Aptaujā par pašvaldību reformu Rundāles novadā aktivitāte bijusi augstāka nekā EP vēlēšanās 14

Iedzīvotāji aptaujā par plānoto administratīvi teritoriālo reformu Rundāles novadā izrādījuši lielāku aktivitāti nekā aizvadītajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, un lielākā daļa novadu vēlas redzēt kā atsevišķu vienību, informēja pašvaldības pārstāve Ilvija Tetērina.

Aptaujas laikā iesniegtas 973 iedzīvotāju aizpildītās anketas. Savas tiesības paust viedokli aptaujā izmantojuši 32,35% no Rundāles novada pašvaldībā deklarētajiem iedzīvotājiem, kuri ir sasnieguši 18 gadu vecumu, kas ir vairāk nekā EP vēlēšanās šogad, kad pie balsošanas urnām devušies 26,11% no balsstiesīgajiem.

Tetērina pauda, ka 95,68% aptaujāto anketās nobalsojuši par Rundāles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju.

Pašvaldība uzskata, ka administratīvi teritoriālās reformas rezultātā varētu tikt apdraudēta Pilsrundāles vidusskolas pastāvēšana, un tas būtiski ietekmētu arī iedzīvotāju dzīves vietas izvēli, veicinot migrēšanu tuvāk reģionālajiem centriem, teritorijas depopulāciju. Iedzīvotāju skaita samazināšanās savukārt ietekmēs gan investīciju piesaisti, gan uzņēmējdarbības aktivitāti. Tādējādi apgalvojums, ka teritorija būs ekonomiski attīstītāka, neiztur kritiku, pauda domē.

Pēc pašvaldības domām, nav arī noteikts, kādā veidā iedzīvotājs pēc reformas savā dzīvesvietā saņems kvalitatīvākus pakalpojumus un vai pakalpojumi tiks nodrošināti iedzīvotāja dzīvesvietā līdzšinējā apjomā.

Pastāvot arī risks, ka iesāktie investīciju projekti var zaudēt prioritāri jaunizveidotās teritoriālās vienības kopējo prioritāšu kontekstā.

"Novadu finanšu datu analīze rada pamatotas bažas, ka lielā Bauskas novada saistības tiks segtas par mazo novadu iekrātajiem līdzekļiem un uz lauku iedzīvotāju rēķina, kuri jau tāpat ir nostādīti nevienlīdzīgā situācijā esošā ceļu stāvokļa un valsts nevienmērīgās ekonomiskās attīstības rezultātā," apgalvoja Tetērina.

Ņemot vērā aptaujas rezultātus un iedzīvotāju izteiktos viedokļus, Rundāles novada domes deputāti lēma neatbalstīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādāto un sabiedriskai apspriešanai nodoto teritoriālā iedalījuma modeli, kas paredz Rundāles novada pašvaldību apvienot ar Bauskas, Iecavas un Vecumnieku novada pašvaldībām. Lēmums tiks iesniegts Saeimai, Ministru kabinetam un ministrijai.

"Esmu patīkami pārsteigta par iedzīvotāju aktivitāti, kas pārsniedz Eiropas Parlamenta vēlēšanu aktivitāti, mēs varam uzskatīt, ka būtībā visi aktīvie iedzīvotāji ir nobalsojuši par Rundāles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju. Ir jāņem vērā viņu balsojums, kurā iedzīvotāji skaidri izteikuši savu viedokli," komentēja novada domes deputāte Vēsma Veģere ("Cilvēkiem un zemei").

Jau vēstīts, ka par aptaujas rīkošanu novada dome lēma jūnija beigās. Aptaujas jautājums bija "Vai jūs esat par Rundāles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju?", kur atbildēt varēs ar "jā" vai "nē". Aptaujā varēja piedalīties personas, sākot no 18 gadu vecuma, kuras ir deklarējušas savu dzīvesvietu Rundāles novada administratīvajā teritorijā.


Pievieno komentāru

Komentāri 14

Jānis

Tie, kuriem ir Novada dome darbavieta, protams, grib to saglabāt! Te nav nekāds sakars ar skolu vai pakalpojumiem! Pašlaik tāpat katrā pagastā ir darbinieki , zaudēs tikai Novada domes darbinieki un deputāti savas privilēģijas un darba vietas.

pirms gada, 2019.08.21 11:58

Es

Bet par to, ka daudz zemāka nekā pēdējās Saeimas vēlēšanās neviena vārda... Tāpat kā Bauskas Dzīve neraksta par nedienām ar Domes lielajiem būvprojektiem - Būvniecības Valsts Kontroles biroja (!), nevis pasūtītāja t.i. Domes vai būvuzrauga atklātajiem būtiskajiem pārkāpumiem.

pirms gada, 2019.08.21 12:19

Komentārs

Starp citu, cik šī aptauja, kura tāpat nenesīs nekādas izmaiņas, izmaksāja? Domes darbinieku patērētais laiks, algas komisiju locekļiem, pusdienas?

pirms gada, 2019.08.21 12:21

PilsAnniņa

Ar muļķiem vienmēr manipulē-Ai ai ai, kas tik notiks, nebūs skola, nebūs pakalpojumi utt...Ja būs skolēni, būs skola, ja paši uzticēsieties savai skolai , tā pastāvēs arī bez Rundāles novada . Skola ir laba- to apliecina valsts mēroga reitingi.Ierēdņi ir satraukti un pamatoti, ne visiem būs vieta Bauskas domē!

pirms gada, 2019.08.21 12:28

973

Tiešām Domē strādā 973 darbinieki??? Pārspīlēt nevajag. Tiešām nesaproti, ka Rundāle būs pilnīga Bauskas novada nomale, kur vispār nekas netiks darīts? Jau tagad Bauskas novadā daudzas lietas un projekti apturēti, lai sagaidītu naudu, ko tērēt no citiem novadiem.

pirms gada, 2019.08.21 14:36

to 973

Es dzīvoju Rundāles nomalā 65.gadus nekas līdz šim nav mainījies vēl šo baltdienu,tu gribi pateikt kad Rundālē turpmāk kautkas mainīsies beidz te murgot,prātiņ nāc mājās,novada palikšana ir bezcerīga un nevajag te blefot vienkāršas lietas te pat nevar izdarīt var tikai Sietiņš un Okmans novada mašīnas izmantot savām vajdzībām ne kauna ne goda viņiem .

pirms gada, 2019.08.21 16:53

Cilvēks

Neesmu komentāru rakstītājs, bet pēdējā laikā kritiskie komentāri par Rundāles novadu ir piegriezušies. Es gan esmu ievērojis, kas Rundālē ir mainījies. Un mainījies tieši uz labo pusi. Ja neredzi - slikti skaties.Īstās piena upes ķīseļa krastos ieraudzīsi, kad kļūsim Bauskas novada NEKAS.. Ko pats esi veicis novada labā? Esi krietns nodokļu maksātājs savam novadam vai izvēlies vieglāko - kritizēšanas un muldēšanas ceļu? Paņem acis rokā un paskaties. Padomā, ja dievs devis ar ko domāt, cik daudz nomaļu Bauskai jau ir.

pirms gada, 2019.08.21 18:44

Cilvēkam

Es tev iesaku pabraukāt pa novadu ekskursijā,nodokļus es maksāju novadam 30.gadus un valstij arī un pa blatu novada domē arī neko neesmu dabūjis,laiku atpakaļ bijušie deputāti labi sakārtoja savas lietas zemju apgūšnā ,iestājoties eiropas savienībā gar degunu tika palaistas daudzas iespējas kuras netika izmantotas,jo Okmans sēdēja izpildkomitejā Klīve bija vietniece kārtīgs novada saimnieks novada zemes pa lēto netirgotu.

pirms gada, 2019.08.21 19:38

Proletārietis Vasja

Mazie novadi pa šiem gadiem paveikuši sekojošo: sacēluši un sasiltinājuši jaunas administrācijas mājas, noasfaltējuši to piebraucamos ceļus un pa astronomiskām summām sabūvējuši visus iespējamos stadionus. Lūk arī visa attīstība.

pirms gada, 2019.08.21 20:03

Uzņēmējs

Iepriekšējos trīs gadus novads no mana uzņēmuma ir saņēmis caur valsts kasi 27000.eur.Skatoties uz bērnu spēļlaukumiem pie daudzdzīvokļu namiem ,ļoti bēdīgs skats ,tie nav spēļu laukumi bet kautkāda muļāšanās vieta ,skatoties uz jauno ēku ,kas tiko uzcelta ierēņiem ,var redzēt kā rūpējās par mūsu mazajiem nākotnes cēlājiem.

pirms gada, 2019.08.21 20:27

Nevēlētājs

Priekškam mums Eiropas vēlēšanas,mēs gribam lai arī turpmāk būtu mūsu siltās vietiņas saglabātas novadā,mēs neko negribam mainī,jo mums tāpat ir labi rundālē un nekāda bauska.

pirms gada, 2019.08.21 20:38

Iedzīvotāja

Ja, EP vēlēšanas varētu noritēt tādā formā kā novada reformas balsojums- iedzīvotājiem, domes darbinieki anketas atnesot uz mājām, tad aktivitāte arī būtu tāda pati !

pirms gada, 2019.08.22 07:45

sniegs

Cik operatīvi mēs izņemam jūtīgas tēmas!!!

pirms gada, 2019.08.22 15:52

Beno

Rundāli vispār vajadzēja taisīt par valsti, ar savu prezidentu, ministru kabinetu, valsts kontroli un visu pārējo nekam nevajadzīgo štatu amatvietu sarakstu. Uz vietas cilvēku nepietiktu, lai varētu aizpildīt amatus un tāpēc tie būtu jāaicina no citurienes. Tad varētu maksāt par dzīvokļu īrēšanu un transporta izdevumus.

pirms gada, 2019.08.24 19:05

Vietējās ziņas