Ar vēstuli aicinās sievietes pie ārsta 10

Katra sieviete 2009. gadā saņems vēstuli ar aicinājumu veikt profilaktisko izmeklējumu pie ginekologa.

Veselības ministrija sāk valsts organizētu un apmaksātu krūts dziedzera un dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas (diagnostikas) programmu.  Vai vēstules sievietēm jāgaida no sava ginekologa, «Bauskas Dzīve» vaicā Bauskas slimnīcas dzemdību un ginekoloģijas nodaļas vadītājai ALLAI HAČIKJANAI: «Šādus uzaicinājumus, sākot ar 2009. gada janvāri, izsūtīs Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra. Programmā paredzētā vecuma sievietes saņems vēstuli tur, kur saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra datu bāzi ir deklarēta dzīvesvieta. Apskati varēs veikt vēstulē norādītā vai pacientes izvēlētā ārstniecības iestādē.»Veselības ministrija informē, ka sievietes, kuras uz izmeklējumu netiks aicinātas 2009. gadā, uzaicinājumu saņems 2010. gadā. Vēstulē būs uzrādīts izmeklējuma veids, ko valsts apmaksās, un informācija, kā rīkoties, lai veiktu izmeklējumu. Šādi diagnostiskie izmeklējumi sievietēm bija pieejami arī līdz šim. Tomēr statistika liecina, ka šīs iespējas netiek pilnībā izmantotas un onkoloģiskās saslimšanas atklāj vēlīnās stadijās. Ieviešot atgādinājuma vēstules, Veselības ministrija pārņēmusi citu valstu pieredzi, kur jau realizē vēža diagnostikas programmu ar mērķtiecīgiem uzaicinājumiem. Dati liecina, ka astoņu līdz desmit gadu laikā pēc šādu organizētu diagnostikas programmu ieviešanas iespējams panākt vēža izraisītu nāves gadījumu samazināšanos. Profilakses pasākumu paplašināšana un veselīga dzīvesveida popularizēšana ir arī viena no veselības ministra Ivara Eglīša prioritātēm: «Krūts dziedzera un dzemdes kakla vēzi diezgan vienkārši atklāt agrīnās stadijās, kad ir ļoti lielas iespējas izveseļoties. Ļoti ceru, ka šie uzaicinājumi rosinās sievietes padomāt par savu veselību un neatlikt ārsta apmeklējumu.»  UZZIŅAI Plānots, ka 2009. gadā uzaicinājumu veikt profilaktisko izmeklējumu ginekoloģiskā profila onkoloģisko slimību atklāšanai saņems 267 tūkstoši pacienšu.  Sievietēm no 25 līdz 70 gadu vecumam tiks atgādināts veikt profilaktisko izmeklējumu dzemdes kakla vēzim, paņemot analīzi laboratoriskajai testēšanai; sievietēm no 50 līdz 69 gadu vecumam jāveic krūts dziedzeru izmeklēšana ar mamogrāfijas metodi.  Janvārī par šo valsts piedāvāto iespēju informēs arī radio, TV, tiks izplatīti informatīvie materiāli.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Spier

No 25gadi tapec lai ginekologiem nebutu `svaiga gala` bet `lietota`.. ;)

pirms 12 gadiem, 2009.01.07 17:18

varetu samazinat maksas pakalpojumi, tad cilveki ietu biežak parbaudities.

pirms 12 gadiem, 2009.01.02 20:40

garāmejot

kam daudzmaz rūp sava veselība, tās tāpat pārbaudīsies..
bet kam nē - i 10 vēstules ar uzaicinājumu nelīdzēs..

pirms 12 gadiem, 2008.12.30 21:27

Daktere

Šo vēža skrīningu nevajag jaukt ar profilaktisko apskati, kas nepieciešama vairākās profesijās strādājošajiem.

pirms 12 gadiem, 2008.12.30 20:33

Rasma

Par šo profilaktisko apskati un izmeklējumiem maksās valsts.

pirms 12 gadiem, 2008.12.30 20:32

Paciente

Interesanti kāda būs samaksa par šo pakalpojumu?Tagad uz profilaktisko apskati Bauskas poliklīnikā, ja neesi pierakstījusies iepriekš pie speciālista, jāmaksā 6 lati.Tas nekas, ka dakterei ir brīvs laiks un viņa var pieņemt.It kā par velti profilaktiskā apskate reizi gadā, taču nav par velti.Kāpēc cilvēks nevar saņemt to, kas viņam pienākas?

pirms 12 gadiem, 2008.12.30 19:44

saule

un ja vēl vietējie ārsti to spētu laikus konstatēt, tad būtu patiešām brīnišķīgi. ar pašreizējo - vietējo ārstu attieksmi esam dziļā purvā, ja pats par sevi nedomāsi, tad var cerēt tikai uz brīnumiem....

pirms 12 gadiem, 2008.12.30 18:31

tas ir loti jauki!
tikai zeel ka tik no 25gadi!
veezis jau neskiro-jauns vai vecs!

pirms 12 gadiem, 2008.12.30 17:30

Vietējās ziņas