«Baltijas ceļa» 30. gadadienu šodien svin Bauskā, Iecavā, Bārbelē, Grenctāles kultūras namā un uz Latvijas-Lietuvas robežas Saločos 20

Šodien, 23.augustā, mēs, uz «Baltijas ceļa» dzīvojošie, svinēsim akcijas 30 gadus, un to darīsim kopā ar tuvajiem kaimiņiem lietuviešiem – tā ir liela priekšrocība dzīvei pierobežā.

«Baltijas ceļš» caurvij mūsu novadus – Iecavu un Bausku, tālab pirms 30 gadiem uz maģistrāles A7 rokās sadevušies stāvēja gan vietējie – toreizējā Bauskas rajona ļaudis, gan šurp brauca cilvēki no visas Zemgales un Kurzemes.

Avīzē «Bauskas Dzīve» 1989. gada 22.augusta numurā paspējām publicēt Tautas frontes grupu izvietojuma shēmu 23. augusta akcijā «Baltijas ceļš». Tur labi redzams, kā no Iecavas līdz Latvijas–Lietuvas robežai Grenctālē katram rajonam iedalīti 2 – 3 kilometri ceļa, ko cilvēkiem aizpildīt. Sava vieta plānā katram Bauskas rajona ciemam, toreizējam kolhozam, Tautas frontes grupai.

Svētki šodien sāksies Bauskā pirms pulksten 12, kad pilsētā uzņems Valsts robežsardzes rīkotā skrējiena ar lāpām dalībniekus. Bauskas novadu skrējiena dalībnieki sasniegs pulksten 11.45 pie degvielas uzpildes stacijas «Neste» Elejas ielā 1, lai dotos tālāk līdz novada domes laukumam, kur ir Latvijas simtgadei iestādītais ozoliņš. Šeit klātesošos uzrunās Valsts robežsardzes un Bauskas novada domes pārstāvji. Par muzikāliem priekšnesumiem gādās Codes folkloras kopa «Dreņģeri». Pēc svinīgā brīža lāpa turpinās ceļu līdz Mēmeles tilta autostāvvietai, no kurienes tā tiks transportēta uz Rīgu.

Pēc tam Bauskas muzejā plkst. 15 tiks atklāta «Baltijas ceļa» 30. gadadienai veltīta izstāde. Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, sadarbojoties ar Bauskas muzeju un Bauskas lietuviešu kultūras biedrību «Astra», kas šogad arī atzīmē savu 30 gadu jubileju, ielūdz uz vēsturisku fotogrāfiju un mākslinieces Daivas Šlajienes akvareļu darbu izstādes atklāšanu, kā arī uz kinofilmas «Neatkārtojamais «Baltijas ceļš»» /«Nepakartojamas «Baltijos kelias»» (lietuviešu valodā ar subtitriem angļu un krievu valodā) seansu Bauskas muzejā Kalna ielā 6. Izstāde atvērta līdz 9. septembrim.

Vecumnieku novada Bārbeles bibliotēkā plkst. 17 svinīgā sarīkojumā ikviens tiek aicināts dalīties atmiņās, ieklausīties izjūtu stāstos, baudīt mūziku un apskatīt fotoizstādi ««Baltijas ceļam» – 30». Bārbeli gan necaurvij «Baltijas ceļš», tā atrodas pie šosejas Rīga-Skaistkalne, tomēr šī pagasta iedzīvotāji bija aktīvi Atmodas laikā. Bārbeles bibliotēkas vadītāja Brigita Krauze rūpīgi un ar entuziasmu joprojām gādā par Atmodas laika liecību saglabāšanu. Bibliotēkā glabājas arī Latvijas un Igaunijas karogi, ko bārbelieši ņēma līdzi «Baltijas ceļā» pirms 30 gadiem.
 
Iecavas parka estrādē plkst. 19 notiks pasākums ««Baltijas ceļš» – 30». Koncertu sniegs jauniešu pūtēju orķestris «Auseklītis».

Visvērienīgākie pasākumi būs šovakar Grenctālē. No plkst. 17 pie kultūras nama notiks «Baltijas ceļa» 30. gadadienai veltīts pasākums «Brālība. Brolybė. Brotherhood». Plkst. 17 – amatiermākslas koncerts, kurā piedalās deju kolektīvi «Rota», «Senbiguļi», «Vasare», «Meta», koris «Grenctāle» un Bauskas novada kopkoris;
plkst. 19.30 – Reinis Jaunais ar «Trio»; plkst. 20.20 – lietuviešu mūziķis un dziedātājs Luks Norkūns; plkst. 21.10 – Igo ar draugiem Aivaru Hermani un Aini Zavacki; plkst. 22 – «ϵapella'A». Kultūras namā būs apskatāma fotoizstāde par godu «Baltijas ceļam»; plkst. 18.10 – filma «Baltijas brīvības ceļš» (Askolds Saulītis, 2014. gads).

Uz Latvijas-Lietuvas robežas, Saločos Lietuvā, arī no plkst. 17 atzīmēs «Baltijas ceļa» 30. gadadienu. Klātesošos uzrunās Lietuvas un Latvijas prezidenti – Gitans Nausēda un Egils Levits. Programmā: Latvijas un Lietuvas aeroklubu lidmašīnu priekšnesums, gaisa pūķu palaišana, ugunskura iedegšana, starptautiskā autorallija Viļņa–Tallina dalībnieku sagaidīšana. Plkst. 18 – svētku koncerts. Piedalās Biržu kultūras centra kori «Viktorija» un «Agluona», tautas mākslas ansamblis «Siaudela», Ceraukstes pagasta folkloras kopa «Laukam pāri» un Pasvales kultūras centra lauku orķestris «Apynelis».

Pievieno komentāru

Komentāri 20

no robežas

Skumji, ka plīvoja tikai Lietuvas karogi, bet nebija neviena Latvijas karoga. Latvieši laikam Pilskalnā skatījās Čikāgas piecīšus. Visu cieņu lietuviešiem.

pirms gada, 2019.08.23 20:20

Simba

Pirms dažām dienām pārskatīju Baltijas ceļa pasākumu programmu, lai uzzinātu, kādi pasākumi plānoti Grenctāles robežpunktā un Bauskas novadā - vienīgā ziņa bija par koncertu Grenctāles kultūras namā. Vispār nebija nekādas informācijas par LT un LV prezidentu tikšanos uz abu valstu robežas. Tagad ar nožēlu skatos TV reportāžu no Grenctāles robežpunkta, jo noteikti būtu devusies uz pasākumu. Tāpēc nav brīnums, ka piedalījās tikai lietuvieši, jo latvieši tik svarīgu notikumu turēja noslēpumā. Apzināti? No kā baidījās? Nožēlojami!
P.S. Arī "Bauskas Dzīves" vietnē pirms nedēļas nebija nekādas informācijas. Kauns!

pirms gada, 2019.08.23 21:10

Sintija

Vai ir iespējams dabūt no arhīva bildes Baltijas Ceļa?

pirms gada, 2019.08.23 20:49

to Simba

Nu nesāc jau, mīļā, te meklēt kaut kādu sazvērestību, nemeklē kašķi. Kas gribēja, tas bija, lai arī latviešu bija ļoti maz.Bet tāds jau mūsu tautietis ir- čīkstēt un žēloties viņš būs pirmais. Lietuvieši malači.

pirms gada, 2019.08.23 21:57

and bimba

lietavieši kaa vienmer mums pa prieksu iet, un viniem vienmeer viskaukas!.

pirms gada, 2019.08.23 22:15

>>to

Saki - kašķa meklēšana?...Apzināta informācijas noklusēšana liek uzdot jautājumus - neviens ne Rīgā, ne Bauskā nenojauta par Levita došanos uz Grenctāles robežpunktu un tas tapa zināms tikai šorīt no rīta? Varbūt, Tavuprāt, latviešiem piemīt gaišreģa spējas, lai paredzētu notikumus ar precizitāti līdz pasākuma sākumam un vietai, kur tas notiks. Pat pensīši līdz pēdējam brīdim to nezināja, kur nu vēl cilvēki, kuriem jāstrādā, kas plāno savu darbalaiku, pasākumu apmeklēšanu un nokļūšanu līdz pasākuma vietai.
Šo neizdarību no organizatoru un mediju puses varētu nosaukt par...nozagtiem svētkiem...

pirms gada, 2019.08.23 23:31

Piekrītu

Tā ir,kas gribēja tie bija.Es negribēju un nebraucu.Bet tas nenozīmē,ka šis notikums man ir vienaldzīgs.Es atmiņās pārdomāju 1989.gada 23.augustu Grenstālē.Tas bija vienreizēji un tik ļoti saviļnojoši,ka vakar braukt man tur nebija nekādas vajadzības.To nevar aizmirst nekad.

pirms gada, 2019.08.24 09:48

zināšanai

Informācija par prezidentu tikšanos varēja izlasīt Latvijas Valsts prezidenta kancelejas mājas lapā!

pirms gada, 2019.08.23 23:31

>>

Kā Tu uzminēji, ka par notikumiem Grenctāles robežpunktā tiks rakstīts VP kancelejas mājaslapā? Ekstrasenss?
Kāda velna pēc "orgkomiteja" publicē Baltijas ceļa pasākumu programmu, kurā ir nepilnīga informācija?

pirms gada, 2019.08.23 23:40

zināšanai

Es ik pa laikam ieskatos šajā mājas lapā.

pirms gada, 2019.08.23 23:48

patriots

Savukārt es dienu sāku ar Latvijas vēstneša rūpīgu izlasīšanu, bet himnu dziedu tikai pēc tam.

pirms gada, 2019.08.23 23:57

dr. Staklis

> patriots pats tonusā tikai prātiņš ānusā

pirms gada, 2019.08.24 10:03

Arī no Bauskas

Piekritīšu,informācijas nebija nekādas, ja to zinātu ,tad noteikti būtu šo pasāku apmeklējusi,man toreiz bija tikai 6 gadi,bet visu atceros kā vakardienu,noteikti gribētu piedalīties šajā pasākumā.

pirms gada, 2019.08.24 01:19

no robežas

Toties mēs organizējām kultūras pretpasākumu Grenctāles kultūras namā arī tajos pašos plkst 17, to gan es nevaru saprast .

pirms gada, 2019.08.24 07:21

Brunaviete

Ja tikai komunicē starp valstīm prezidenti tad tas nenozīmē ka komunicē citas iestādes. Jo Grenctālē jau laicīgi bija zināms šis sarīkojums bet par to kas notiks vai nenotiks pāri robežai, nezināja tā teikt neviens. Priecājaties, ka Jums piedāvā svētkus un ar labu programmu. Bet laikam jau jāpiekrīt, kā dziedāja kādreiz Čikāgas piecīši, kad latvietim latvieti vajag, lai varētu "ēst"!

pirms gada, 2019.08.25 12:32

Brunavietei

Baltijas ceļā stāvēja ne tikai brunavieši un ap Grenctāles kultūras namu dzīvojošie. Uz Grenctāles robežpunktu vai Bausku bija gatavi braukt daudzi gan no Jelgavas, Dobeles, Rīgas. Jums pietika ar vārīšanos savā katliņā, ignorējot tos, kuri stāvēja pirms 30 gadiem un vēlējās šos svētkus atzīmēt atkal kopā.Turpiniet čupoties ap savu sētu un tad nebrīnieties, kur pazudusi tautas vienotības sajūta.

pirms gada, 2019.08.25 19:11

pasākuma apmeklētājs Brunavietei

Kas tad Jums liedza braukt no Jelgavas, Dobeles un Rīgas. Ļoti daudzi no šīm vietām bija atbraukiši. Ko tagad bļaustās, tie kas meklē informāciju atrod visu, bet kas tikai sēž un savā sulā vārās, gaida ka ar karotīti iebāzīs mutē, tie arī sēdēs. Tad nebļaujiet, neviens neaizliedza braukt un izbaudīt svētkus. Suņi rej, bet karavāna dodas tālāk.

pirms gada, 2019.08.27 12:44

ja

kas tad nu ir pa30 gadiem panakts pasts likvidets skola amen nu burlaki ko talak pagasta parvalde ar visam cocem

pirms gada, 2019.08.25 21:10

no robežas

Tādiem kā tu nekad nekas nebūs labi, čīkstēsi un žēlosies visu mūžu,bet, ja godīgi- kā tev konkrēti trūkst, vari pateikt, jeb tikai tāda vispārīga muldēšana.

pirms gada, 2019.08.25 22:06

Vietējās ziņas