Bauskā ar bezmaksas veselības pārbaudēm atzīmēs Starptautisko hepatīta dienu 2

Bauskas HIV un atkarības profilakses centrā pirmdien, 29. Jūlijā, varēs veikt C un B hepatīta testus bez maksas, «Bauskas Dzīvi» informē centra vadītāja Tatjana Kalniņa.

T. Kalniņa skaidro, ka 28. jūlijs visā pasaulē tiek veltīts cīņai pret hepatītu, tāpēc 29. jūlijā HIV un atkarības profilakses centrā Dārza ielā 12b būs atvērto durvju diena. Apmeklētājiem būs pieejamas konsultācijas, informatīvie bukleti un bezmaksas C un B hepatīta testi. Pieņemšanas laiks no plkst. 10 līdz 18.

C hepatīta slimniekiem raksturīgs kašķīgums un viegla aizkaitināmība. T. Kalniņa uzsver, ka C hepatītu mēdz saukt par «kluso slepkavu», jo nereti inficētajiem slimības pazīmes var neizpausties gadiem ilgi vai pat neparādīties vispār nekad. «Tomēr katru gadu Bauskas pusē atklāj ap 13 jaunu saslimšanas gadījumu, tāpēc vajag izmantot izdevību un atnākt pārbaudīties,» piebilst T. Kalniņa.

Vīrusa C hepatīts – tā ir aknu slimība, ko izraisa C hepatīta vīruss (HCV). Tā ir hroniska vai akūta vīrusu ierosināta infekcijas slimība, kas galvenokārt izpaužas ar aknu audu bojājumu un rētaudu veidošanos, tāpat vīruss var izraisīt aknu fibriozi, cirozi un pat aknu vēzi.

Hepatītam jeb, vienkāršiem vārdiem sakot, aknu iekaisumam ir dažādi cēloņi. HCV izplatās galvenokārt ar asinīm, kā arī ar citiem ķermeņa šķidrumiem, kas satur asinis. Kā norādīts hepatits.lv mājaslapā, saslimšanu var radīt vīrusu infekcijas, inficētu asiņu pārliešana.

T. Kalniņa, kurai ir jau sešu gadu pieredze līdzīgu slimību ārstēšanā, vadot HIV un atkarības profilakses centru, teic, ka biežāk sastopamie saslimšanas riska faktori ir narkotisko vielu injicēšana ar kopīgi lietotiem, nesteriliem instrumentiem, asins pārliešana, organisma audu un orgānu pārstādīšana. Tāpat izmantojot kopīgus, nesterilus instrumentus, taisot tetovējumus vai durot pīrsingus (ķermeņa ādas caurduršana), veicot skaistumkopšanas procedūras – manikīru, pedikīru, diemžēl var iegūt šo slimību. Bīstami ir arī seksuāli kontakti ar cilvēku, kuram ir C hepatīts.

Speciāliste atzīst, ka C hepatīts ir grūti un dārgi ārstējama slimība. Katram, kuram ir C hepatīts, vajadzētu vakcinēties arī pret A un B hepatītu, jo tas palīdzēs ilgāk pasargāt aknas no bojājumiem.

UZZIŅAI
•    Vīrushepatīts C sākas ar trīs līdz 12, vidēji septiņu nedēļu garu inkubācijas periodu.
•    Ap 75 procentiem personu C hepatīts parasti norit kā slēpts, bezsimptomu, subklīnisks, maigs hepatīts bez dzeltes. Tikai apmēram ceturtdaļai pacientu C hepatīts norit ar klīniskiem simptomiem. Dzelte, kas parasti ir vadošais aknu slimību simptoms, parādās tikai 30 procentiem personu, kas ir inficējušās ar HCV.
•    Akūta HCV norise ārkārtīgi reti ir smaga un fatāla.
•    Pasaulē ar HCV ir inficēti 200 līdz 500 miljoni cilvēku, izplatība svārstās no 0,5 procentiem līdz 20 procentiem dažādās valstīs.
•    Saskare ar HCV bijusi gandrīz vienai trešdaļai pasaules iedzīvotāju.
•    Latvijas Infektoloģijas centra 2009. gadā veiktajā epidemioloģiskajā pētījumā minēts, ka Latvija uzskatāma par reģionu ar vidēji augstu HCV infekcijas izplatību: vispārējā populācijā – 1,7 procenti.
•    Latvijā ar HCV inficēto personu aptuvenais skaits pašreiz varētu būt ap 40 000.
•    HCV infekcija 80 līdz 95 procentos gadījumu attīstās pakāpeniski, lēnām, bez akūta sākuma, un hronisks hepatīts jau 15 līdz 20 gadu laikā pārtop par aknu cirozi vismaz 25 procentiem slimnieku, ja viņi netiek ārstēti.
•    HCV infekcija ir aknu cirozes ierosinātāja 30 līdz 40 procentos gadījumu un aknu vēža iemesls 50 līdz 60 procentos gadījumu.
Avots: hepatits.lv

Pievieno komentāru

Komentāri 2

ai.ai

Pie tās speciālistes gan neviens neiet, varbūt vismaz kāds ieies pārbaudīties, bet maz ticams..

pirms 7 gadiem, 2013.07.28 13:17

Vietējās ziņas