Bauskā būs kārtējā donoru diena

Ceturtdien, 20. jūnijā, no pulksten 10 līdz 14 Bauskas novada domes zālē Uzvaras ielā 1 norisināsies Donoru diena. Ziedot asinis tiek aicināti visu asinsgrupu donori, portālu informēja Valsts asinsdonoru centra pārstāvis (VADC) Jānis Vecvagars.
Informācija VADC mājaslapā liecina, ka īpaši tiek gaidīti 0 rēzus pozitīvo un negatīvo, kā arī A rēzus negatīvo asins grupu donori.

J. Vecvagars atgādina, ka donori par asins nodošanu pēc pieprasījuma var saņemt asins testēšanas rezultātus, uzkodu komplektu, izziņu par asins nodošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu, kā arī kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai. Ziedojot asinis trīs un vairāk reizes gadā, iedzīvotāji var saņemt Donora privilēģiju karti, kas dod iespēju saņemt atlaides dažādās Latvijas vietās.

Ierodoties ziedot asinis, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte), kā arī jāsagatavo bankas konta numurs, uz kuru pēc asins nodošanas tiks veikts pārskatījums. Ziedot asinis var cilvēki vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kuru svars nav mazāks par 50 kilogramiem. Būtiski, lai donors nebūtu nodevis asinis vismaz pēdējās deviņas nedēļas, kā arī gada laikā asins nodošanas reižu skaits nepārsniegtu četras reizes sievietēm un sešas reizes vīriešiem. Donoram jābūt veselam, turklāt tas vismaz dienu pirms nedrīkst lietot alkoholu.

Asins ziedošanas dienā donoram ieteicams ieturēt vieglu ēdienreizi un uzņemt vismaz četras glāzes šķidruma. Pirms asins nodošanas nedrīkst lietot alkoholu, kā arī treknus un asus ēdienus. Vismaz divas vai trīs stundas pirms asins nodošanas nedrīkst arī smēķēt – tas samazina skābekļa daudzumu asinīs.

VADC atzīmēja, ka viena asins deva palīdz vidēji trīs cilvēkiem. Asinis ir nepieciešamas operācijas laikā, pacientiem ar akūtām asiņošanām, kā arī onkoloģisko, hematoloģisko un citu pacientu ārstēšanā.

Jau ziņojām, ka no 1997.  līdz 2019. gadam Bauskā asinis ziedojuši 2009 donori – 1069 daiļā dzimuma pārstāves un 940 vīrieši. Kopējo donāciju skaits minētajā periodā – 7332.

1011 donori (562 sievietes un 449 vīrieši) asinis nodevuši vairākas reizes. J. Vecvagars atzina, ka VADC neapkopo informāciju, kādu iemeslu dēļ cilvēki nolemj ziedot asinis. Iespējams, lai palīdzētu citiem, tādējādi raisot pozitīvas emocijas, lai atjaunotu asins sastāvu un uzlabotu savu imunitāti, lai saņemtu kompensāciju un iegūtu brīvu dienu vai kāda cita motīva vadīti. Bauskā visbiežāk asinis ziedojušas personas vecumā no 40 līdz 50 gadiem (2385 donācijas), aktīvi donori bijuši arī vecumā no 30 līdz 40 gadiem (1734 donācijas) un no 20 līdz 30 gadiem (1488 donācijas). Vairāk nekā 1000 donācijas veikuši mūspuses iedzīvotāji vecuma grupā no 50 līdz 60 gadiem. Visretāk par donoriem kļuvuši jaunieši vecumā no 18 līdz 20 gadiem (516 donācijas), kā arī seniori vecumā no 60 līdz 70 gadiem (160 donācijas).

Papildu informācija par asins ziedošanas norisi pieejama mājaslapā www.donors.lv.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas