās un dzīvokļos – un tieši tajās telpās, kur cilvēki uzturas visvairāk, – dzīvojamajā istabā un virtuvē. V. Gribuste stāsta par gadījumiem Bauskas pusē. Tā 2020. gada jūlijā Iecavā četrstāvu dzīvojamās mājas dzīvokļa virtuvē no degošas sveces, kas bija novietota uz veļas mašīnas, aizdegās uz durvīm pakarināta sega. Nostrādāja dūmu detektors. Palīgā atsteidzās kaimiņi, kas 3 m2 platībā nelielo ugunsgrēku ar ugunsdzēsības aparātu nodzēsa, bet paši negadījumā cieta.

Savukārt 2018. gada decembrī Iecavā piecstāvu dzīvojamās mājas vienā no dzīvokļiem no sveces, kas bija novietota uz ledusskapja, aizdegās ledusskapja virsma un sadzīves mantas 0,5 m2.

Kas jāņem vērā, lai nenotiktu ugunsnelaime?
o    Adventes vainagi un dekori lielākoties tiek gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ ir rūpīgi jāpārdomā sveču izvietojums, lai to liesmas būtu drošā attālumā no vainaga un dekorācijām.
o    Ja tiek izmantots klasisks adventes vainags, tad tajā ir jāievieto stabili un nedegoši sveču turētāji un tikai uz tiem var likt sveces.
o    Adventes vainags vai dekors ir jānovieto uz stabilas un nedegošas virsmas.
o    Jāpievērš uzmanība, kur novietots adventes vainags vai eglīte un citi Ziemassvētku rotājumi.
o    Degošas sveces ir jānovieto drošā attālumā no aizkariem, mēbelēm vai citiem degtspējīgiem priekšmetiem.
o    Jārūpējas, lai pie aizdedzinātām svecēm nevarētu piekļūt mazi bērni un mājdzīvnieki.
o    VUGD aicina atcerēties, ka sveces un vainagus nevajag novietot uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem.
o    Neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom no telpas vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas!

Kas jāņem vērā, uzstādot elektriskās virtenes?
Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai, izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, atcerieties:
•    pirms elektrisko rotājumu/virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsit mājiņas apzīmējumu ar, piemēram, angļu valodas paskaidrojumu «for outdoor use», tad šis rotājums būs piemērots ēkas vai eglītes greznošanai laukā;
•    iekštelpām paredzētās virtenes nedrīkst lietot ārpus mājas, jo spuldzītes neizturēs gaisa temperatūru svārstības un mitrumu;
•    ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas