Akreditēts Aktieru Amtmaņu muzejs Vallē 2

Uz pieciem gadiem akreditēts Aktieru Amtmaņu muzejs Vecumnieku novada Valles pagasta «Zvanītāju Bukās». Latvijas Muzeju padomes sēde, kurā izskatīts šis jautājums, notika pirms nedēļas.

Jānis Kovals, Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks, «Bauskas Dzīvei» apstiprināja, ka 13. jūnijā viņš kopā ar pašvaldības muzeja vadītāju piedalījies Latvijas Muzeju padomes sēdē, kur izskatīts jautājums par Aktieru Amtmaņu muzeja kārtējo akreditāciju. «Tika izvērtēts, vai ir novērstas iepriekš konstatētās nepilnības un pārrunātas nākotnes ieceres. Tā kā veikti un panākti uzlabojumi, padome pieņēma lēmumu muzeju akreditēt. Lēmums tiks nosūtīts Kultūras ministrijai, kas izsniegs akreditāciju uz pieciem gadiem. Pagaidām oficiālu informāciju pašvaldība no atbildīgajām iestādēm vēl nav saņēmusi,» skaidroja J. Kovals.

Dace Anna Zvaigzne, muzeja vadītāja, pauda, ka esot gandarīta par paveikto: «Gribas strādāt un radīt, jo šis ir darbs, kas man patīk.»

Turpmāk vairāk laika viņa plāno veltīt krājumam, kas, par laimi, nav tūkstošos, bet simtos mērāms. Pats svarīgākais ir priekšmetu ievadīšana Nacionālajā muzeju krājumu kopkatalogā. Tāpat arī jāpapildina informācija par priekšmetiem, kas uzskaites kartītēs ir visai skopa. Muzeja vadītāja iecerējusi izveidot arī ekspozīciju par teātra spēles tradīcijām vispirms, protams, Vallē, kur ir aktīvs amatierteātris, tad – pārējos pagastos. «Plašs materiāls par Jāņu svinēšanu Krūzes līcī un iestudētajām izrādēm ir trupas ilggadējā dalībnieka Arvīda Zvirbuļa privātajā arhīvā, taču filmas nepieciešams digitalizēt,» stāsta D. A. Zvaigzne.

Ir vairāk jāpopularizē abas muzeja pedagoģiskās programmas, par kurām interesi izrādījuši Valles vidusskolas, pirmsskolas izglītības iestādes «Cielaviņa», Stelpes pamatskolas kolektīvi, kā arī meitenes no Skaistkalnes vidusskolas.

Muzeja vadītāja cer, ka tiks atbalstīts biedrībā «Aizkraukles rajona partnerība» iesniegtais un pašvaldības līdzfinansētais projekts par interaktīvā aprīkojuma iegādi muzejam. Tas ļautu ekspozīciju par aktieriem veidot saistošāku, tādējādi nodrošinot kvalitatīvu iestādes darbību.

Pašlaik notiek gatavošanās tradicionālajam sarīkojumam 5. augustā, kas veltīts Latvijas Nacionālā teātra leģendārā aktiera un režisora Alfreda Amtmaņa-Briedīša jubilejas atcerei. «Šis ir laureātu gads, prēmijas ieguvēji jau zināmi, bet netiek izpausti. Pēc Dieva vārdiem baznīcā ieplānots īss koncerts, bet pēc tam muzeja dārzā, kā ik gadu, ar skaistu koncertprogrammu visus priecēs mākslinieki, jo viena no laureātēm ir dziedošā aktrise,» atklāj D. A. Zvaigzne.

«Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, ka aktieru Amtmaņu muzejs pirmo reizi tika akreditēts 2002. gadā, nākamreiz statuss piešķirts 2007., pēc tam 2013. gadā. Atkārtotā akreditācija bija jāiziet 2018. gada maijā, taču Kultūras ministrijas Muzeju nodaļa šo procesu uz gadu atlika, jo «aktieru Amtmaņu muzejs nav nodrošinājis Muzeju likumā noteiktos nosacījumus, tāpēc nav akreditējams». Toreiz vairāki ieteikumi par krājuma veidošanu un uzskaiti bija muzeja vadītājai, taču atbildīgākais mājasdarbs, lai veiktu profesionālu un mērķtiecīgu muzeja darbu, tika uzdots pašvaldībai. Dome ņēma vērā rekomendācijas un izvietoja videonovērošanas kameras, rada iespēju apmaksāt pilnas slodzes darbu vadītājai un izveidot vēl vienu amata vietu, lai izdotos izpildīt prasības un novadā būtu viens valsts atzīts muzejs.

Akreditācija ir muzeju darbības izvērtēšanas process, kura rezultātā muzejam uz noteiktu laiku var tikt piešķirts valsts atzīta jeb akreditēta muzeja statuss. Akreditācija Latvijā tika uzsākta 1999. gadā, liecina Kultūras ministrijas mājaslapā pieejamā informācija.

Pavisam Latvijā ir 84 valsts atzīti pašvaldību muzeji, kas atbilst pieņemtajiem standartiem muzeju pārvaldībā, krājumu saglabāšanā un pakalpojumu sniegšanā. Aktieru Amtmaņu muzejs ir vienīgā iestāde Vecumnieku novadā, kam ir šāds statuss, lai gan ierasts, ka arī novadpētniecības materiālu krātuves Vecumniekos, Skaistkalnē un Bārbelē ikdienas sarunās tiek dēvētas par muzejiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Labsvārds

Paldies Annai par ieguldīto darbu, lai veicas, par spīti nelabvēļiem !

pirms gada, 2019.06.24 21:47

OK

Nav nekādu nelabvēļu. Nevajag pašiem tādus izdomāt. Muzejs ir ok.

pirms gada, 2019.06.27 14:16

Vietējās ziņas