Bauskā eksponē Teodora Karašas gleznas no muzeja krājuma

Bauskas muzejā 12. maijā atklāja gleznotāja amatiera Teodora Karašas darbu un Bauskas novada skolēnu plenēra ainavu kopīgu izstādi. Tā ir veltīta Īslīces pagasta Ādžūnos dzimušajam māksliniekam, kura 100. jubileja bija 12. maijā.

Izstādes, skolēnu plenēra un atceres pēcpusdienas iniciatore ir Īslīces pagasta Rītausmu bibliotēkas vadītāja Aina Pika. Savu ieceri viņa īstenoja sadarbībā ar Bauskas muzeju, Bauskas sākumskolu, Bauskas pilsētas pamatskolu, Bauskas mākslas skolu, Īslīces vidusskolu, Griķu pamatskolu, Bauskas bērnu un jauniešu centru. Plenērā, kas Īslīces pagastā notika maija sākumā, piedalījās 35 skolēni. Visi viņu darbi ir izstādīti.

Pirmo reizi izstādē tika eksponētas T. Karašas gleznas no Bauskas muzeja krājuma. Kolekcijā pavisam glabājas ap 150 gleznu, zīmējumu un akvareļu, informē ekspozīcijas iekārtotāja Ilga Balode. Īpaši izteiksmīgas ir Zemgales ainavas dažādos gadalaikos. Mākslinieka vismīļākais gadalaiks bija pavasaris, bet sižets – ziedošas ābeles.

Muzeja direktore Baiba Šulce uzskata, ka T. Karašas kolekcijas daļu vajadzētu izstādīt muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, jo novadnieka mantojums patiesi ir ievērības cienīgs. Glezniecību T. Karaša apguva pašmācībā, kā arī apmeklējot privātstundas pie Bauskas grafiķa Pētera Zuša. Latvijas Mākslas akadēmijā viņš studēja vien trīs mēnešus, jo mācību turpināšanai pietrūka naudas.

Par novadnieka dzīvi un radošo darbību stāstīja Īslīces vidusskolas muzeja vadītāja Velta Balode, Aina Pika, baušķeniece Rita Čekstere un uzņēmējs Aļģirds Mašals, kurš pusaudža vecumā trīs gadus apmeklēja T. Karašas vadītās gleznošanas nodarbības. Savukārt baušķenieks Guntars Krūzmētra atklāja, ka ir viens no retajiem, kurš 1947. gadā apmeklēja T. Karašas gleznu pirmo izstādi Bauskā. Iepriekš savus darbus mākslinieks bija eksponējis dzimtajā Īslīces pagastā. Guntars Krūzmētra ir gandarīts, ka novadnieka labākās gleznas no muzeja krājuma ir pārvietotas uz izstāžu zāli. Sarīkojumā piedalījās arī Karašu dzimtas pārstāvji no Jelgavas.

Izstādes apmeklētāji piedalījās balsojumā par skolēnu plenēra labāko darbu. T. Karašas un jauno mākslinieku kopīgā izstāde būs atvērta līdz 30. jūnijam. Pēc tam skolēnu gleznu kolekciju eksponēs Bauskas novada bibliotēkās.

Plašāku izklāstu varēsit lasīt «Bauskas Dzīves» drukātajā versijā tematiskajā lappusē «Izglītība un kultūra» nākamnedēļ.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas