Ārkārtas sēdē trešdien Bauskas novada dome lemj par deputātu darbu tiešsaistē 5

Ar to deviņu deputātu balsīm, kas apmeklēja Bauskas novada domes ārkārtas sēdi 25. martā, pieņemtas izmaiņas Bauskas novada pašvaldības nolikumā, kas paredz, ka deputāti domes sēdēs var piedalīties attālināti. Pirmo reizi šāda sēde varētu notikt jau rīt, 26. martā.

Lēmums pieņemts ar mērķi ārkārtas situācijā, kad visā Latvijā aicina iedzīvotājus ievērot pašizolāciju, nodrošināt iespēju deputātiem piedalīties domes sēdēs un komiteju darbā attālināti. Šāda iespēja ir paredzēta likumā par pašvaldībām, bet, lai to īstenotu novadā, bija jāpieņem izmaiņas pašvaldības nolikumā, ko arī veica ārkārtas sēdē.

Jāstrādā speciālā datorprogrammā
Par izmaiņām informēja Bauskas novada pašvaldības administrācijas juridiskās nodaļas vadītāja Eva Upīte. Viņa norādīja, ka pašlaik ārkārtas situācijā ir plānots ievērot minimālu birokrātiju – vienkārši visiem deputātiem uz e-pastiem nosūtīs saiti interneta programmā.

«Deputātiem pulksten divos pēcpusdienā divu minūšu laikā būs jāreģistrējas attālinātai dalībai domes sēdē,» informēja Bauskas novada domes izpilddirektors Jānis Kalinka.

Savu viedokli balsojot būs iespēja paust ar datorprogrammas palīdzību. «Tas, ja kāds ekrānā paceļ roku, neko nenozīmē. Mēs atradām programmu, kas balsošanas faktu fiksē, lai tam būtu juridisks spēks,» norādīja J. Kalinka. E. Upīte informēja, ka izmaiņas ir saskaņotas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Plānots, ka līdzīgā sistēmā, kamēr būs ārkārtas stāvoklis valstī, deputāti strādās arī komitejās.
 
Domes sēdē trešdien piedalījās deviņi deputāti – minimālais skaits, lai sēdi atzītu par notikušu un lai varētu apstiprināt pieņemtos lēmumus. Piedalījās Uldis Kolužs, Jānis Dūmiņš, Raitis Ābelnieks, Voldemārs Čačs, Arnolds Jātnieks, Mārīte Ķikure, Inita Nagņibeda, Rudīte Čakāne un Andris Artimovičs. Visi nobalsoja par izmaiņu pieņemšanu.

Lai lēmumiem būtu juridisks spēks
Sēdē nepiedalījās deputāts Aleksandrs Novickis, kurš savā facebook.com lapā pauda viedokli, ka šāda sēde sarīkota lielā mērā tieši viņa aktivitāšu dēļ. Viņš norādīja, ka pati domes vadība vispirms informēja par slēgta formāta sēdi, kas bija plānota 26. martā un tikai pēc «aizrādījuma par to, ka domes vadība rīkojas bezatbildīgi un kārtējo reizi parāda savu nespēju organizēt darbu», kā raksta A. Novickis, pieņemts šāds lēmums.

Šādam viedoklim nepiekrita J. Kalinka un E. Upīte, kas savu viedokli pauda sēdes laikā. «Mēs visi saņēmām iesniegumus, ka neko nedarām. Mēs darījām – meklējām risinājumus un atradām programmu, kas reizē reģistrē dalībniekus un fiksē balsojumus,» informēja J. Kalinka.

«Tiešām strādājām, konsultējāmies ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, lai sistēma būtu maksimāli vienkārša, lai lēmumiem būtu juridisks spēks un lai to nevarētu apstrīdēt,» informēja E. Upīte, norādot, ka līdzīgu nolikuma redakciju plānots piedāvāt arī citām pašvaldībām, kas šādu lēmumu vēl nav pieņēmušas.

Nepiedalīšanās būs jāpamato
Deputāti piedāvāto versiju pieņēma pozitīvi. «Galvenais – no Ēģiptes pludmales laika starpību ievērot,» jokoja U. Kolužs. «Paldies par grozījumiem, jo jāsargā pašiem sevi, lai cik gribētu uzticēties. Labi, ka nav jāveic birokrātiskās darbības ārkārtas situācijā,» pauda I. Nagņibeda. «Ja mēs ieviestu attālinātu dalību bez šī lēmuma, tad sēdē pieņemtos lēmumus varētu apstrīdēt,» atzina R. Ābelnieks.
 
Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs gan uztraucās – vai nebūs tā, ka beigās visi piedalīsies attālināti un sēdē būs tikai viņš ar priekšsēdētāju. E. Upīte norādīja, ka pēc ārkārtas stāvokļa beigām deputātam būs jāpamato, kāpēc viņš nevar piedalīties klātienē, un vismaz stundu pirms sēdes sākuma būs jāiesniedz speciāls iesniegums. Savukārt pēc sēdes deputāti, kas piedalījušies attālināti, piecu dienu laikā saņems sapulces protokolu, kur varēs pārbaudīt, vai precīzi ir fiksēts viņu balsojums. Tad šo protokolu deputāts apstiprinās, un tas arī būs sēdes noslēgums.
 
Kā jau informējām, Bauskas novadā šomēnes nenotika finanšu komitejas sēde, un bija plānota slēgta domes sēde. Tomēr ar ārkārtas domes sēdes lēmumu ir panākts, ka deputāti ārkārtas situācijā, kad visus aicina pašizolēties, varēs piedalīties sēdē attālināti.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

"Bauskas Dzīve"

Mēs tomēr precizēsim deputāta U. Koluža joku – Ēģiptes pludmalē par laika starpību tieši nevajag uztraukties, jo Latvija un Ēģipte ir vienā laika joslā. Būtu mazliet jāiespringst, piemēram, Tenerifē. :)

pirms gada, 2020.03.25 19:32

VARAM

Kur tad visa aktīvā opozīcija, ja kau nepiedalījās lēmuma pieteikšanā? Vispirms izbļaustās Feisbukā, ka netiek radīta iespēja attālināti pieņemt lēmumus, bet pēc tam pats nepiedalās šāda lēmuma pieņemšanā. Un citi opozicionāri arī neierodas uz sēdi, kaut kā baigi neforši sanāk.

pirms gada, 2020.03.26 09:09

Kas to fb lasa? Tracina tā persona, konkrēti..,cilvēkam viss slikti, ārprāc!

pirms gada, 2020.03.26 12:33

zārds

kāds tur vēl iesniegums?!!
reāla birokrātija

pirms gada, 2020.03.26 09:24

Vietējās ziņas