Aspazijas «Sidraba šķidrauts» piepilda zāli Iecavā 3

Iecavas kultūras nama zāle sanāca pilna skatītājiem svētdien, 29. martā, kad teātra studijas «Artis» jaunieši rādīja Aspazijas lugas «Sidraba šķidrauts» fragmentu iestudējumu.

Uzvedums tapis režisores Valdas Karnītes vadībā, pēc ilgāka pārtraukuma atjaunojot amatieru teātra tradīciju novadā. Vairāki skatītāji bija pozitīvi pārsteigti par jauniešu spēju iejusties simboliskās drāmas tēlos, tik patiesi un droši spēlēt nobriedušas, sarežģītas personības.
«Iespiedām piecu cēlienu lugu 45 minūtēs,» stāsta režisore, «mēģinājām brīvdienās, jo vairāki amatieru aktieri mācās vai strādā Rīgā. Manā ieskatā viss izdevās, kā cerēts.»

Baiba Kreiere Gunas lomā spēja parādīt tēla pārmaiņu no pareģes ideālistes līdz kaislību plosītai sievietei. Arta Briede – trupas jaunākā dalībniece – lieliski atveidoja Gunas mātes Kargas lomu. Ļoti pārliecinoši bija Dāvis Zāģers karaļa Targala un Arta Vītoliņa Dzelzs jaunavas tēlā. Princi Normundu atveidoja Uvis Dredžels. Uzvedumā spēlē arī Edžus Kauķis, Kristiāna Kreiere, Mārcis Vīnbergs, Lāsma Mežaka, Una Puļķe, Ieva Olga Jēkabsone, Aelita Polenca. Garu dejās noskaņu veidoja Arta Lauberga-Laukenberga, Elza Strazdiņa, Anna Ansone, Amanda Visocka, Anna Emīlija Onzule, Kristīne Juhņeviča.

Režisore nevarot izcelt viena aktiera veikumu: «Man kā mammai visi bērni mīļi. Katram ir savi plusi un šis tas uzlabojams. Jaunieši pēc pirmizrādes bija ļoti noguruši, tomēr gatavi iestudēt vēl ko klasisku. Līdz šim viņi darbojušies improvizācijas teātra jomā, un uz skatuves bija redzams, kā palīdz prasme iejusties situācijā, sadzirdēt citam citu un saspēlēties.»

Savu vērtējumu par uzvedumu V. Karnītei nodevuši Bauskas Tautas teātra kolēģi un profesionāla režisore Aldonija Gaveika. «Katram patika vai bija iebildumi pret ko citu,» stāsta Valda, «tātad esam iespaidojuši skatītājus. Ir dažas nianses, ko vajag mainīt. Priekšrocība bija tērpi, kas palīdzēja aktieriem iejusties tēlos, bet dekorācijas varēja būt bagātīgākas.»

V. Karnītei ir ieceres jauniem iestudējumiem, atjaunojot Iecavā kādu laiku pieklusušo amatierteātra darbu. Tomēr esot jātiek skaidrībā par to, kas spēlēs, jo vairāki tagadējie aktieri ir 12. klasē.

Uzvedumu varēs izrādīt arī citur, taču vajadzīga kultūras nama zāle ar labām gaismām, saka K. Karnīte. Iecavas kultūras namā iestudējumu vēlreiz rādīs 24. aprīlī Lasīšanas dienas sarīkojumā.

Uzvedums ir iecavnieku brīvprātīgā darba rezultāts, faktiski tapis bez naudas, uzsver V. Karnīte. Tērpus no iecavnieču dāvātiem audumiem darināja rotu meistare Ginta Zaumane, kustības iestudēja deju pedagoģe Ginta Cera, grimu veidoja Dana Rodenkirhena, frizūras – Inga Eriņa. Gaismotājs bija Ivars Veismanis, izrādes vadītāja – Evelīna Vasiļjeva. Ar šo komandu režisore labprāt sadarbotos turpmāk. Iespējams, nākotnē naudu iestudējumiem varētu iegūt kādā atbalsta programmā, domā V. Karnīte.

Izrāde Iecavā bija veltīta literāro dižgaru Aspazijas un Raiņa gadam, kura gaitā visā Latvijā rīko dzejniekiem veltītus pasākumus. Aspazijai bija veltīts arī sestdienas, 28. marta, sarīkojums Iecavas luterāņu baznīcā.


Pievieno komentāru

Komentāri 3

teātra mīļotāja

Skaisti!!! Paldies Antrai Ērglei par burvīgo rakstu!

pirms 5 gadiem, 2015.03.31 15:11

Vietējās ziņas