Armijas simtgadē piemin ģenerāli Krišjāni Berķi 1

Pie ģenerāļa Krišjāņa Berķa piemiņas akmens Īslīces pagasta Bērzkrogā aizvadīts piemiņas pasākums, kas bija veltīs K. Berķa 135 gadu jubilejai un Latvijas armijas simtgadei. Izcilo personību pieminēs arī Baltā galdauta svētkos 3. maijā Bauskā.

Pasākumu 26. aprīlī šogad organizēja Latvijas Zemessardzes 53. bataljons, piedaloties jaunsargiem, Zemessardzes veterāniem, Bauskas novada domes pārstāvjiem un vairākām ieinteresētajām personām.

«Šogad svinam mūsu armijas simtgadi. Tāpēc ne velti šajā vietā godājam izcilu virsnieku, vienīgo, kurš savas dzīves laikā ir saņēmis visus augstākos Latvijas apbalvojumus. Pateicoties lielā mērā arī viņam, mēs esam brīvā Latvijā. Nedrīkstam aizmirst cilvēkus, kas izcīnīja mūsu brīvību,» pie pieminekļa teica Elmārs Popakuls, Latvijas Zemessardzes 53. bataljona komandieris.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks pievērsa uzmanību K. Berķa liktenim – no zemnieku puikas un vienkārša karavīra izaugt līdz ģenerālim. «Viņa nopelni ir izcili. Zemgaliešu zemnieku sīkstums bija tas spēks, kas ļāva būt tik labam karavīram,» pauda A. Jātnieks. Savukārt vēsturnieks Raitis Ābelnieks pievērsa lielāku uzmanību tieši tiem notikumiem, kas noritēja pirms simts gadiem Latvijā un kur bija iesaistīts K. Berķis. «Šajā dienā pirms simts gadiem Krišjānis Berķis bija pulkvežleitnants, komandēja 2. Cēsu kājnieku pulku Ziemeļlatvijā un ar saviem karavīriem virzījās no Rūjienas uz Valmieru. Pēc tam sekoja slavenās Cēsu kaujas. Tikmēr Bauska jau bija no lieliniekiem atbrīvota un tapa Bauskas atsevišķais bataljons, kuru nodibināja jau 24. aprīlī. Vēlāk 3. Latgales divīzija Krišjāņa Berķa vadībā piedalījās Zemgales atbrīvošanā no bermontiešiem. Ģenerālis Krišjānis Berķis ir pats ievērojamākais mūsu novadnieks militārās karjeras jomā,» stāstīja R. Ābelnieks. No K. Berķa dzimtajām mājām palicis pie piemiņas akmens ir tikai ozols, par kuru klīst leģenda, ka to iestādījis pats ģenerālis puikas gados. Viņš pauda cerību, ka pieminekli ģenerālim uzcels arī Bauskā.

Pasākuma noslēgumā svinīgo zvērestu deva 17 Bauskas un Rundāles novada jaunsargi, kā arī trīs jaunie zemessargi. Monta Pāvila pastāstīja, ka piedalījusies sporta tūrisma orientēšanās sacensībās Vecumnieku novada Misā, kur sastapusi Bauskas zemessargus. Pēc sarunām sapratusi, ka šī joma var viņu interesēt, un tāpēc iestājusies 53. bataljonā, lai arī pati dzīvo Rīgā. Savukārt brāļi Edijs un Elvijs Davidoņi ir no Bauskas novada Brunavas pagasta Grenctāles. «Lielais brālis mums dienē Zemessardzē, paši bijām jaunsargi. Sapratām, ka varam darboties nopietnāk. Mūsu sapnis ir militārā karjera,» stāsta brāļi Davidoņi.

Par Krišjāni Berķi runās arī 3. maijā, kad Bauskas Centrālā bibliotēka Bauskas kultūras centrā rīkos  Baltā galdauta svētkus kopā ar rakstniekiem Annu Žīguri un Juku Rislaki.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas