Ar iedzīvotājiem Bauskā par Saeimas darbu runā «Jaunie konservatīvie» 5

Bauskas viesnīcā «Rija Hotel» šonedēļ ar iedzīvotājiem un vēlētājiem tikās Jaunās Konservatīvās partijas (JKP) pārstāvji – Juta Strīķe, partijas Saeimas frakcijas  priekšsēdētāja, Krišjānis  Feldmans un Sandis Riekstiņš, abi ievēlēti no Zemgales vēlēšanu apgabala. Pasākumu organizēja un tajā piedalījās JKP Bauskas nodaļa, tās vadītāja Inita Nagņibeda ir arī novada domes deputāte.

Tikšanās mērķis piektdienas, 22.februāra, vakarā bija  uzklausīt iedzīvotājus, iepazīstināt  ar paveikto programmā izvirzīto ieceru īstenošanā, pastāstīt par Saeimas darba ikdienu un atgādināt par sadarbības principiem politisko attiecību veidošanā  ar pozīcijas partijām, kā arī  nostāju ZZS un «Saskaņas» jautājumā. Uz tikšanos bija ieradušies interesenti arī no Iecavas, Vecumnieku un Rundāles novada.

Jaunajai konservatīvajai partijai ir triju ministru portfeļi: tieslietu, izglītības un zinātnes, kā arī satiksmes ministra. Sarunas pamattēmas ievirzījās galvenokārt par šo ministriju plāniem un tiesiskuma kvalitatīvām izmaiņām valstī. JKP ir viens no jaunajiem spēkiem Saeimā un valdībā, ar kuru daudzi vēlētāji saistīja cerības uz pārmaiņām, taču ilgstoši krātās problēmas nevar sakārtot dažos mēnešos. To tikšanās laikā atzina arī JKP pārstāvji, uzsverot, ka tagad ir svarīgi strādāt komandā un racionāli virzīt likumdošanas jautājumus. Pleca sajūta ļoti svarīga Saeimas darbā, jābūt drošībai un pārliecībai, ka kolēģis nenodos.

Kā tikšanās laikā partijas darbību raksturoja Krišjānis Feldmans, „Jaunie konservatīvie” likumu izmaiņas vērtē caur administratīvā sloga un birokrātijas samazināšanas prizmu. JKP esot izdevies novērst gan automātiskas, robotizētas uzņēmēju sodīšanas sistēmu par laikus neiesniegtām atskaitēm, gan krīzi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, kas bija iestājusies finansējuma trūkuma dēļ. Satiksmes jomā aptuveni 3000 administratīvo pārkāpumu protokolu katru gadu tiek sastādīti par to, ka autovadītāji aizmirsuši vadītāja vai transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību, tāpēc Saeima jau 2. lasījumā atbalstījusi atteikšanos no nepieciešamības tos vadāt līdzi. Tāpat 2. lasījumā atbalstītas Konkurences padomes tiesības kontrolēt arī pašvaldību kapitālsabiedrības, lai būtu drošība, ka tās nekropļo uzņēmējdarbības vidi reģionos, izspiežot no tiem privātos uzņēmējus.

Tāpat Saeima konceptuāli atbalstījusi izmaiņas no 2021. gada 1. Janvāra, paredzot, ka  visi nodokļu maksājumi būs veicami vienotā Valsts Kases kontā, tādējādi samazinot birokrātiju, ar ko līdz šim saskaras nodokļu maksātāji.

Pašlaik procesā ir kandidātu izvirzīšana darbam Centrālajā vēlēšanu komisijā. Var diezgan droši teikt, ka tās vadītājs pēc vairāk nekā 20 gadiem būs cits.

Tāpat jau pieņemti stingrāki noteikumi Publisko iepirkumu likumā attiecībā uz apsardzes jomas iepirkumiem, jo šajā nozarē vērojams liels ēnu ekonomikas īpatsvars. Pieņemti Būvniecības likuma grozījumi, kas nepieciešami, lai būvniecības jomā no 2020.gada varētu pāriet uz dokumentu apriti elektroniski.

Uz tikšanos sanākušos iedzīvotājus interesēja valsts budžeta jautājumi izglītībā saistībā ar novadu reformu, par kuru patlaban zināms tikai, ka tā būs. JKP pārstāvji raksturoja izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas darba stilu un apņemšanos esošā budžeta ietvaros saprātīgi izvērtēt gan iesākto, gan tikai projekta stadijā esošo sporta būvju lietderību, lai  rastu rezerves skolotāju algām, ko apsolījusi vēl iepriekšējā valdība. Iedzīvotāju jautājumi izskanēja par esošās iepirkumu procedūras objektivitāti un lētākās izvēles galarezultātu – kvalitāti, īpaši celtniecībā. Sandis Riekstiņš atzina, ka rosinātās izmaiņas instances nav akceptējušas, jo «vislabāk ir tā, kā ir...», taču tas nav iemesls apstāties.

Tieslietu sistēmas reforma pēc ministra Jāņa Bordāna iniciatīvas tikšot veikta vairākos līmeņos. Tiesnešu vidē nepieciešama «specializācija», kas krietni uzlabotu arī lietu izskatīšanas termiņus. Līdz šim lietu sarežģītības pakāpes ir krasi atšķirīgas un tiesneši objektīvi nevar vienlīdz ātri un kvalitatīvi izskatīt desu zādzību lauku veikalā un līdzās sarežģītu korupcijas lietu, kāda uz viņa galda nonāk pirmo reizi. Tāpat neatliekamas ir tiesiskās aizsardzības un maksātnespējas procesu jomas.

Iedzīvotājus no Bauskas un kaimiņu novadiem interesēja arī JKP vadītāja J. Bordāna vēstule ārvalstu vēstniecībām. Tuvāku izklāstu sniedza Juta Strīķe, uzsverot, ka šāda prakse nav nekas neparasts. Savulaik KNAB esot regulāri informējis ārvalstu vēstniecības. Tiešās komunikācijas ceļā vislabāk sniegt precīzu informāciju un novērst pārpratumus, kādi dažkārt novērojami preses konferenču atreferējumos. Protams, ka šādu praksi var dažādi traktēt, – visi spiegi darbojas Igaunijā, tiesu sistēmas korumpanti ir Lietuvā, bet Latvija no tā visa ir brīva. Cik brīva, liecinot Jura Juraša lieta, ap kuru, pēc JKP pārstāvju teiktā, ģenerālprokuratūras darbības izskatoties nekonsekventas un juridiski nekorektas.

Sabiedriski aktīvais Jānis Zemtautis no Rundāles novada runāja par Bauskas ģeogrāfiski stratēģisko nozīmi Baltijas ceļā un par to, vai novada vadība ir  pietiekami tālredzīga. Vai slimnīca pašreizējā statusā būtu gatava krīzes situācijai ar atbilstošu ķirurģijas un operāciju bloku? Viņaprāt, no humānā viedokļa, arī patversme Bauskā ir nepieciešama.

Iecavas novada Zorģos Aināra Vilciņa izveidotās mototrases problēmas uzklausīja Sandis Riekstiņš, uzsverot, ka risinājumi vienmēr sasniedzami juridiski un saimnieciski korektā ceļā likumdošanas ietvaros.

Tikšanās noslēgumā apmeklētājiem bija iespēja individuāli uzdot jautājumus un parunāties ar Saeimas deputātiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Jautājums

Kā kartona tiesiskuma sludinātājiem sokas ar 3X500 melu programmas realizāciju?

pirms gada, 2019.02.26 08:47

me

Cik reizes jau samelojušies? Kur Jurašs dabūja savu villu? par algu?:) - vai tie nozombētie, kas tur sēž var to viņam pajautāt?

pirms gada, 2019.02.26 21:12

Pisareks

Feldmanis meklē sev jaunas upures dzimumattiecībām?

pirms gada, 2019.02.26 21:14

viedais

Solvita B. nevajag klausīt cilvēkiem, kas ir paši sazagušies, bet citeim sola ko citu. Vai ar 3x500EUR jau nepietiek? Solvita - tu tak esi loģiski domājoša - kāpēc pie šiem zagļiem?

pirms gada, 2019.02.27 19:01

Vietējās ziņas