Barikāžu liecības Bauskas muzeja pagalmā

Putenī, vējā un tumsā Bauskas muzeja pagalmā 20. janvārī notika barikāžu 30. gadskārtas atceres pasākums – digitāla brīvdabas izstāde. Tika aizdegts neliels ugunskurs, bet ekrānā, kas novietots uz muzeja fasādes, varēja vērot dokumentālu fotogrāfiju kolekciju.

Muzeja darbinieku izraudzītais brīvdabas izstādes sākums pulksten 17 bija noteikts ar mērķi, lai atceres pasākumu baušķenieki varētu apmeklēt pēc darba. Diemžēl drēgnajā un vējainajā vakarā tādu entuziastu nebija daudz.

Digitālajā izstādē tika rādītas 1991. gada janvāra notikumu unikālas fotogrāfijas, kuru autori ir baušķenieki Arnis Indriks un Gūrijs Bulle. Tolaik Gūrijs strādāja agrofirmā «Uzvara», bet Arnis Indriks bija laikraksta «Bauskas Dzīve» fotoreportieris. Gandrīz katru dienu viņš brauca uz notikumu epicentriem Rīgā, kā arī fotografēja Bauskā un pat PSRS armijas slēgtajā poligonā Iecavas novada Zālītes mežā. Tagad šiem attēliem ir unikāla vēsturiska vērtība.

Audiotekstu bija ierunājis Bauskas muzeja vēstures nodaļas vecākais speciālists Raitis Ābelnieks. Viņš izsmeļoši stāstīja par barikāžu notikumiem Rīgā un Bauskā, atspoguļojot Bauskas rajona iedzīvotāju, iestāžu un uzņēmumu iesaistīšanos miermīlīgajās brīvības cīņās.

Vēsturnieks akcentēja faktu, kas ilgi ir bijis diskusiju objekts: «Es kategoriski noraidu domu, ka barikāžu dalībniekiem vajadzētu piešķirt dažādas priekšrocības. Tā būtu liela netaisnība, jo tūkstošiem cilvēku, kuri tajā laikā strādāja stratēģiski svarīgās nozarēs – medicīnā, izglītībā, ražošanā un citur, – tā vienkārši nevarēja pamest darbavietas uz nenoteiktu laiku un Rīgā pie ugunskuriem apliecināt valsts brīvības ideju. Viņi arī gribēja piedalīties, taču pienākuma izjūta un atbildība bija prioritāra.»

Plašāk – «Bauskas Dzīves» drukātajā versijā, 22.janvāra numurā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas