Bauskā ieradusies galvenā Ziemassvētku egle

Rudenīgi siltā 25. novembra rītā, kad dabā nekas neliecināja par Ziemassvētku tuvošanos, bet tomēr kalendārs uzstājīgi vēstīja, ka jau svētdien, 29. novembrī, klāt pirmā advente, «Bauskas Dzīve» pievienojās SIA «Vides serviss» labiekārtošanas nozares darbiniekiem, lai mežā meklētu centrālo Bauskas rotu – egli.

Devāmies uz Bauskas novada Dāviņu pagasta mežiem, SIA «PK Mežs» teritoriju, kur gaidīja taksatora palīgs Dzintars Piekus. Zaļsvārces tika lūkotas priežu jaunaudzītē, tādējādi neradot nekādus zaudējumus dabai, jo tas pieder pie jaunaudzes kopšanas darbiem. Skatās, kur šie koki traucē augt jaunaudzes pamatmateriālam.

Jāatrod un no meža jāatved centrālā egle, kā arī astoņas divus metrus garas eglītes, astoņas trīs metrus garas un četras ap piecus metrus garas zaļsvārces, kopskaitā – 21. Taksatora palīgs jau izstaigājis mežu, tādējādi centrālā egle tiek atrasta ātri. «Jāskatās, lai tā būtu kupla un ar stabilu galotni, lai vējā neliektos,» skaidro Verners Čerņevskis, SIA «Vides serviss» labiekārtošanas nozares darbinieks, kas pēc eglēm braucis ik gadu, kopš tāda rota tiek uzstādīta Rātslaukumā. Zaļsvārce tiek ar trosēm atsaitēta, tiek likti gredzeni, lai viss stabili turētos. Šie darbi, «kamēr sastutē Rātslaukuma egli», nereti arī prasot kādas trīs četras dienas.

Kad «mīkstais» koks mežā viegli padevies zāģim un jau guļ zemē, vīri vērtē, ka tas ir kādus astoņus metrus garš. Nu ar godu, neko nesabojājot, tas jānogādā traktora piekabē. Vīri attīra ceļu, zem kājām mīkstas sūnas un spīdīgi melleņu bezlapu ceri, kā arī dzīvīgi zaļi lakotas brūkleņu mētras, bet viss šis skaistums neko nepalīdz. Kad sasalusi zeme un sniegs, tad ir daudz, daudz vieglāk tikt ar egli galā, jo tā slīd pa sniegu. Šoreiz vīriem nākas piepūst vaigus un krietni nopūlēties, tādējādi egle uz priekšu virzās pa mazam gabaliņam. Tomēr pēc laika jau tikts līdz traktoram uz meža ceļa. Zaļsvārci gaida spilgti sarkana jauna piekabe, kas pirmo reizi devusies darbā.
Traktorists Vladimirs Mitrakovs SIA «Vides serviss» šādus braucamos stūrē jau 16. gadu, kopskaitā jau 30 gadi paskrējuši šādā darbā. Uz «Bauskas Dzīves» jautājumu, vai ir pirmssvētku noskaņa, vīrs ar smaidu atbild: «Ir. Jāstrādā, jādzīvo, nevajag domāt par «kovidu»!» Bērni gan esot Anglijā, un svētkos diemžēl nesanākšot ar viņiem satikties, tamdēļ viņiem un visiem mūspuses cilvēkiem Vladimirs no sirds Ziemassvētkos vēl svarīgāko dāvanu – veselību. Tad būs arī darbs.

Citi vīri gan atzīst, ka vēl neesot svētku noskaņas, drīzāk «jāiet uz dārzu zāli pļaut». Savukārt Verners joko: «Uz mežu braucot, speciāli bārdu nedzinu, lai izskatītos pēc rūķa.»

Kad pēc pamatīgām pūlēm egle beidzot ir kravas kastē, tā ir gara un krietnu gabalu nosveras pāri bortam, tamdēļ nākas domāt, lai ceļā tā nesalūztu, vīri liek «amortizatorus», stutes no nozāģētajiem zariem un bluķīšiem, lai zaļsvārci godam ar nenolauztu galotni aizvizinātu uz pilsētu. Savukārt šajā gadījumā siltais laiks ir par labu, jo salā egle ātrāk lūstot.

Nu jāatrod arīdzan mazās egles. Te ir vienkāršāka «matemātika» – vismaz vienai pusei jābūt kuplai, savukārt otru, piespiežot pie lielās egles, nemaz neredzēs. «Skādes dabai  nav, jo ņemam, kur koki traucē citiem kā te, kur egle aug blakus priedītei!»  atradis kociņu, ar zāģi tai tuvodamies, stāsta V. Čerņevskis. Protams, galīgas «plukatas» arī nederot.
 
 Egles iedegšanas svinīgs pasākums šogad  netiks rīkots un pilsētas galvenā rota iemirdzēsies svētdien - pirmajā Adventē. 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas