Aktualizē mācību sākšanu skolā no sešu gadu vecuma 12

Plānots, ka mācības 1.klasē tiks piedāvātas no sešu gadu vecuma, šodien, runājot par aktualitātēm vispārējās izglītības saturā un virzīšanos uz kompetenču pieejā balstītu izglītību, republikas pilsētu un novadu izglītības pārvalžu vadītāju un izglītības speciālistu seminārā sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece, Izglītības departamenta direktore Evija Papule.

"Par to ir diskutēts divu gadu garumā. Saprotams, jauniešu domāšana mainās un nākotnē jauniešu vēlme beigt vidusskolu agrākā vecumā būs arvien lielāka. Tālab daudzas valstis plāno izmaiņas izglītības sistēmā, un arī Latvija vēlas doties šajā virzienā," sacīja Papule.

Mācības tiktu sāktas ātrāk, taču tās norisinātos citādā formā, norādīja Papule. Šādas izmaiņas saderētu ar kompetenču pieejā balstītu izglītību, kuras mācību satura izstrāde plānota nākamajā mācību gadā. Sākot ar 2017./2018.mācību gadu, kompetenču pieejā balstītu izglītību varētu piedāvāt piecgadniekiem, bet 1.klasē un 4.klasē projekts sāktos 2018./2019.gadā.

Kā norādīja Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks, projekta aprobācijā tiktu iesaistītas apmēram 80 mācību iestādes un plānots, ka projekts pilnībā tiks ieviests līdz 2023.gada 31.decembrim.

Catlaks sacīja, ka Latvija uz kompetencēs balstītu izglītību tiecas kopš 90.gadu sākuma.

"Bērni, kuri tikai tagad sāks mācības, nodzīvos līdz šī gadsimta beigām. Ir skaidrs, ka skolā nav iespējams iemācīt cilvēkam visas zināšanas, kas dzīves garumā noderēs, taču ar kompetenču pieejā balstītu izglītību mēs varam cilvēkos radīt vēlmi pastāvīgi izglītoties mūža garumā," sacīja Catlaks.

"Mūsu prioritāte šim un nākamajiem gadiem būs kompetenču pieejas attīstīšana, kas ļauj skolēniem darboties gan personisko, gan sabiedrības interešu sasniegšanā," sacīja VISC vadītājs. Viņš arī norādīja, ka šī pieeja nevar tikt īstenota bez skolotāju sadarbības. "Ja skolotāji paliks kā individuāli karotāji katrs savā klasē, katrs ar savu priekšmetu, nekur tālu netiksim," uzsvēra Catlaks.

Viņš norādīja, ka ar kompetenču pieejā balstītu izglītību saskan arī šajā mācību gadā vairāk nekā 150 skolās sāktais datorikas apguves programmas pilotprojekts, kura rezultātus gan, pēc Catlaka vārdiem, patlaban būtu pāragri izvērtēt, kā arī sporta un veselības jomas izglītības satura pilnveidošana.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

tiesa

Mainiet to nenormālo izglītības standartu!Bērnam 6 gados nav jāmācās.Neatņemt bērnību!Un tad brīnās ,ka 14 gados dzimst bērni.Par agru tos bērnus grib par lieliem taisīt!!!!

pirms 5 gadiem, 2015.11.19 21:51

taisniba

Jau tā tam bērnam uzliek tik daudz pienākumu,un tad brinas no kurienes tie stresainie bērni rodas!Laujiet viņiem bērnību izbaudīt,pietiks laika no 7 gadiem tai skolā mācities,uz kurieni mēs steidzamies?!Ieklausieties ārstu viedoklī,kuri saprot kāda slodze ir mazajam bērnam.

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 07:09

atkal

Kāpēc divreiz jākāpj uz viena grābekļa. Reiz tas jau bija - skola no 6 gadiem, pat gultas un pusdienaslaiks... un pamazām atgriezāmies pie 7 gadiem. Cik paaudzēm būs jābūt kā izmēģinājuma trusīšiem?

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 08:04

Pēcis

Riktīgi ķēmi , dzen tos mazos bērnus mācīties ,bet kad viņi beidz skolas un grib dtrādāt ,tad darba vietu nav!

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 09:48

mamma

Toties darba vietas ir skolotājam

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 13:05

vispār

Protams- 1 gadā jāmāk tekoši runāt; 2 gados- māk burtus un ciparus; 3 gados- tekoši lasa un raksta un skaita; 4 gados- reizrēķins un divdabja teicieni- var mierīgi iet uz skolu un ar šādu izglītības programmu vispār ideāli- pamatskolu beigs kad bērnam būs 9gadi un augstskolu- kad 16 gadi! Vot tad tik Latvija zels un visa pasaule par mums runās!!!
Interesanti kāpēc citi vecāki vēl nelaiž uz skolu, ja bērnam 7 gadi paliek, piem., oktobrī- JO REDZ, KA BĒRNS VĒL NAV TAM GATAVS!!!!!

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 12:53

viedoklis

Izskatās,ka cienijamie izglitibas standarta ievieseji,ir tikai papira grozitaji,lai izskatītos ,ka strādā!Laujiet bērnam normāli attīstīties,visas zināšanas nekad galvā nesaliks,katrs pats izvēlēsies ,kas vairāk ir vajadzigs un arī to ,kas padodas.Pietiks laika visam,vairāk uzmanibas veltīt ,lai bērns būtu labestīgs,iejūtīgs un saprastu ,ka ir lietas ko nedrīkst darīt.

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 16:24

....

Gan jau kadam mulkim atkal vajag kartejo "projektu" palaist vala, ieguldit miljonus un pateikt, ka nekas nav sanacis. Ta vini niekojas ka berni ar tam "vizijam" un imite rosigu darbu. Bet cilveki tai pasa laika strada par grasiem.

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 17:27

vecāks

Es savu bērnu 6 gados uz skolu nepalaidu.Mācību programma nenormāla.Pat mūzikā 7.kl.katru dienu kontroldarbi par kaut kādiem mistiskiem Dieviem un instrumentiem.Labāk dziedāt būtu mācījušies.Kur nu vēl matene u.c.

pirms 5 gadiem, 2015.11.20 20:53

tā jau ir

Ir ir tā mācību viela diezgan apjomīga ko bērnam jau jāapgūst pirmajā klasē, otrajā vel grūtāk. Taisni vai brīnos par uzdevumiem ko jau bērnam jāmāk otrajā klasē!!!!!!!!!!neatceros, ka man tā būtu bijis.Gan jau ka bija, bet ne otrajā klasē.Kādi te vēl 6 gadi un skola-murgs!!bērns 8 gados jau nenormāli nogurst kur nu vēl 6.

pirms 5 gadiem, 2015.11.21 23:07

mamma

Kas to visu vispār izdomā!!! Lieciet taču tos bērniņus mierā!!! Ja 18 gados beidz vidusskolu - kas par problēmām!? Tāpat ātrāk strādāt nevar! Jau 5 gados to mazo ķiparu grūti palaist obligātajā sākumskolā! Vai tiešām kāds normāli domājošs vecāks grib, lai bērns 6 gados nopietni mācās un uzņemas par sevi atbildību kā skolnieks un lai nevelta savu laiku vienkārši rotaļām!? KAS NOTIEK ŠAJĀ VALSTĪ!!!

pirms 5 gadiem, 2015.11.23 10:48

Sarmīte

Piedodiet! Tād sajūta, ka te daži tiko nolaidušies no mēness, jau šobrīd 6 gadniekos, bērnam jāmācās tekoši lasīt, rakstīt un līdz 20 rēķināt un vēl daudzas citas prasmes. Daudzi bērni tam vēl nav gatavi un ar grūtībām apgūst visas šis prasmes, audzinātājām jāiegulda milzīgs darbs, pacietība, to neviens nevar iedomāties, ko tas prasa arī bērniem.Tikai mūsu deputāti domā , ka audzinātājas darba laikā to vien dara kā dzer kafiju un runā pa telefonu, tapēc arī palielināja bērnu skaitu grupās, jo sajēgas nav, ko tas nozīmē, sagatavot bērnus pirmajai klasei. Lielākā daļa bērni uz pirmo klasi aiziet jau gatavi( lasa, raksta, rēķina utt.) Nenoliegšu , ka gadās kāds bērns, kurš netur to milzīgo slodzi, jo vēl nav gatavs skolai, vai cita problēma.

pirms 5 gadiem, 2015.11.24 16:49

Vietējās ziņas