Bārbelē sakopj seno sērūdeņraža avotu 5

Vecumnieku novada Bārbeles pagastā sestdien, 27. aprīlī, «Bauskas Dzīve» pie sēravota sastapa vēstures entuziastu un mazpulka vadītāju, skolotāju Voldemāru Barenu. Viņš kopā ar mazpulcēniem izkopa senā sērūdeņraža avota gultni, vilka laukā no dziednieciskā ūdens lapas un koku zarus.

«Šodien strādāšanu apvienosim ar nodarbību. Ir sagatavots viss nepieciešamais šaušanai, būs arī jārod atbildes uz vairākiem jautājumiem. Kaut kā taču ir «jāiemāna» bērniem vēsture!» smejas mazpulka vadītājs. «Vēlāk uz ugunskura cepsim desiņas un baudīsim skaisto dienu.»

Gaidot, kad saradīsies visi talkotāji, V. Barenam ir laiks parādīt vietu, kur avots ietek Iecavas upē. Sākumā ejam pa taciņu, ko ieskauj daudz sakritušu koku. Mazpulka vadītājs stāsta, ka šī ir pašvaldības teritorija, un vietvara solījusi iesaistīties sakopšanā. Tālāk ir privātīpašums, taču attiecības ar saimniekiem esot labas un nevienam nav liegts spert soli uz viņu zemes.

Vēstures pētnieks teic, ka toreiz, kad avotu atklāja, upes gultne bijusi citur. «Te bija parks, tur – hercoga peldu māja, bet dziedniecības iestāde ar sešām vannām atradās pie paša avota, tur vēl tagad pamati saglabājušies,» atklāj V. Barens. Viņam zināmi stāsti par avota ūdens brīnumainajām spējām, ko 1651. gadā atzinis arī hercogs Jēkabs, taču vēstures liecībās rodams, ka apkārtnes ļaudis vēl senāk izmantojuši šo dīvaini smakojošo ūdeni ārstnieciskiem nolūkiem; tas bijis labāks par visām zālēm.

Stumjot pie rokas velosipēdus, atkritumus gar Avotkroga ceļa malām vāca un šķiroja biedrības «Zemgales mantojums» un Bārbeles folkloras kopas «Tīrums» pārstāves.

«Kopjam priekš sevis, jo tepat apkaimē dzīvojam, tepat staigājam,» teic Monika Ozoliņa. Drazu neesot pārāk daudz, taču pielasīti jau vairāki maisi, lai gan vēl kāds gabals mērojams. Talkotājas pieļauj, ka Avotkroga ceļš, ko sauc arī par Skaistkalnes veco ceļu, ir aptuveni trīs kilometru garš. Kad viss posms būs noiets, bārbelietes dosies palīgā mazpulcēniem sakopt sēravota apkārtni. «Telefonus šodien atstājām mājās, lai varētu labā kompānijā baudīt dabu. Būtu muļķīgi lasīt atkritumus un skatīties telefonā,» pauž Kristiāna Jirjena.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Jānis

Kur Bārbelē strādāja vietvaras organizētie talkotāji ?

pirms gada, 2019.04.29 16:03

precizēsim

UN, ko darīji tu ,Jānīt?

pirms gada, 2019.04.29 17:08

Jānim

Netiku dzirdējis ka Bārbelē kaut ko organizētu .......

pirms gada, 2019.04.29 21:57

Vietējās ziņas