Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskā atjaunots sens galdnieka meistardarbs

Bauskas Svētā Gara evaņģēliski luteriskajā baznīcā pēc restaurācijas atgriezusies 17. gadsimtā izgatavota ķestera lasāmpults.

Atjaunošana veikta par «Rietumu bankas» labdarības fonda piešķirtajiem līdzekļiem un draudzes ziedojumu. 

Bauskas galdniekmeistara Kristofa Fogta 1689. gadā izgatavotajai pultij agrāko izskatu atdevusi Rundāles pils muzeja restauratore Ilga Galviņa, pieaicinot šī aroda speciālistus Lauru Ikerti un Vilni Līdaku.

Pults gandrīz bezcerīgā stāvoklī Rundāles pils muzejam nodota pirms vairāk nekā desmit gadiem. Rūpes par unikālā koka izstrādājuma atjaunošanu savulaik uzņēmusies nu jau aizsaulē aizsauktā Ieva Lancmane, stāsta Guntis Macpans, Bauskas luterāņu draudzes priekšnieks, vienlaikus arī pērminderis un ķesteris.

Lai varētu pabeigt restaurāciju, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales reģionālās nodaļas valsts inspektore Mārīte Putniņa kopā ar G. Macpanu sagatavoja projektu. Nodibinājums «Rietumu bankas labdarības fonds» lasāmpults restaurācijai piešķīra 650 latu, draudze ieguldīja vēl 320 latu.

«Ķirmju sadrupinātais koks dažviet bija kā putra. Tomēr svarīgākās dekoratīvās detaļas bija saglabājušās tiktāl, ka tās varēja restaurēt. Man bija aizraujoši atjaunot uz pults saglabājušos uzrakstu, kas liecina par senā mākslinieka rokas virtuozo pieskārienu,» stāsta restauratore Laura Ikerte.

Bauskas galdnieks Kristofs Fogts 17. gadsimtā aktīvi piedalījies Bauskas Svētā Gara baznīcas izdaiļošanā, par to liecina arī ķestera lasāmpults. «Tai piestiprinātā kartušā minēts gan Fogta vārds, gan norādīts dāvināšanas laiku apliecinošs gadskaitlis – 1689. Laikazoba bojātā pults bija zaudējusi oriģinālo pamatni, tāpēc tika nekustīgi piestiprināta pie altārtelpu nodalošās balustrādes,» stāsta Aigars Urtāns, Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja vēstures nodaļas vadītājs, atsaucoties uz 1993. gadā publicētiem datiem.

Vēsturnieks neslēpj sajūsmu par to, kā pults atjaunota. Seno krāšņumu atguvis tās kāts – vīnogulājiem apvīta kolonna, kuras abpusēji slīpo augšdaļu grezno izgriezti plastiski akanti un zeltītas eņģeļu galviņas.

2014. gada vasarā Bauskas Svētā Gara evaņģēliski luteriskajai baznīcai apritēs 420 gadu. Jubileju svinēs ar dažādiem pasākumiem. Senās pults atjaunošanu var uzskatīt par vienu no zīmīgās gadskārtas veltēm. Turpinās baznīcas unikālo ērģeļu restaurācija, atgādina Guntis Macpans.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas