Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskā atklāj pieminekli Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem 8

Vairāki simti iedzīvotāju 11. novembra vakarā pulcējās Bauskā pie Brīvības pieminekļa, lai pieminētu 1919. gada 11. novembra Lāčplēša dienas notikumus, kā arī lai piedalītos Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem veltīta pieminekļa atklāšanā.

Lāčplēša dienas pieminēšana Bauskā šoreiz bija īpaša – reizē ar piemiņas pasākumiem notika arī trīs stēlu atklāšana, kurās ir iekalti Bauskas novada Lāčplēša ordeņa kavalieru vārdi. Stēlas atklāja Bauskas novada domes priekšsēdētāja Arnolds Jātnieks un priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs.

Pasākumu pie Brīvības pieminekļa vadīja Edvīns Hegenbarts. Dziedāja jauktā kora «Mežotne» vīri. Ar runām uzstājās Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks, Bauskas novada domes deputāts un vēsturnieks Raitis Ābelnieks un Svētā Gara Bauskas luterāņu baznīcas prāvests Aivars Siliņš.

Vēsturnieks R. Ābelnieks atgādināja, ka, atbrīvojot Bausku no Bermonta armijas, daudzi krita. «Bauskas novadā bija 29 Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri – tas ir daudz. Tas liecina par tā laika mūsu novadnieku drosmi,» pauda R. Ābelnieks. Viņš uzsvēra, ka Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru vidū ir visu tā laika dienesta pakāpju pārstāvji, arī ģenerālis Krišjānis Berķis. Tas nozīmē, ka baušķenieki bija ļoti dažādās Brīvības cīņu notikumu pozīcijās.

«Okupācijas laikā viņus bieži iekļāva sarakstos, ko vajadzēja iznīcināt. Daudzi nošauti, miruši izsūtījumā. Tikai maza daļa guldīta Brāļu kapos Rīgā, kur bija paredzētas vietas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, vai savos ģimeņu kapos,» par pirmās Latvijas neatkarības cīnītāju sūro likteni stāstīja R. Ābelnieks. Viņš uzsvēra, ka Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri ir tautas lielākais lepnums – mūsu varoņi.

Liela loma piemiņas pasākumā bija zemessargiem un jaunsargiem. Zvērestus deva 1. Rīgas brigādes 53. Bauskas kājnieku bataljona septiņi zemessargi un Bauskas novada astoņi jaunie jaunsargi. Seši bataljona zemessargi saņēma dienesta pakāpes paaugstinājumu un bija vecākie zemessargi.

53. Bauskas kājnieku bataljona komandieris majors Elmārs Popakuls aicināja pieminēt neatkarības cīņas. «Tie vīri, kas krita tālajā 1919. gadā, ir īstenie mūsu varoņi. Ne tikai karavīri uzvar karus, tā bija arī sabiedrība, kas atbalstīja šos vīrus,» pauda E. Popakuls.
Viņš uzrunāja arī zemessargus un jaunsargus. «Cieniet sevi – esiet lepni, ka jūs esat latvieši! Cieniet valsti, tās kultūru, īstenos varoņus! Šie vīri 1918. gadā noticēja saviem spēkiem. Mēs varējām, varam un varēsim nosargāt savas valsts neatkarību,» teica bataljona komandieris.

Pēc tam sarīkojuma dalībnieki devās lāpu gājienā pa Uzvaras un Kalna ielu līdz Bauskas Rātslaukumam. Kalna ielā tika atritināts līdz šim lielākais Latvijas karogs. Zemessargi uzreiz netika ar to galā, viņiem palīgā steidzās skatītāji un gājiena dalībnieki, kas aiznesa karogu līdz Rīgas ielas krustojumam. Tas kļuva par īpašu pasākuma noslēguma mirkli.


Pievieno komentāru

Komentāri 8

Precizējums

Attēlā redzamie puķu pušķi (štrausi) nez kādēļ nosaukti par vaiņagiem.

pirms gada, 2018.11.12 19:16

secinājums

Lāčplēša diena faktiski ir vienīgie normālam latvietim svinamie svētki, tāpēc "lēnāk pār tiltu, kungi"!

pirms gada, 2018.11.13 08:13

ES

Labs pasākums! Paldies organizatoriem. Tālākās rindās gan dzirdēt neko nevarēja, bet kopumā bija ok. Karoga nešana patiešām emocionāls pacēlums. Bauska var!

pirms gada, 2018.11.13 09:08

Bauskenieks

Paldies par briiniskiigo pasaakumu! Tas bija sirsniigs un loti labi organizeets!!! Paldies!!!

pirms gada, 2018.11.14 11:47

Es

Tikai nākamreiz neraksta kļūdainu info par to ka zsargi netika galā

pirms gada, 2018.11.17 10:08

Vietējās ziņas