Baltu vienība pārrobežu projektos

Šajās dienās Latvijā un Lietuvā atzīmē Baltu vienības dienu. Tieši 22. septembrī Bauskā, Ķirbaksalā, Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK vietējā nodaļa kūra ugunskuru, savukārt 25. septembrī lietuvieši mūspuses ļaudis uz svētkiem aicina Pakrojas rajona Žeimē.

Latviešu un lietuviešu vienotība tiek stiprināta iedzīvotāju pārrobežu projektos, pagājušajā nedēļā viens no tiem – «Tekstila krāsas laiku perspektīvā» – noslēdzās Rundāles novada «Baltajā mājā». Novada projektu speciāliste Laura Ārente apliecina, ka šoreiz rundālieši ir tikai partneri, vadība ir no Šauļu reģiona Pakrojas rajona.

Iepazīšanās ar krāsu attīstību laiku lokos, to pielietojumu glezniecībā un tekstilijās notika vairākās nodarbībās gan pierobežas ciemā Žeimē, gan Rundālē. Projekta vadītāja tekstilmāksliniece un pedagoģe Izolda Žagrakaliene stāsta: «Mēs kopā nodarbībās iesaistījāmies piecdesmit interesenti. Vecākajām dalībniecēm jau pāri septiņdesmit gadiem, jaunākajai meitenītei pieci.»

 Izolda no pieredzes zina, ka bērni līdz 6. klasei visi ir labi mākslinieki, pēc tam rodas noslēgtība, parādās bailes zīmēt vai veidot. Ar šo projektu vēlējusies atklāt, ka ikviens cilvēks jebkurā profesijā un vecumā spēj apgūt krāsas, tās likt kopā, katram ir iztēle un spēja gleznot, tikai nevajag baidīties.

Pirmās nodarbības ritēja Rundālē, kur «Baltās mājas» saimniece Solveiga Ikerte rādīja 10. – 12. gadsimta zemgaliešu tērpus, kādi senatnē bijuši audekli un kāds krāsojums, pēc tam Žeimē daudz gleznojuši, un darbi tika izstādīti Rundālē, kur tos viesi varēja skatīt «Baltajā mājā».

Projektā iesaistījās arī baušķeniece, kas aizrāvusies ar gleznošanu, Kristīne Selane. Viņa atklāja, ka bijis ļoti interesanti, jo varējusi tikties ar domubiedriem, turklāt novērojusi atšķirības glezniecības paņēmienos, kādi tie ir lietuviešiem, kādi – latviešiem. «Mums, latviešiem, Žeimē vajadzēja nedaudz pārorientēties. Esam raduši gleznot no dabas vai pēc uzstādījuma, bet šajā projektā mums nācās noklausīties leģendu par nāriņām Žeimē un tad gleznot. Izstādē jau var labi redzēt, kā atšķiras manas vai Lauras Ikertes gleznas no lietuviešu draugu darbiem. Cits skatījums, citas krāsu interpretācijas. Tas ir brīnišķīgi!»

Izoldas Žagrakalienes vizītkartē ir baltu zīme Bitula – bišu mātes aizgādnes zīme. Latviešiem tā ir Ūsiņa zīme, kas ir gan zirgu aizgādnis, gan arī bišu dievs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas