Aicina uz Putnu dienām Kurmenē

Šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies ikgadējās Putnu dienas. Mūspusē tās sāksies jau piektdien, 2. oktobrī, ar Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) Zemgales–Sēlijas vietējās grupas izveidi Kurmenē, informēja biedrībā.

Piektdienas vakarā Vecumnieku novada Kurmenē, bijušajā skolas ēkā, kurā tagad top jauniešu māja, tiek gaidīti interesenti no Bauskas, Iecavas, Vecumniekiem, Bārbeles, Birzgales, Valles, Kurmenes, Ērberģes, Neretas, Viesītes vai šo apdzīvoto vietu tuvējās apkaimes, lai vienotos kopējam mērķim.

«Pašlaik Latvijas Ornitoloģijas biedrības vietējās putnu grupas pastāv Gulbenes, Cēsu, Madonas, Lubāna mitrāja, Rīgas, Jūrmalas un Jelgavas apkārtnē, kā arī Kurzemē. Lai aktīvāk darbotos arī Zemgalē un Sēlijā, esam iecerējuši izveidot jaunu vietējo grupu, aktualizējot šim reģionam svarīgus putnu dzīves jautājumus un veicinot vietējo iedzīvotāju izpratni un iesaisti tajos,» stāsta idejas iniciators LOB pārstāvis Agnis Bušs.

Pašlaik biedrība apvienojot ap 600 biedru, tai var pievienoties ikviens, kuru interesē putni un ir svarīga vide, kurā tie mitinās. A. Bušs skaidro, ka biedrībā ir gan profesionāli ornitologi, gan citu arodu pārstāvji – skolotāji, zemnieki, mežsaimnieki, mednieki, mājsaimnieces, vienvārdsakot – putnmīļi.

Pirms diviem gadiem Agnis kopā ar ģimeni no galvaspilsētas pārcēlies uz dzīvi Bārbelē, bet tagad dzīvesvietu atraduši Kurmenē. Sākumā bija iecerējis, ka vietējo Latvijas ornitoloģijas biedrības grupu veidos Bauskā, bet pēcāk nosliecies par labu Kurmenei, jo putnu draugi esot gan uz Bauskas, gan Neretas pusi. Vēl esot grūti spriest par iespējamām tikšanās reizēm, taču ir vēlme kopēju projektu īstenošanā. «Putnu dienu pasākumu sarīkošana, putnu būru izlikšana, ekskursiju vadīšana – tas būtu šī brīža tuvākais mērķis, ko mēs varētu paveikt,» teic A. Bušs.

Putnu dienu pasākumi Kurmenē turpināsies arī sestdien un svētdien. Sestdienas rītā iecerēts doties dabā, ornitologa A. Buša vadībā apkārtnē izzināt spārnaiņus. A. Bušs teic, ka viens no pievilcīgākajiem esot zivju dzenītis. Šo kolorīto spārnaini it īpaši labi novērot var rudenī Mēmeles krastos, kad jaunie putni izlidojuši. Mūspuses apkārtnē vairāk tiekot pamanīti arī pupuķi. Gana daudz ir mazo ērgļu, kuriem svarīgi, lai būtu gan mežs, gan atklāta ainava. Pēc ekspedīcijas dabā varēs iesaistīties māla svilpaunieku meistarklasē, kā arī spalvu dekoru darbnīcā. Kurmenes muižas parkā būs tikšanās ar grāmatu autoru Ingmāru Līdaku, bet vakarā plānots kristīgās rokmūzikas koncerts. Putnu dienu noslēgums Kurmenē būs svētdien, kas nodēvēta par Būrošanas dienu. A. Buša vadībā noritēs pūču būru darbnīca, dienas noslēgumā būs Lienes Šomases bērnu un jauniešu radošās studijas koncerts.

Ikviens ir aicināts ne tikai apmeklēt publiski izziņotos pasākumus, ar kuriem var iepazīties vietnes «putnudienas.lv» sadaļā «Kalendārs», bet arī rīkot savas Putnu dienu aktivitātes mazākā vai lielākā lokā, ziņojot līdz 4. oktobra plkst. 16 par saviem putnu vērojumiem mobilajā lietotnē «dabasdati.lv». Eiropas putnu vērošanas dienās novērotie putni tiek uzskaitīti un apkopoti gan katrā dalībvalstī, gan visā reģionā kopumā, izceļot neparastākās putnu sugas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas