Asinsdonoru dienā Bauskā saziedo vairāk kā 20 litru asiņu

Šonedēļ Valsts asinsdonoru centra rīkotajā (VADC) donoru dienā Bauskā piedalījās 56 cilvēki, bet asinis ziedoja 46, no kuriem trīs to darīja pirmo reizi, portālu informēja Valsts asinsdonoru centra pārstāve Ilze Sarkanābola.
Pavisam jauna pieredze tā bija arī astoņpadsmitgadīgajai baušķeniecei Paulai Daugulei. Jauniete atklāja, ka par donoru nolēmusi kļūt, iedvesmojoties no mammas, kura jau vairāku gadu garumā ziedojot asinis, kā arī motivējusi doma par palīdzēšanu citiem, kuriem grūtā brīdī šī citu dāvātā dzīvības sula ir nozīmīga.

«Personāls bija gādīgs un rūpīgs, apvaicājās un palīdzēja – tas ir viens no iemesliem, kādēļ noteikti arī turpmāk ziedošu asinis. Sajūtas bija interesantas, jo asins nodošanas beigās sareiba galva, un arī atlikušo dienas daļu bija tāda viegla sajūta. Pašā procesā un pēc tā gan nav nekā nepatīkama, vienīgi apbēdināja tas, ka tajā dienā nedrīkst būt fiziskā slodze,» sajūtas atklāj P. Daugule un piebilst, ka izvēlējusies arī noteikt antivielas pret «Covid-19» izraisītāju, taču vēl neviens nav zvanījis, kas liecinot, ka to tur nebija.
I. Sarkanābola uzsvēra, ka ierasti atsaucība Bauskā ir lielāka, taču kopumā septembrī arī citos izbraukumos esot vērojams donoru skaita kritums. Arī vairāku gadu garumā apkopotie statistikas dati liecina, ka septembrī donoru aktivitāte vienmēr ir nedaudz zemāka nekā citos mēnešos.
«VADC izsaka lielu paldies katram donoram, kurš ieradās un nodeva asinis. Katra cilvēka nodotās asinis palīdzēs kādam pacientam, kam nepieciešama asins pārliešana,» uzsvēra I. Sarkanābola.

Katra nodotie 450 ml asiņu tiek uzskatīti par tādu devu, ar ko tiek palīdzēts trim cilvēkiem. Par vienu reizi katrs saņem vienu atalgotu brīvdienu, centra sagatavotu paciņu ar spēcinošiem našķiem un pusdienu kompensāciju – 4,27 eiro, kas donoram tiek pārskaitīti kontā.

Kopš 10. augusta asinsdonoriem visā Latvijā tiek dota iespēja bez maksas papildus obligātajiem testiem noteikt antivielu esamību pret «Covid-19» infekcijas izraisītāju.I. Sarkanābola paskaidroja, ka testēšanas rezultāti tiek anonīmi izmantoti, lai vērtētu kopējās tendences un imunitātes līmeni donoru vidū. Šo iespēju izmantojuši 7324 donori (90% no visiem donoriem), antivielas VADC laboratorijā atrastas 28 donoriem jeb 0,38% no visu izmeklēto donoru skaita.
Donorus, kuriem konstatēts pietiekams antivielu līmenis, VADC aicinās kļūt par konvalescentās (atveseļojošās) plazmas donoriem. Konvalescentās plazmas izmantošana pašlaik tiekot izskatīta kā viena no iespējamām ārstēšanas metodēm «Covid-19» pacientiem ar smagu slimības gaitu. Šāda metode jau tiek pielietota vairākās valstīs un ir aktīvā pētījumu procesā.
Vienlaikus VADC aicina «Covid-19» pārslimojušos pacientus ne ātrāk kā 28 dienas pēc simptomu izzušanas vai 14 dienas pēc laboratoriski apstiprināta negatīva «Covid-19» testa  sazināties ar VADC un pieteikties par konvalescentās plazmas donoriem, tādējādi sniedzot savu atbalstu iespējamo pacientu ārstēšanā.
Nākamais izbraukums uz Bausku plānots decembrī.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas