Aicina veikt bezmaksas B un C hepatīta testu 1

Bauskas HIV un atkarības profilakses centrā visu nedēļu bez maksas var veikt C un B hepatīta testus. 28. jūliju visā pasaulē velta cīņai pret hepatītu, tāpēc visu nedēļu interesenti var pārbaudīt veselību bez maksas.
 
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina veikt bezmaksas C un B hepatīta testu ne tikai Rīgā, bet arī Latvijas reģionos no 27. jūlija līdz 1. augustam, informē SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Mūspusē bezmaksas testu var uztaisīt Dārza ielā 12b. HIV un atkarības profilakses centrs strādā otrdienās no plkst. 8 – 17 ar pārtraukumu no plkst. 12 – 13. Taču iestādes darbinieks Igors Girnis atklāj, ka saslimšanu ar C un B hepatītu var pārbaudīt arī pārējās darbdienās līdz 1. augustam.

Līdz šim iedzīvotāji lielu aktivitāti nav izrādījuši, stāsta I. Girnis. Pirmajās divās dienās testus uztaisījuši mazāk nekā desmit cilvēku.
 
C un B hepatīta simptomi bieži ir nemanāmi, līdz sākušās nopietnas veselības problēmas, kad ārstēšana ir daudz sarežģītāka un nopietnāka, tāpēc SPKC speciālisti uzsver hepatīta testa nozīmi un aicina to veikt ikvienam.

SPKC pārstāve I. Arāja atgādina, ka ar B un C hepatītu iespējams inficēties, lietojot kopīgus injicēšanas piederumus, piemēram, šļirces un adatas, kopīgus higiēnas piederumus, piemēram, skuvekļus un zobu birstes. Saslimt arī var pēc dzimumkontakta ar inficētu personu, ja netiek lietots prezervatīvs, skaistumkopšanas procedūrām, piemēram, manikīra, pedikīra, tetovēšanās un medicīniskām manipulācijām, ja nav pareizi sterilizēti darba instrumenti.

Pret B hepatītu ir pieejama vakcinācija, ko apmaksā valsts, un bērni to saņem vakcinācijas kalendāra ietvaros, savukārt no C hepatīta sevi var pasargāt, tikai ievērojot profilakses pasākumus, uzsver I. Arāja.
 
SPKC dati liecina, ka saslimstība ar akūtu B hepatītu samazinās un pēdējos gados tiek reģistrēti aptuveni trīs četri gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Visaugstākā saslimstība ar akūtu B hepatītu pēdējo piecu gadu laikā reģistrēta Kurzemes reģionā – seši gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju – savukārt ar hronisku B hepatītu – Pierīgas reģionā, kur reģistrēti četri gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Kopumā Latvijā hronisko B hepatītu gadījumu skaits pieaug.

Analizējot datus par saslimstību ar C hepatītu, redzams, ka pēdējos gados akūtu C hepatītu gadījumu skaits saglabājas aptuveni vienā līmenī – trīs gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Arī hronisko C hepatīta gadījumu skaits palielinās. 2014. gadā tika reģistrēti 1706 hroniska C hepatīta gadījumi, bet 2013. gadā – 1221. Pēdējo piecu gadu laikā augstākā saslimstība gan ar akūtu, gan ar hronisko C hepatītu bijusi Rīgas reģionā. Ar hronisku C hepatītu slimo 92 cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Veiksmes zemē LV

tam nav nekāda jēga - parastam iedzīvotājam nav 2000 visa ārstēšanās kursa apmaksai ! Latvija ir vienīgā valsts ES,kur C hepatīta ārstēšanu kompensē tikai 75 % apmērā,bet vienam pacientam mēnesī pašam sanāk maksāt 200 euro.
Latvija ir arī vienīgā valsts ES,kura kompensējamo medikamentu sarakstā nav iekļāvusi nevienu no jaunākās paaudzes medikamentiem. Ir tikai vecie ar 50 % efektivitāti, tas nozīmē,ka pusi saslimušo ārstē pa tukšo , tie nolemti nāvei.

pirms 5 gadiem, 2015.07.28 19:00

Vietējās ziņas