Atjaunots Bauskas luterāņu baznīcas vēsturiskais altāris 4

Bauskas evaņģēliski luteriskajā Svētā Gara baznīcā uzstādīts nesen restaurētais 17. gadsimta altāris. Draudzes vecākais Guntis Macpans atjaunoto altāri salīdzina ar līgavu kāzu kleitā. Dievnama altārdaļā veikts arī velvēto griestu un sienu kosmētiskais remonts.

Altāri restaurēja Bauskā reģistrētais uzņēmums «Intarsija», kam ir liela pieredze sakrālo ēku atjaunošanā un speciālistu augsta profesionāla meistarība. Latvijas muzeju un antikvāro mēbeļu kolekcionāru vidē SIA «Intarsija» pazīstama kā zinātniskās restaurācijas principus viskonsekventāk ievērojošā privātā darbnīca.

Arī kosmētisko remontu altāra daļā veica vietējā firma – «Kaskāde 19» (vadītājs Ēriks Pažemecks), kas pirms diviem gadiem restaurēja Svētā Gara baznīcas dienvidu fasādi. Apbrīnojams uzņēmuma sasniegums ir 2020. gadā rekonstruētais Bauskas pils skatu tornis. Ārkārtas situācijas dēļ to pagaidām nav iespējams apmeklēt.

Par altāra atjaunošanu stāsta Guntis Macpans: «Projekts noritēja vairākos posmos. Vispirms mākslas zinātnieks baušķenieks Dainis Bruģis veica izpēti. Izveidojām tāmi un sākām meklēt finansējumu. Draudzes sagatavoto restaurācijas projektu iesniedzām Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras pieminekļu glābšanas programmā un Valsts kultūrkapitāla fondā. Finansējumu saņēmām. Vienlaikus izsludinājām ziedojumu vākšanas kampaņu, kurā aktīvi iesaistījās draudzes locekļi un citi sabiedrības pārstāvji.»

Restaurācija sākās 2017. gadā, bet 2020. gada nogalē nozīmīgais darbs bija paveikts.

Kā skaidro G. Macpans, koka konstrukcijas bija viscaur ķirmju sagrauztas, vairāki fragmenti atgādināja sūkli, kam pieskaroties pirksti iegrima virsmā. Restaurācija bija sarežģīta, jo sabojātos fragmentus nācās aizstāt ar jauniem koksnes ielāpiem, bet pārējās daļas iekonservēt un nostiprināt. «Tagad, ienākot dievnamā, cilvēki pat nespēj iedomāties, ka 17. gadsimta izcilā iekārta ir gluži kā no jauna atdzimusi. Draudzei bija ļoti laba sadarbība ar restaurācijas firmu un mākslas zinātnieku pētnieku Daini Bruģi. Tas ir nenovērtējams darbs kultūras vērtību saglabāšanā nākamajām paaudzēm.»

«Bauskas Dzīve» sarunu turpina ar SIA «Intarsija» valdes locekli restauratoru vecmeistaru Jāni Cepli. Viņš min savus kolēģus, sertificētus restauratorus Edgaru Ruku, Aivaru Bukovski, Rolandu Rimicānu un Rolandu Novicki, kā arī detaļu zeltītāju restauratori Lauru Matildi Ikerti.  

Visi  piedalījās Svētā Gara baznīcas vēsturiskā altāra atjaunošanā. Jānis Ceplis skaidro, ka altāra cokola daļas 90 procenti bija neatgriezeniski sabojāti, tāpat arī  daudzi profili un dekoratīvie elementi. Restaurācija meistariem bija nopietns izaicinājums, taču bija uzkrāta liela pieredze, jo pirms dažiem gadiem SIA «Intarsija» restaurēja Bauskas Svētā Georgija pareizticīgo baznīcas oriģinālo ikonostasu, kā arī Codes luterāņu baznīcas, Bērsteles luterāņu baznīcas, Lielvircavas luterāņu baznīcas kanceli, pat nerunājot par daudziem līdzīgiem pasūtījumiem citviet Latvijā.  

Tagad SIA «Intarsija» meistari turpina restaurēt Bauskas Svētā Gara luterāņu dievnama 17. gadsimta lūgšanu solu, ko pabeigs tuvākajos mēnešos. Nākotnē paredzami vairāki svarīgi darbi – vēl viena lūgšanu sola un kanceles restaurācija. Atjaunošanu gaida vēl daži unikāli iekārtojuma priekšmeti.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

baušķeniece

Pa ilgākiem laikiem arī viena patiesi laba ziņa.

pirms mēneša, 2021.02.25 13:14

Rasma no Zemgales

Pateiciba Bauskas luteranu draudzei par milestibu pret savu baznicu,ka ari ar draudzes loceklu palidzibu
ziedojot vairaku gadu garuma var skatit ka sauli atspidam ALTARI.SLAVA DIEVAM!

pirms mēneša, 2021.02.25 17:33

Vietējās ziņas