«Balticovo» ekspluatācijā nodod modernākās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Latvijā 3

Olu un olu produktu ražotāja «Balticovo» Iecavā šonedēļ atklātās jaunās bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kurās ieguldīti teju divi miljoni eiro, būtiski uzlabos to attīrīšanas efektivitāti, portālu informēja uzņēmuma pārstāve Zane Zonne.

Atklāšanas pasākumā 1. jūlijā Iecavā piedalījās zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), Ekonomikas ministrijas, Lauku atbalsta dienesta, Valsts vides dienesta, Latvijas Olu un putnu gaļas ražotāju asociācijas un Iecavas novada domes pārstāvji. Pasākuma viesiem bija iespēja redzēt notekūdeņu attīrīšanas iekārtas darbībā, kā arī uzzināt to darbības principus.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce atklāja, ka ir pieaugušas patērētāju vēlmes attiecībā pret preču un pakalpojumu sniedzējiem, patērētājiem pieprasot atbildīgu rīcību, ņemot vērā arī vides prasības. Vajadzība pēc tīras dabas pieaug, taču šo mērķi nevar sasniegt bez izmaiņu virzītājiem: “Esmu gandarīts, ka “Balticovo” ir snieguši savu ieguldījumu Latvijas dabai, vides aizsardzībai un sabiedrībai, radot pārliecību, ka Latviju uz priekšu dzen cilvēki, kuri tur savu zemi un dabu kā vērtību.”

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pauda uzskatu, ka jaunās attīrīšanas iekārtas sniedz kopēju labumu visai sabiedrībai un tās labklājībai: “Šodien esam liecinieki ļoti nopietnam darbam un vēl vienam solim uzņēmuma attīstībā, ieguldot lielus līdzekļus, lai tā produkcija atbilstu vislabākajiem standartiem.”

Z. Zonne skaidro, ka  jaunās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas spēj attīrīt 750 m3 ūdens diennaktī ar slodzi, kas atbilst 20 000 cilvēku ekvivalentam jeb dubultam Iecavas novada iedzīvotāju skaitam. Šīs industriālo notekūdeņu attīrīšanas iekārtas šobrīd esot modernākās Latvijā.

«Iekārtas ir pilnībā automatizētas, un to vadība ir datorizēta, kas avārijas gadījumā nodrošina, ka nenotiek neattīrīto notekūdeņu nonākšana apkārtējā vidē. Iekārtas iesākumā nodrošina mehānisku priekšattīrīšanu (rupjās frakcijas noņemšanu), pēc tam seko daudzpakāpju priekšattīrīšana, kas veic daļēju notekūdeņu piesārņojuma noņemšanu, un tad bioloģiskā notekūdeņu attīrīšana, kad notiek galējā piesārņojuma noārdīšanas fāze,» norāda Z. Zonne, piebilstot, ka papildu drošībai izplūdē ir uzstādīta mikrofiltrācijas iekārta,  kas nepieļauj pat vissmalkāko suspendēto vielu nonākšanu apkārtējā vidē.

Savukārt izmdūņas, kas atdalītas no ūdens, pēc attīrīšanas nonāk biogāzes rūpnīcā "Egg Energy", bet smiltis tiek nodotas atkritumu apsaimniekotājam.

AS “Balticovo” padomes priekšsēdētājs Valdis Grimze atklāj: “Tieši pircēji Latvijā, Baltijā un citur Eiropā, kas patērē mūsu produkciju, ir tie, kas ar savu izvēli atbalsta katru mūsu ilgtspējīgu iniciatīvu.” Savukārt AS “Balticovo” komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps uzsver, ka “šī ir viena no ļoti retajām investīcijām, kas tiešā veidā nenes peļņu, taču bez ieguldījumiem šādās tehnoloģijās uzņēmumi ļoti tuvā nākotnē gluži vienkārši vairs nevarēs pastāvēt”.

Projekts tika realizēts 12 mēnešu laikā, tā kopējās izmaksas sasniedz teju 2 miljonus eiro. Projekta ģenerāluzņēmējs ir Slovākijas uzņēmums “Hydrotech”, un to ir līdzfinansējis Lauku atbalsta dienests.

“Hydrotech” valdes loceklis Aleksandrs Finogejevs pauž: “Šis projekts nebija vienkāršs tā īsā izpildes termiņa dēļ, jo bija nepieciešams gan uzprojektēt, gan uzbūvēt attīrīšanas ietaises viena gada laikā. Apgrūtināja arī ārkārtas situācijas ieviešana visā Eiropas Savienībā. Neskatoties uz to, projekts tika realizēts, un rezultāts ir sasniegts. Vēlētos pateikties AS “Balticovo” par iesaistīšanos šī projekta realizācijā. Kopā tika pavadīts ļoti daudz laika iekārtu, materiālu un tehnoloģisko risinājumu izvēlē, un tas ir liels retums, ka pasūtītājs iedziļinās detaļās un spēj izteikt arī savu viedokli jautājumos, kas ir saistīti ar notekūdeņu attīrīšanu.”

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Harijs

Nesaprotu, kāpēc vajag mānīt lasītājus, ka šāda tipa iekārtas ir vienīgās Latvijā. Mans uzņēmums šādu tehnoloģiju Latvijā jau ir sācis uzstādīt četrus gadus atpakaļ uz daudz nopietnākām piesārņojuma slodzēm. Tākā šoreiz Balticovo nevar plūkt pirmā laurus.

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.02 22:30

Āķis

Tad jau sanākš ka Vides dienests būs iemizojis Balticovo

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.02 22:35

Vārds@@@

Ministri vazājas griezdami lentes. Atkritjmu attīrīšanu pataisa par tejāteri

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.04 23:17

Vietējās ziņas