Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Augusta beigās ražo zemenes 2

Bauskai tuvajā Rundāles novadā komersants Aivars Upenieks no saimniecības «Lepšukalni» šonedēļ vēl novāc zemeņu ražu. 
 
A. Upenieka vadītajā saimniecībā gandrīz septiņos hektāros no divdesmit pieciem plešas zemeņu stādījumi. Tie augusta otrās nedēļas sākumā atkal sāka ražot ogas. Īpašnieks prognozē, ka tās vēl šo nedēļu nogatavosies un būs. Pirmie trīs lasījumi bija vainagoti ar lielām un skaistām ogām, tagad jau nākas šķirot un atlasīt. Pašlaik zemenes tiek ievāktas vidēji trīs reizes nedēļā.

Šī gada pirmā raža tika nogaršota jau jūnija sākumā un ražoja mazliet ilgāk nekā mēnesi, atceras SIA «Lepšas» īpašnieks un valdes loceklis A. Upenieks. Pēc tam lietā likta jauna tehnoloģija ar saldētiem stādiem no šķirnēm ‘Polka’ un ‘Sonata’, tie pašlaik ir sākuši ražot. «Ja seko literatūrai, tad ražai vajadzēja būt ap 25. augustu, bet lielā karstuma dēļ zemenes sāka ražot ātrāk,» augšanas procesus skaidro A. Upenieks.

«Zemeņu stādi tagad «domā», ka ir jūnijs. Ar visām iespējamajām pieejām un jaunākajām tehnoloģijām esam tās apmānījuši, tāpēc arī ražo augustā,» nosmej zemeņu saimniecības īpašnieks. Ogu stādus izrok rudenī, noteiktā veidā apstrādā un sasaldētus glabā noliktavā. Kad pienāk īstais laiks, stāda zemē.
 
Starp vasaras sākuma ražu un saldēto stādu ražu bija periods, kad ogu nebija. A. Upenieks uzsver, ka tā bija kļūda. Izmantojot jaunākās metodes un atbilstīgi klimatiskajiem apstākļiem selekcionētās šķirnes, arī Latvija, līdzīgi Polijai un Spānijai, ir spējīga nodrošināt tirgu ar svaigām, kvalitatīvām zemeņu ogām visu gada silto periodu.

Ražas laika paildzināšanai kā vienu no metodēm var izmantot «ziemas perioda» pagarināšanu, piemēram, aizsargājot zemi no saules stariem. Tas aizkavēs ražošanas sākumu, un ogas būs vēlāk nekā normālā sezonā. Šādu pieeju – sākt novākt zemeņu ražu vasaras beigās – augustā, septembrī – izmanto arī ārzemju audzētāji, ar kuriem A. Upenieks sadarbojas un aizgūst praksi. «Ceram nākamgad saimniecībā nodrošināt šādu – nepārtrauktu – zemeņu ražu,» piebilst īpašnieks.

Tomēr rudens raža ir salīdzinoši maza, tāpēc tā tiek pārdota tikai pēc iepriekšēja pieprasījuma. Pašlaik sadarbība notiek ar konkrētu klientu loku. Tagad vēlās zemenes tiek tirgotas par cenu – 2,50 latu kilogramā. «Ņemot vērā pašizmaksu, cena ir apmierinoša,» noteic zemeņu lauka īpašnieks.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Žanis

Iznāca viens sīks zemeņu audzētājs!!! Ļoti žēl !!!'Te nu ir tā latviešu mazspēja.....

pirms 7 gadiem, 2013.08.22 07:33

!!!

Žani tu esi reāls polis un turpini ēst savus poļu sārtumus !!!

pirms 6 gadiem, 2014.06.24 15:24

Vietējās ziņas