Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atjauno vēsturisko Rundāles pils medību parku

Meža dienās, 30. aprīlī, pabeigti pavasarī paredzētie darbi Rundāles pils meža parka atjaunošanā. Kultūras ministrija šim mērķim atvēlējusi 20 000 eiro, portālu informē Rundāles pils muzeja parka speciāliste Zigrīda Helviga.

Meža parka, kura kopējā platība ir 34 hektāri, sakopšanas projekts izstrādāts pirms dažiem gadiem, bet finansējuma trūkuma dēļ realizāciju nācās atlikt. Pērnā gada rudenī to sāka atjaunot kā neatņemamu arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projekta sastāvdaļu.
 
Izcirsti slimie un nokaltušie koki, un atjaunoti kokaugu stādījumi, lai vēsturisko medību parku padarītu pieejamu apmeklētājiem. Meža parkā ošus bija skārusi «Chalara fraxinea» infekcija dažādās slimības attīstības fāzēs. Infekcija konstatēta 1997. gadā, bet bīstamos apmēros tā pieaugusi pēdējo triju gadu laikā. Bojātos un bīstamos kokus izzāģēt uzņēmās firma «AJ Energy», liecina Rundāles pils mājaslapa. Veikta arī meliorācijas sistēmas vienkāršota rekonstrukcija.

Kociņu dēstīšana sākta 15. aprīlī. Parka speciālisti iestādīja ap 800 koku. «Meža dienās stādīšanas darbus beigsim, jo koki sāk plaukt. Darbus turpināsim rudenī,» teic Z. Helviga. Pašlaik meža parka atjaunošanai izlietoti ap 15 000 eiro.

Zemkopības ministrijas, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Mežsaimniecības fakultātes, mežniecību pārstāvji un citi brīvprātīgie parkā iestādīja ap 600 lapu koku, to vidū vairāk nekā 200 ozolus, nedaudz mazāk dižskābaržus, pīlādžus un liepas. Parka speciālisti katram stādam bija atvēlējuši teritorijā noteiktu augšanas vietu, to atzīmējot ar koka mietu, uz kura uzrakstīts vēlamā stāda nosaukums. Uzdāvināti vēl 1650 skujkoki.

Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis stāsta, ka 1973. gadā izveidots pirmais projekts pils parka restaurēšanai pēc arhitekta F. B. Rastrelli sākotnējām iecerēm. Pirms desmit gadiem nolemts izveidot rožu dārzu, ko varētu aplūkot kā muzeja ekspozīciju.

«Ikdienā kopjot parku, apcērtot kilometriem garās krūmu rindas un veidojot ziedu dārzu, nav bijis laika strādāt pie meža parka. Līdz šim rūpējāmies tikai par lielajām alejām un novācām nokritušos kokus. Kad parkā atklāja inficētos ošus, sapratām, ka jāsāk domāt arī par to teritoriju,» piebilst muzeja direktors.

I. Lancmanis atminas, ka agrāk aiz pils dārza bijis kārtīgs Zemgales mežs. Ir iecerēts to nepārvērst biezoknī un izveidot meža parku, kurā koki stādīti izretināti un grupējot. Muzeja apmeklētājiem būs pieejama sakopta pastaigu vieta.

Pils muzeja direktors stāsta, ka meža parku papildinās simbolisks vēstījums arī no mūslaikiem – tiks izveidota latviešu dzejnieka, publicista Imanta Ziedoņa ozolu aleja. Imanta Ziedoņa fonds parka atjaunošanai uzdāvināja 100 ozolus.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas