Ausekļu dzirnavās Bārbeles pagastā tirgojas mājražotāji un amatnieki 7

Šis pavasaris Vecumnieku novada Bārbeles pagasta brīvdabas muzejā «Ausekļu dzirnavas» bija citādāks nekā ierasts, jo «Covid-19»
pandēmijas dēļ tradicionālos Sējas svētkus nav atļauts rīkot un tie izpalika.

Lai daudzinātu latviešu darba tikumu un nodotu to nākamajām paaudzēm, lauku sētas saimnieki – Mediņu ģimene – sestdien, 15. maijā, tuvus un tālus ļaudis aicināja uz Latvijas amatnieku un mājražotāju darinājumu tirdziņu.

Tas atklāts ar Latvijas valsts karoga pacelšanu mastā un Ausekļu dzirnavu himnu «Nevis slinkojot un pūstot». Senās tvaika lokomotīves spalgais svilpiens šoreiz bija zīme, ka ikvienam jāievēro striktie epidemioloģiskās drošības noteikumi. «Tiklīdz dampmeistars pamanīs kādu pārkāpjam šīs prasības, atskanēs svilpe,» brīdināja organizatori.

Pie Trīnes klētiņas bija iekārtojies pastāvīgais Ausekļu dzirnavu viesis, muzikants Albīns Baļčūns no Bauskas puses. Viņš gādāja par organizatoru saikni ar apmeklētājiem un tirgotājiem un, lai būtu jautrāk, uzlaida arī kādu meldiju. Ik pa brīdim mikrofonā atskanēja atgādinājums ievērot distanci, būt piesardzīgiem un ielāgot drošības prasības. Katrā tirdzniecības zonā bija atbildīgais par kārtību. Pirms pusdienlaika ieradās arī policisti, kuri atzinīgi novērtēja pārdomāti un epidemioloģiski droši iekārtoto teritoriju. Kādam aizmāršam gan nācās aizrādīt par nepieciešamību pareizi lietot mutes un deguna aizsargmaskas. «Ievērosim noteikumus, nemeklēsim piedzīvojumus un, ja liktenis būs lēmis, rudenī tiksimies Pļaujas svētkos!» aicināja Ausekļu dzirnavu saimes pārstāvji.

Katrā norobežotajā zonā bija 20 tirdzniecības vietu. Pie mājražotājiem un amatniekiem varēja iegādāties stādus, kūpinājumus, sieru, medu, vīnu, pīrāgus, keramiku, lina, vilnas, metāla izstrādājumus, rotas, klūgu pinumus un citas lietas. Tirgotāji bija saradušies no malu malām – Saldus, Valmieras, Siguldas, Ādažiem, Tērvetes, Rīgas, Aizkraukles – un tuvākas apkaimes – Skaistkalnes, Vecumniekiem, Bauskas u. c.

Pirmo reizi Vecumnieku pusē viesojās mājražotāja, z/s «Dzērvenīte A» īpašniece Aina Muša no Saldus. Viņa jau 22 gadus nodarbojas ar dzērveņu audzēšanu un tirdziņā piedāvāja gan svaigas ogas par divi eiro litrā, gan sukādes un izkaltētas izspiedas tējai. Kopā ar dēlu Spundiņpurvā apsaimniekojot sešus hektārus – četros audzē dzērvenes, pārējā platībā – krūmmellenes. «Pamanīju reklāmu, pieteicos braukt tirgoties un tikai tad sāku meklēt ceļu uz Bārbeli,» smej A. Muša, «izbraucām sešos no rīta, bet tas bija to vērts – te ir tik ļoti skaista vieta. Mums patīk!»

Arī piparkūku cepēja no Bauskas Sandra Pabērza atzina, ka «Ausekļu dzirnavās» valda jauka un patīkama noskaņa. «Braucu uz katriem Sējas un Pļaujas svētkiem, tikai pērn nebiju. Nobijos no pandēmijas,» teic baušķeniece.

Vairāki pircēji, arī Rita Zvirbule no Valles, atzina, ka šoreiz amatnieku un mājražotāju produkcija bijusi ļoti daudzveidīga, nav bijis «viens un tas pats», kā novērots citviet, kur organizēta tirgošanās. Savukārt kāda baušķeniece jūsmoja par fantastisko, ievu un upes ieskauto pussalu aiz ūdensdzirnavu ēkas, mīlīgo maizes namiņu un tam līdzās sakuplojušajām dzeltenajām purenēm, ko sen nebija redzējusi ziedam. Arī citi novērtēja latvisko un sakopto vidi, kas kopā ar iepirkšanās prieku bijis īsts baudījums.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

nu.nu

Un kāds tam sakars ar Mārtiņu, viņam tikai pieder vieta, bet prece taču nav viņa.

pirms mēneša, 2021.05.18 16:10

mjāā

Paldies par foto galeriju- izstaigāju līdzi, no sākuma līdz beigām, skaisti

pirms mēneša, 2021.05.18 10:32

kā vienmēr

Nu re- koka karotes, piparkūkas, kā jau parasti, bet , atskaitot desu, citu jau tāpat nav ko pirkt.

pirms mēneša, 2021.05.18 16:12

tas "kā vienmēr"

Vai tad vajadzēja humpalas? Bija taču sacīts, ka būs amatnieki un mājražotāji. Matrjoškas jābrauc pirkt uz citu valsti!

pirms mēneša, 2021.05.18 19:36

kā tad

Šoreiz tirdziņš bija kuplāks un daudzveidīgāks. Protams, katram pircējam sava gribēšana. Vienam desa, vienam māla pods, citam grāmata. Kā sakāmvārdā : Vienam māte, vienam meita, otram kleita. Drīkstēja arī neko nepirkt, tikai baudīt gaisotni un dabu. Laiks bija burvīgs un atmosfēra izcila!

pirms mēneša, 2021.05.19 10:34

Neaizgājusī

Neaizgāju tikai tāpēc, ka tās sasodītās maskas pieprasa svaigā gaisā vilkt! Tikai nesaprotu, kāpēc? Distanci var ieturēt, ārkārtas situācija atcelta, un pa gaisu gluži tas bacilis arī nelido! Dusmīga esmu par maskām svaigā gaisā, laukos, brīvā dabā.

pirms 26 dienām, 2021.05.23 12:17

Vietējās ziņas