Agrotīkls, dūmu svece, laistīšana. Agronoma ieteikumi, kā mazināt salnu ietekmi 1

Sinoptiķi jau brīdinājuši par īpaši spēcīgām salnām no 4. līdz 8. maijam. Māris Narvils, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts, atzīst – šī gada salnas var izrādīties bīstamas. Aprīlis šobrīd atzīts par sausāko meteoroloģisko novērojumu  vēsturē. Arī savā saimniecībā Gramzdā eksperts par to pārliecinājies – lijis tik maz, ka, parēķinot skaitļos, lietus bijis vien trīs litri uz kvadrātmetru jeb 30 tonnas uz hektāru. Un sausums aizvien pastiprinās, radot iesētajiem un iestādītajiem augiem lielu stresu. LLKC eksperts M. Narvils apkopojis faktorus, kas pastiprina salnu potenciālo bīstamību.

Ļoti siltais laiks paātrinājis visu augu attīstību, un dārzos vienlaikus zied ļoti daudzas kultūras – ogulāji (ērkšķogas, jāņogas, upenes), sausserži, plūmes, skābie un saldie ķirši, sāk ziedēt bumbieres, ābeles pumpuros. Tas nozīmē, ka salnu postījumi var būt plaši. Augu straujā attīstība un sausums rada problēmas ar barības vielu nodrošinājumu. Tādēļ augu resursi ir krietni patērēti, un paaugstinās apdraudējuma  riski.

Atklātā laukā daudzviet augi ir dīgšanas stadijā, tie ir ļoti jutīgi, apsalt var pat aukstumizturīgās kultūras. Riskam pakļautas arī nesen izstādītās kultūras, īpaši – nenorūdītie stādi un kailsakņu stādi. Kopējo situāciju pasliktina joprojām daudzviet vērojamie spēcīgie žāvējošie vēji.

Kā rīkoties? Daudz ko nosaka tas, kādas kultūras jāsargā, bet galvenais – kādās platībās. Ja nav resursu pasargāt visu, jāizvēlas salnu riskam visvairāk pakļautās sugas, piemēram, ķirbjaugi, tomāti, paprika, baklažāni, visi dēsti, podu kultūras. Protams, speciālista ieteikumi jānovērtē individuāli, jo katrs dārzs vai stādījums atrodas atšķirīgā vietā, kas nosaka, kādā veidā mazināt salnu ietekmi. Lūk, daži paņēmieni, ko iesaka M. Narvils!
24 stundas pirms paredzamo salnu perioda izsmidzina preparātu «Greenstim» 2 – 7 kg/ha. Deva jāpalielina, ja augi ir lielāki un gaidāma nopietnāka salna. Šis līdzeklis ir īpašs biešu cukurs, kura sastāvā esošais glicīna betaīns pastiprina augu izturību stresa situācijās, arī pret salnām. Augiem tiek nodrošināts aizsardzības periods līdz 3 nedēļām. Gaisa temperatūru diapazons, kurā ir iespējama aizsardzība, ir no 0 līdz -4oC. Kultūru spektrs – gandrīz viss, kas aug, arī augļu dārzos un segtās platības. Tā kā «Greenstim» nav augu aizsardzības līdzeklis, to iegādāties var visi, arī bioloģiskie lauksaimnieki.

Ja ūdens pieejams pietiekamā daudzumā, augsne jāsalaista, vismaz 10 mm vai 10 l/m2, ūdens spēj labi saistīt siltumu. Tā kā dienas ir siltas, tad, jo vairāk ūdens, jo vairāk siltuma tiks saistīts. Sausumā augi noteikti cietīs vairāk. Augu apsmidzināšana ar smidzinātājiem īsi pirms salnas sākšanās īpaši ieteicama augļu dārzos. Aplaistīšana ar ūdeni vai apsmidzināšana der salnas laikā, taču tikai īsu brīdi – līdz saules lēktam. Cik paspēs tādā veidā augus nolaistīt vai nosmidzināt, tik arī tie būs pasargāti. Saulei apspīdot augus, sāksies šūnu bojājumi, ko rada temperatūras svārstības. Speciālists atzīst, ka der arī dūmošana, to gan biežāk praktizē augļu dārzos, taču problēmu rada fakts, ka nekad nevar paredzēt gaisa plūsmas salnu periodā. Vēja virziens naktī un no rīta var atšķirties. Tādēļ var nākties ugunskurus  veidot visapkārt dārzam. Var lietot arī augu imūnsistēmas preparātus. Izmantojami uz augu bāzes, jūras zāļu vai citas organiskas izcelsmes veidotie augu augšanas veicinātāji.

Agrotīklus var lietot kā atklātā laukā, tā segtās platībās. Segumu var likt vairākās kārtās. Maziem un vārīgiem augiem vēlams tīklu likt uz kādām stutēm. Papildus šo segumu jau salnas laikā var apsmidzināt ar ūdeni, jo sasalstot izveidosies ledus garoza, kas labāk pasargās augus pat -4, -6oC. Savukārt maziem atsevišķiem augiem var uzlikt nogrieztas PET pieclitru pudeles.
Siltumnīcās ieteicams turēt konteinerus ar ūdeni – dienā uzsilušais ūdens atdos siltumu naktī. Mazās siltumnīcās var izmantot pretsalnu sveces, traukus ar karstu ūdeni. Palīdzēt var arī uzkarsēti akmeņi. Var noderēt arī niedru segas, apsedzot, piemēram, lecektis. Augu apsegšanai siltumnīcā var izmantot arī vecu apģērbu vai jebko citu, kas varētu augus pasargāt.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

P

Par padomiem liels paldies-visu nezināju;bez ironijas.

pirms gada, 2019.05.01 09:19

Vietējās ziņas