Bakteriālo iedegu mūspusē nekonstatē

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD)  septembrī divās vietās konstatējis augļu kokiem ļoti bīstamu kaiti – bakteriālo iedegu. Slimība atklāta kādā piemājas saimniecībā Rundāles novadam tuvējā Sesavas pagastā, kā arī komercdārzā Jelgavas novada Vilces pagastā.
 
VAAD Augu karantīnas departamenta direktores vietniece Agita Pence atzīmēja, ka šis ir pirmais inficēšanās gadījums šajā gadā, turklāt abās vietās arī pērn atklāta šī slimība. A. Pence atzina, ka ir grūti noteikt iemeslu atkārtotai iedegas konstatēšanai vietā, kur jau iepriekšējā gadā iznīcināti slimības skartie koki.

«Iespējams, iepriekš baktērija bija inficējusi vairāk koku, bet tā bija latentā formā, un tikai šogad parādījās slimības vizuālās pazīmes. Šajās vietās arī nākamajos divos gados būs ļoti intensīvas pārbaudes un tiks ņemti paraugi,» apgalvoja A. Pence.

VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ūdre atklāja, ka Bauskas novadā šogad bijušas 22 pārbaudes, Iecavas novadā dažādas teritorijas apsekotas 16 reižu, ieskaitot iepriekšējo gadu iedegas perēkļus un to buferzonas. Rundāles novadā komercdārzi, stādaudzētavas, apstādījumi un piemājas dārzi inspicēti sešas reizes, Vecumnieku novadā – 16 reizes. «Paraugos, kas ņemti minētajos novados, bakteriālā iedega nav konstatēta,» laikrakstam apstiprināja D. Ūdre.

Viņa atgādināja, ka bakteriālā iedega («Erwinia amylovora») ir bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% augļu dārza. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes – Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas