AT atceļ zemākas instances spriedumu strīdā par tiesībām būvēt HES uz Mūsas upes; lietu izskatīs no jauna 7

Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments šodien atcēla zemākas instances tiesas spriedumu lietā par tiesībām būvēt hidroelektrostaciju (HES) uz Mūsas upes.

Kā norādīja AT preses sekretāre Baiba Kataja, tiesa nolēma atcelt Administratīvās apgabaltiesas 2014.gada 17.februāra spriedumu un nosūtīt lietu jaunai izskatīšanai. Šis lēmums nav pārsūdzams.

AT skatīja pieteicējas kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas spriedumu. Pieteicēja - uzņēmums SIA "Mūsas straume"- savulaik privatizēja nepabeigtu objektu ar privatizācijas noteikumiem, ka tiks uzbūvēta HES uz Mūsas upes. 2002.gadā Zivsaimniecības likums un Ministru kabineta (MK) noteikumi paredzēja aizliegumu uz noteiktām upēm būvēt HES. Vienlaikus MK noteikumi paredzēja izņēmumus, kad būvniecība varēja notikt. Principā tie bija gadījumi, kad jau ir uzbūvēts, kad ir saņemta būvatļauja vai arī ir iesniegts pieteikums Ekonomikas ministrijā atļaujai būvēt.

Pieteicēja atbilda trešajam izņēmumam un tika ietverta sarakstā, ka uz Mūsas upes var būvēt HES. 2004.gadā pieteicējai tika izsniegts plānošanas un arhitektūras uzdevums ar termiņu uz diviem gadiem, kas ļauj uzsākt būvniecības procesu. Šajā laikā pieteicēja neko nedarīja, arī pēc tam nedarīja, bet 2010.gadā palūdza atjaunot darbības termiņu.

Pa šo laiku 2008.gadā pašvaldība teritorijas plānojumā bija nomainījusi atļauto izmantošanu uz tūrismu un rekreāciju, kā arī tieši noteikusi, ka cita starpā uz Mūsas upes HES būvēt nevar. Tādēļ pašvaldība atteica atjaunot termiņu.

Pieteicēja vērsās tiesā par šo lēmumu, norādot, ka viņas tiesības būvēt nosaka gan apstāklis, ka tur jau padomju laikā uzsākta attiecīga būvniecība, gan privatizācijas noteikumi, gan Vispārīgo būvniecību norma, kas noteic, ka plānošanas un arhitektūras uzdevuma termiņu var pagarināt, ja nav mainījušies faktiskie un tiesiskie apstākļi. Pieteicēja uzskata, pašvaldība nedrīkstēja mainīt atļauto izmantošanu un noteikt aizliegumu būvēt HES un tādējādi uzskatāms, ka apstākļi nav mainījušies.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

nu nu

"Pieteicēja - uzņēmums SIA "Mūsas straume"- savulaik privatizēja nepabeigtu objektu ar privatizācijas noteikumiem, ka tiks uzbūvēta HES uz Mūsas upes." ..... SIA "Mūsas straume" neko neprivatizēja... tā nopirka no tiem, kas bija nopirkuši no prihvatizētājiem..
"...tur jau padomju laikā uzsākta attiecīga būvniecība," .. uzsākta bija tilta būvniecība pāri upei uz Brunavu, ja nemaldos, nevis HESa būvniecība ................
Šiem pat projekta tai laikā -=- 2001. 2002.gadā nebij. un nav vēl šobrīd.. kā var būt projekts, ja nav bijis plānošanas arhitectūras uzdevums saņemts??!!!-..... tolaik vnk valdīja Tautas partijas mafija un centās iet uz dubultajiem .. atceramies resnvaidža kalvīša activitātes!!
ta jau manīs, kā tālāk būs

pirms 5 gadiem, 2015.07.10 21:55

aa

butu forsi ja tur tiltu izbuvetu :)

pirms 5 gadiem, 2015.07.10 23:38

vietējais

noteikti vajag tiltu, ja sen vajadzēja

pirms 5 gadiem, 2015.07.11 17:37

vietējaam

un piedevām visur tur, kur tu pa taisno esi iestaigājis cūku taciņas, lai obligāti izbūvētu bruģētus trotuārus

pirms 5 gadiem, 2015.07.13 11:38

attīstītājs

Uz šīs bezstraumes upes būvēt HES- prātiņ nāc mājās!

pirms 5 gadiem, 2015.07.13 09:16

Pumpis

A priekš kam tur straumi-?? Mazajos HESos var vispār nekā nedarit-galvenais sakārtot lielas, lai elektriba skrien cauri :) Pa vienu drāti iekša-pa otru ārā.Un uzreiz ap 30% kabatā uz cenas starpibu(pēc vecajiem izcenojumiem)Šobrid gan vairs nezinu...

pirms 5 gadiem, 2015.07.14 23:47

Vietējās ziņas