Bauskā aizvadīti Grāmatu svētki 4

Bauskā 18. septembrī nu jau 19. reizi notika Grāmatu svētki. Tos rīkoja Bauskas Centrālā bibliotēka (CB), dažādās auditorijās piedāvājot bērniem un pieaugušajiem tikšanās un sarunas ar sabiedrībā pazīstamām kultūras nozares personībām. Grāmatu svētki valstī noteikto «Covid-19» ierobežojumu dēļ bija organizēti nedaudz citādāk kā iepriekš.

Bauskas kultūras centra zālē un balkonā katram dalībniekam bija personalizēta, distancēta sēdvieta, tālab arī apmeklētāju skaits bija nedaudz mazāks.

Lai nodrošinātu piekļuvi iedzīvotājiem, bibliotekāri Bauskas CB lasītavā uz ekrāna vēroja sarīkojumu tiešsaistē. Publika bija disciplinēta, neviens interesents nepalika aiz durvīm. Tematisko sarīkojumu apmeklēja Bauskas, Vecumnieku, Iecavas novada bibliotēku darbinieki un lasītāji.

Darbojās arī grāmatu tirdziņš, kurā bija pārstāvētas vairākas izdevniecības. Agrāk novadu bibliotēku vadītāji jaunus izdevumus parasti iegādājās šajā tirdziņā, bet tagad vairākums pasūta grāmatas internetā, skaidro Bauskas novada Ceraukstes bibliotēkas vadītāja Valentīna Tarvide. Turklāt viņa piebilst, ka izdevumus labprāt iegādājas arī grāmatnīcā «Globuss», kas darbojas Bauskas lielveikalā «Rimi», jo grāmatu tirgotāji ir ļoti atsaucīgi un profesionāli konsultanti.

Sarīkojuma viesi bija Jaunā Rīgas teātra aktieris Gundars Āboliņš, rakstniece un publiciste Dace Rukšāne, literatūrzinātniece un folkloriste Janīna Kursīte un Latvijas Nacionālā teātra aktrise Zane Jančevska. Vienlaikus Bauskas Valsts ģimnāzijā, Bauskas pilsētas pamatskolā, Bauskas 2. vidusskolā un Bērnu bibliotēkā ar jaunajiem lasītājiem sarunājās zoologs Ingmārs Līdaka, bērnu grāmatu autore Evija Gulbe un ilustratore Linda Lošina, kā arī Dace Rukšāne.

Gundara Āboliņa uzstāšanās saistošākā sadaļa bija veltīta viņa darbībai audiogrāmatu ierakstīšanā. Aktieris stāsta: «Vairākus gadus strādāju teātra dažādos projektos Vācijā, Minhenes Kamerteātrī biju ārštata aktieris, darbodamies vāciski runājošā kultūrvidē, arī Šveicē un Austrijā. Diezgan labi esmu to iepazinis, lai secinātu, ka Latvijā joprojām nav vienotas izpratnes par audiogrāmatām.

Vācijā, ienākot jebkurā grāmatnīcā, redzams, ka audioieraksti veido vismaz ceturto daļu piedāvājuma. Turklāt viens un tas pats lierārais darbs ir ierunāts gan vīriešu, gan sieviešu balsīs, pat dialogos kā radioteātrī. Latvijā interese par klausāmgrāmatām ir neliela, lai gan zinu, ka daudzi tās izvēlas, braucot mašīnā vai citā transportā. Arī bērniem tās patīk.

Pandēmijas dēļ izsludinātā ārkārtas stāvokļa laikā mēs, Jaunā Rīgas teātra aktieri, pavisam skaidri sapratām, ka nedrīkstam pazaudēt saikni ar skatītājiem, un interneta tiešsaistē sākām lasīt grāmatas. Mūsu teātris bija pirmais iniciators. Diezgan īsā laikā mums pašiem izveidojās savs klausāmgrāmatu plaukts. Ar ideju aizrāvās mani kolēģi Kaspars Znotiņš un Vilis Daudziņš. Mājās ierīkoju ierakstu nelielu studiju.»

Tikšanās vadītāja, Bauskas CB speciāliste Kristīne Čakāne atklāja, ka šogad rakstnieces Daces Rukšānes stāstu krājums «Krieva āda» ir visvairāk lasīto grāmatu sarakstā. Visus, kas vēl nav lasījuši, lai nemulsina nosaukums, jo tāds 19. gadsimta beigās bija ļoti populāram vīriešu odekolonam.

Dace Rukšāne, kā allaž, vārdos skopa un pieticīga, ļoti precīzi atbildēja uz lasītāju jautājumiem. Svarīgākie bija nevis par stāstu saturu, bet gan par rakstīšanas ieradumiem.
Janīnas Kursītes uznāciens uz Bauskas kultūras centra skatuves bija kā brāzmaina, svaiga vēja pūsma. Iepriekš pieteikto tematu «Latviešu dievības un gari» profesore paplašināja un padziļināja gan filozofiskā, gan cilvēcīgā kontekstā.

Vispirms Janīna Kursīte minēja faktu, ka viņas jaunākās grāmatas vāka noformējumam izmantota mūsu izcilās novadnieecs gleznotājas Īras Rozentāles gleznas reprodukcija. Viņas ir domubiedres, jau sen pazīstamas. Turklāt literarūrzinātniece un folkloras pētniece uzsvēra, ka viņu jau sen vieno īpaša saikne ar Rundāles un Bauskas novadu.


Pievieno komentāru

Komentāri 4

o, jā

Brīnišķīgi kopābūšanas svētki! Un tādas latviešu personības, ko varējām satikt tuvplānā!!! Tikai žēl, ka baušķenieki ne pārāk aktīvi, ja neskaita seniorus. Taču... reiz seniori būsim visi un mācēsim novērtēt intelektuālās lietas. Daudzi paldies ļaudīm, kas organizēja šo jauko intelektuāļu sanākšanu! Un tikšanās ar Gundaru Āboliņu un Zani Jančevsku!!!! Paldies par brīnišķīgo dienu!

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.21 19:59

Janis

Ka var būt aktīvi darbalaikā? Bibliotēka par sestdienām neko nezin!

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.21 21:15

Lanucis

Vai tad bibliotēkās nav noteikts vecums līdz kādam var strādāt šinī darbā ar sabiedrību????? Manuprāt 70. gadi jau būtu pēdējais laiks iet pensijā.

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.22 07:58

Z

Kur Tu esi redzējusi ka kāds vēl pēc 70 gadiem strādā? Negribu ticēt.

pirms 7 mēnešiem, 2020.09.28 11:58

Vietējās ziņas