Augkopībā mācīsies par laukiem netradicionālo, bet iespējamo

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas birojs, intensīvi īstenojot dažādas mācību programmas lauksaimniekiem, izsludinājis pieteikšanos dalībai seminārā aprīļa beigās, kas šoreiz būs veltīts netradicionālās augkopības jomai.

Lektors būs Latvijā pazīstamais Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists augkopībā. Anita Vismane, Bauskas biroja lauku attīstības konsultante, «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka M. Narvils iepazīstinās ar permakultūras galvenajiem principiem, raksturos dažādu kauleņu, arī krūmmelleņu un citu augu piemērotību Latvijas apstākļiem.

Speciālists sniegs netradicionālo augu bioloģisko raksturojumu, izklāstīs to audzēšanas pamatprincipus, nozīmi vietas izvēlē, runās par nepieciešamību izprast augsnes īpašības. Tāpat apskatīs augsnes mēslošanas un augu aizsardzības jautājumus.

Uzmanības centrā būs arī ražošanas un pārstrādes ekonomiskā efektivitāte un jo svarīgs aspekts – kvalitatīvas netradicionālo augu produkcijas ieguves nodrošināšana. Tiks apskatītas pārstrādes iespējas, protams, saistībā ar atbilstību visiem kvalitātes kritērijiem, kā arī vides prasību ievērošana un integrētas audzēšanas principi.

A. Vismane uzsvēra, ka ierosmes šai divu dienu mācību programmai nāk no pašiem lauksaimniekiem. Izvēlētā tematika atklāj gan intereses, gan tendences laukos, īpaši nelielo saimniecību lokā tajos novados, kur nevar nodarboties ar izvērstu graudkopību. Atkarībā no zemnieku vēlmēm, ja būs nepieciešams, seminārā apskatāmo jautājumu loks tiks papildināts, iekļaujot tajā arī, piemēram, informāciju par netradicionālo košumaugu audzēšanu u. c. Tomēr galvenais akcents būs vērsts uz netradicionālo, bet Latvijā iespējamo augu kultivēšanu. Sīkāka informācija pieejama birojā pie lauku konsultantiem, tā būs publicēta arī LLKC mājaslapā. Kā ierasts, plānoti arī izbraukumi uz saimniecībām, šoreiz varēs ielūkoties Kurzemes lauksaimnieku ikdienā un izzināt viņu pieredzi.

A. Vismane raksturo arī citas tendences: «Jūtami augusi, piemēram, interese par putnkopību, kas ir labs nodarbošanās veids mazajiem lauksaimniekiem. Šī tēma ir atsevišķa semināra vērta. Patlaban vēlamies vienoties ar speciālistiem, kas varētu iepazīstināt ar nozares aktualitātēm un svarīgākajām zināšanām putnkopībā. Plānota tikšanās ar Māru Butku, Pasaules Putnkopības zinātniskās asociācijas Latvijas biedrības valdes priekšsēdētāju, ceram tikties arī ar Zani Rostokinu, Latvijas Putnkopības asociācijas valdes priekšsēdētāju, kurai ir sava saimniecība un vērtīga praktiķa pieredze. Putnkopjiem ir pazīstamas viņas organizētās Cāļu dienas Lonē.»

Viena no LLKC aktualitātēm ir kursi apliecības saņemšanai augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošanā. Ieva Litiņa, augkopības konsultante, atgādina, ka lekciju cikls plānots janvāra beigās – februārī. Apgūstot šīs zināšanas pirmo reizi, mācībām būs jāatvēl četras dienas, bet traktoristiem – AAL operatoriem un AAL lietotājiem piecgadīgās apliecības derīguma termiņa pagarināšanai nepieciešams izbrīvēt vienu dienu. Arī kursu organizācijā izmaiņu nav, tie notiks novados tāpat kā līdz šim, un eksāmenu pieņems Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāvji.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas