Apsekošanas laikā Tiesībsarga birojs atklājis pārkāpumus pansionātā "Derpele" 2

Augustā veiktas apsekošanas laikā Tiesībsarga biroja darbinieki atklājuši vairākus pārkāpumus biedrības "Latvijas Sarkanais krusts" (LSK) sociālās aprūpes centrā "Derpele" Bauskas novadā un valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) "Vidzeme" filiālē "Rūja", kur konstatēti vispārējiem cilvēktiesību standartiem neatbilstoši apstākļi, liecina publicētā informācija biroja mājaslapā.

Tiesībsarga biroja Prevencijas daļas pārstāvji 4.augustā bez iepriekšēja brīdinājuma apmeklēja LSK sociālās aprūpes centru "Derpele", kas atrodas Bauskas novada Codes pagastā. Tika norādīts, ka minētajā institūcijā pakalpojumus saņem 42 personas.

Vizītes mērķis bija iepazīties ar klientu tiesību uz privātās dzīves neaizskaramību ievērošanas jautājumiem, klientiem piedāvāto sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu klāstu, kā arī vispārējiem sadzīves apstākļiem institūcijā.
Tiesībsarga birojā informēja, ka vizītes laikā tika konstatēti vairāki vispārējiem cilvēktiesību standartiem neatbilstoši apstākļi, piemēram, attiecībā uz vides pieejamības nodrošināšanu, jo institūcijas telpas kopumā nav piemērotas personām ar funkcionālajiem traucējumiem, kas liedz pilnvērtīgu sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanu.

Tāpat "Derpelē" ir ierobežota klientu pārvietošanās. Lai mazinātu Covid-19 izplatību, institūcijas klientiem ir kategoriski aizliegts atstāt institūcijas teritoriju, uzsvēra birojā. Vienlaikus pārkāpumi esot konstatēti klientu privātuma nodrošināšanā institūcijas sanitārajās telpās un klientiem nepieciešamās aprūpes un higiēnas nodrošināšanā.

Atklājies, ka klientu mazgāšana notiek reizi desmit dienās, kā arī institūcijas darbiniekiem trūkst vienotas izpratnes par klientu aprūpes un pozicionēšanas jautājumiem. Trūkumi konstatēti arī klientiem piedāvāto nodarbību un saturīga brīvā laika pavadīšanas iespējās. Birojā uzsvēra, ka institūcijā esošais tehniskais nodrošinājums nav atbilstošs, lai piedāvātu klientu spējām nepieciešamās nodarbības un aktivitātes, turklāt kopš Covid-19 pandēmijas sākšanās nodarbības un aktivitātes klientiem netiek organizētas.

Birojā informēja, ka institūcijā ir ierīkota atsevišķa telpa (izolators), kas ir paredzēta ar Covid-19 inficēto klientu izolācijai, lai novērstu inficēšanās draudus citiem klientiem un personālam. Vizītē tika secināts, ka piespiedu karantīnā uz 14 dienām šajā izolatorā tiek ievietoti arī institūcijas klienti, kuri uz laiku bija atstājuši institūcijas teritoriju, piemēram, lai dotos uz veikalu pilsētā, neskatoties uz administrācijas aizliegumu.

Vizītes dienā izolatorā esot atradies viens institūcijas klients, kurš izteicis vairākas sūdzības gan par vispārējiem sadzīves apstākļiem izolatora telpā, gan arī par institūcijas vadības rīkojumu, liedzot klientiem jebkādu pārvietošanos ārpus teritorijas. "Klients izolatorā atradās astoņas dienas, un viņam nav bijušas konstatētas saslimstības ar Covid-19 pazīmes," norādīja Tiesībsarga birojā.

Jau ziņots - neskatoties uz to, ka ārkārtējā situācija valstī ir beigusies, VSAC klientu ikdienā joprojām ir teju visstingrākie Covid-19 izplatības ierobežojumi, aģentūru LETA informēja Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Tika norādīts, ka arī šobrīd pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas tiesībsargs Juris Jansons aizvien vairāk saņem informāciju no sociālo aprūpes centru klientiem par stingriem viņu tiesību ierobežojumiem.

Pansionāta klienti Covid-19 slimniekiem paredzētajā izolatorā ievietoti, no iespējamās saslimšanas pasargājot pārējos, aģentūrai LETA Tiesībsarga biroja pārbaudi komentēja Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) pansionāta "Derpele" vadītāja Inta Savicka.

Viņa sacīja, ka klientiem kategoriski aizliegts atstāt institūcijas teritoriju, lai ierobežotu Covid-19 izplatību, jo Bauskas novads atrodas pierobežā, un pilsētu apmeklē ārzemju viesi. "Par laimi, mums izdevās nosargāt klientus. Ja kāds saslimtu, atbildību arī prasītu no mums," komentēja I. Savicka.

Pēc viņas teiktā, līdzīga iemesla dēļ klienti, kas bija pametuši aprūpes centra teritoriju, ievietoti karantīnā Covid-19 slimniekiem paredzētajā izolatorā. Uz pansionātu brauc autoveikals, kas piedāvājot pirmās nepieciešamības preces, tāpēc klientiem neesot vajadzības pamest teritoriju, dodoties uz veikalu, piemēram, Bauskā. Tas ir iekšējo noteikumu pārkāpums, pauda Savicka.

„Tiem, kas nepārkāpj noteikumus, ir tiesības būt veseliem. Arī darbiniekiem ir tiesības būt veseliem. Tas ir koks ar diviem galiem," pamatoja iestādes vadītāja, piebilstot, ka pēdējā laikā tiem, kas pametuši pansionāta teritoriju, gan veikti Covid-19 testi.


Pievieno komentāru

Komentāri 2

Laucins

Izsaku pateicibu Savickas kundzei par kartibu. Jo tur vienmer ir tirs un liela kartiba.

pirms 8 mēnešiem, 2020.08.28 10:04

Vilnis

Ha, ha, ha , Kas tad ir, Savicka piestrādā par apkopēju ,ka tāda kārtība?

pirms 8 mēnešiem, 2020.08.31 22:00

Vietējās ziņas