Bauskā ir liels siltuma patēriņš 38

Iepazīstoties ar statistikas datiem par mājām, kurās veic renovāciju, piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, var secināt, ka citās pilsētās par siltuma taupīšanu uztraucas vairāk nekā Bauskā. 6. janvārī noslēdzās daudzdzīvokļu dzīvojamā nama Liepājā, Klaipēdas ielā 84, renovācija. Šī projekta īstenošanai tikai piesaistīts Eiropas Savienības fondu līdzfinansējums 62 089,95 latu apmērā. Viens no interesantākajiem faktiem ir šīs ēkas siltumenerģijas patēriņš pirms renovācijas - 113,63 kilovatstundas uz kvadrātmetru gadā (kw/m2). Mājas iedzīvotāji Jēkabpilī, kuri pirmie Zemgalē pieteicās uz šo finansējumu, arī patērēja līdzīgu apjomu siltuma. Iegūstot šos datus, «Bauskas Dzīve» mēģināja uzzināt, cik daudz siltuma izlieto Bauskas mājas. SIA «Bauskas siltums» ekonomistam Gatim Balodim bija sagatavoti dati par ēkām, kuras apsaimnieko SIA «Bauskas namsaimnieks». Izrādās, ka mājas Liepājā un Jēkabpilī, Bauskā būtu pozitīvas rekordistes pēc to siltuma patēriņa. Pats mazākais siltuma patēriņš pēdējos trīs gados ir bijis Dārza ielā 26/2 - apmēram 116 kw/m2. 2008. un 2009. gada apkures sezonā rekordiste bija Dārza ielas 13. māja - 195,92 kw/m2. Vidējais patēriņš 2008. un 2009. gada apkures sezonā bija 141,39 kw/m2. Pie šādiem datiem jau minēto ēku iemītnieki, kuri lēmuši veikt siltināšanas pasākumus, nemaz nebūtu tik ilgi gaidījuši. Jāuzsver, ka 2008. un 2009. gada apkures sezonā vidējais patēriņš ir samazinājies apmēram par 4 kw/m2. Iemesls var būt ne tikai siltāka ziema, bet arī Uzvaras ielā 9 un Salātu ielā 8 veiktie apkures sistēmas darbi, kas šīm ēkām ir samazinājuši siltuma patēriņu par 20 un 9 kw/m2.Ja Dārza ielas 13. mājai izdotos pēc pilnas renovācijas ietaupīt vismaz pusi, tas būtu apmēram 50 santīmu uz kvadrātmetru mēnesī. Pašreizējā situācijā kredīta maksājumi ir apmēram 20 latu mēnesī. Par šiem darbiem tiktu iegūts komforts, atrisinātas daudzas mājas problēmas, nebūtu uztraukumu par apkures sistēmas iespējamiem remontiem, varētu regulēt siltuma līmeni un, iespējams, arī maksājumus katrā dzīvoklī atsevišķi, samazinātos apsaimniekošanas maksa. Bet par to, vai tas ir riska vērts, katram jālemj pašam.

Pievieno komentāru

Komentāri 38

Guntis

Lai runātu parmājas siltināšanu un naudas ieguldīšanu, vispirms, kā jau šeit rakstīja, jāiemāca visus kārtīgi aizvērt ārdurvis. Nākošais solis būtu visu apkures cauruļu izolācijas sakārtošana pagrabā un tikai tad ir jēga domāt par nākošajiem pasākumiem.

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 23:00

khe...khe...

to mape
Mūsu gadījumā tā patiešām ir. kaut vai gadījums - mājai ir jālabo jumts, jo tas tek. Mums dzīvoklis augšējā stāvā un protams, ka esam ieinteresēti, lai gan mūsu dzīvoklī vēl netek, bet nebūs jau ilgi jāgaida. Kad sākām bīdīt šo lietu, apakšējo stāvu iedzīvotāji pateica - a mums kas par daļu - jūsu jumts jūsu darīšana!!! Nu tad, sorry, par ko te vispār var vienoties, ja pat par avārijas remontu nevar!!! :(:(:(

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 21:24

mape

Ļoti labi saprotu ... bet neko nedarot un ar tādu attieksmi kļūs tikai sliktāk!
Es jau visām šīm sarunām izgāju cauri mēģinot bīdīt savas mājas siltināšanu. Ir daļa cilvēku, kuru attieksme principā ir tāda, ka "tas nekas, ka man pēc renovācijas nebūs jāmaksā vairāk kā šobrīd, bet īsti nesaprotu kā jūs taisaties mani "apjāt", tāpēc negribu vairs runāt"

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 20:01

mapei

Mape, ģimenēm ar bērniem nav ko ēst, un šobrīd nevar no viņiem prasīt, lai viņi domātu tālredzīgi. Par vēlu!!!!! Liela daļa parādos līdz ausīm!!!!!!!!

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 19:46

mape

to khe...khe..
"visi negribēs, jo visiem jau nevajag, no tiem, kas gribēs - viena daļa nevarēs atļauties, tad vēl tie, kam principā vienalga!!!" - no tevis rakstītā sanāk, ka ne jau monopolistu ķīlnieki, bet gan pašu nespēja vienoties un kopīgi apsaimniekot KOPĪPAŠUMU!

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 19:37

karsti

Tātad- labi tā, kā ir. Un tas, ka tik ļoti karst par to māju siltināšanu "Namsaimnieks "un Co , manī rada aizdomas, ka kāds grib pasildīt rociņas.

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 19:26

khe...khe...

Tikai jābūt visiem viena tipa radiatoriem, uz katra radiatora uzskaites mehānisms un rādījumu nolasīšana , neieejot pat dzīvoklī, no attāluma - nu lūk, un te jau arī sākas problēmas - visi negribēs, jo visiem jau nevajag, no tiem, kas gribēs - viena daļa nevarēs atļauties, tad vēl tie, kam principā vienalga!!! Un vienam dzīvoklim, cik noprotu šito nevar realizēt... Vienvārdsakot gluži kā Next saka - monopolistu ķīlnieki esam un paliksim! Gaidīsim labākus laikus un cerēsim, ka varēsim atļauties savas mājas un tad nu tiešām lai visi iet...

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 19:04

karst

Tādu sistēmu ,ka var katrs maksāt par individuālo patēriņu, bija paredzēts uzlikt tajā renovētajā mājā 'Korfa dārzā, bet , vai uzlika- nezinu. Tikai jābūt visiem viena tipa radiatoriem, uz katra radiatora uzskaites mehānisms un rādījumu nolasīšana , neieejot pat dzīvoklī, no attāluma- tas tā īsumā. Vai darbojas un kā , tas jājautā zinātājiem . Tā, ka iespējas ir, un pietiek tikai pārveidot pašu apkures sistēmu, un tad, lai katrs regulē, cik var atļauties maksāt, lai tādā siltumā dzīvo.

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:55

mape

to karsti
Ja jau gribas runāt konkrētos skaitļos, tad lūdzu viens reāls piemērs:
http://energoaudits.ma.gov.lv/efondi/dokumenti/seminari/daugavpils-10-11-09/labais-piem.pdf
Domāju, ka no šā var redzēt, ka ietaupījums pārsniedz minētos 20 Ls mēnesiī!
Cik maksā 1 MWh siltuma vari paskatīties rēķinā, bet diez vai būs zem 30 Ls (kas noteikti celsies).

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:52

next

Tātad, ja māju iedzīvotāji nevēlas sevi iedzīt kārtējā no monopolistiem, tai skaitā namsaimnieku, atkarības stūrī, jāgaida no valdības kārtējie likumi.

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:44

mape

Nu šeit protams ir jāizvērtē visi apstākļi. Ja ir iedzīvotāji, kas jau tagad nevar samaksāt un ir lielos parādos, tad protams, ka nekas tur nevar sanākt. Bet ja tādus rēķinus kā ir tagad visi iedzīvotāji spēj samaksāt un piemēram ietaupījums pēc renovācijas ir 50%, pie kam diezgan reāli būtu arī panākt apsaimniekošanas maksas samazināšanu pēc renovācijas, tad maksāt vairāk kā šobrīd nesanāk. Jāņem arī vērā, ka 50% no ieguldītā finansējuma dabūsiet atpakaļ no valsts.
Tas viss ir tīrā matemātika, kas ir katrai mājai individuāli.

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:42

khe...khe...

to karsti
Es tev piekrītu par māju siltināšanu, nebūt nestrīdos pretī, bet kā organizēt šo individuālo uzskaiti? un ja visi ievieš šādu uzskaiti, tad vēl arvien aktuālais jautājums - KURŠ SEGS starpību, kura radīsies starp individuālās uzskaites rādītājiem un rādītājiem pa rsaņemto siltumenerģiju uz māju kopumā. Un tādi noteikti būs, un zinot siltumtīklu politiku, ša'da variantā būs lieli... Cik garšs tik plats!

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:41

karsti

Katrā dzīvoklī vajag individuālo uzskaiti, tad arī būs nozīme uzlikt siltuma regulatoru, citādi, kāda jēga man mazināt siltumu dzīvoklī, ja man jāmaksā pēc kvadrātmetriem, nu tad lai man tie kvadrātmetri ir karsti. Par apkuri mēs maksājam kādus septiņus mēnešus , bet tos 20 Ls kredītu būs jādzēš visu gadu = 20 Ls x 12 = 240 Ls gadā, plus vēl maksa par apkuri, jo nevajag iedomāties, ka siltinot māju, par apkuri nebūs jāmaksā. Būs un būs vēl jādzēš bankas kredīts, un ,lai saņemtu bankas kredītu, to ar kaut ko ir jāgarantē , tātad jāuzņemas kādas papildus saistības vai kaut kas jāieķīlā- piemēram ,tas pats dzīvoklis.

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:32

khe...khe...

to karsti
"to ,ja grib , var no iekšpuses nedaudz siltināt katrs pats" Ok, tā arī esam izdarījuši ar savu dzīvokli, un mums ir gala dzīvoklis, bija daudz sienu ko siltināt, bet kā jau iepriekš rakstīju, ja mājas kopējais patērētais siltumenerģijas apjoms ir liels, jo pārējiem dzīvokļiem, redz, salst, tad kāda te man ekonomija? Vienīgais man ir siltāk (lai neteiktu ka karsti), bet rēķins no tā mazāks nekļūst. Tik tiešām tad drīzāk jādomā par investēšanu siltuma sistēmā, tā kā ieteica MAPE - lai katrs var regulēt siltumu savā dzīvoklī un attiecīgi maksāt par to siltuma apjomu, ko REĀLI patērē, nevis par mājas kopējiem rādītājiem! Tad jau drīzāk šāds projekts varētu būt aktuāls, tik tādu konkursu, nez kāpēc neviens neizsludina, jo tas taču nebūs izdevīgi siltumenerģijas ražotājiem... Apburtais loks, piekritīsi! :)

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:30

khe...khe...

Iepriekšrakstītais mans... Sorry!

"jo projekts tika palaists,lai varētu pelnīt silei pietuvinātās personas un uzņēmumi, un nekāda siltināšana pēc būtības viņus nemaz neinteresē" lūk par šo es itin nemaz nešaubos, zinot kā vispār organizējas lietas ar ES naudām, kaut vai tajā pašā, visiem labi zināmajā, LIAA...:)

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:26

labi, labi, par ēkas pārņemšanu dzīvokļu īpašnieku pārvaldīšanā, tas tā kā būtu skaidrāk par skaidru, ka tas ir jādara, bet līdzekļu problēmu tas tāpat neatrisina. Mājā, kurā dzīvoju (18 dzīvokļi) lielākais dzīvokļu īpašnieku īpatsvars ir tieši pensionāri. Otra daļa ir īrnieki, savukārt dzīvokļu īpašnieki ne par ko vispār neliekas ne zinis. Atlikusī daļa mājas iedzīvotāju, kuriem kaut kas interesē un kuri būtu spējīgi samaksāt kredītlikmi ir kaut kādi, nu teiksim 4 dzīvokļi.... par kādu aizdevumu šeit var runāt???? Kurā bankā dod? :)

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:19

karsti

Bauskā ķieģeļu mājām sienas biezums ir 51 cm, kas nodrošina ,lai nav caursalšana,nekādu spraugu sienās ( kā paneļniecēs) nav, kādēļ vēl uztiept cilvēkiem liekus un nevajadzīgus izdevumus. Labi, jūs it kā ietaupīsiet uz apkuri , bet cik gadus tā vietā jūs segsiet paņemto kredītu, un vai tas nebūs lielāks, kā maksa par apkuri. Tātad, cik garš, tik plats. Un vienistabas dzīvokļi, kur faktiski ir tikai viena ārējā siena , to ,ja grib , var no iekšpuses nedaudz siltināt katrs pats . Jā, tiem ,kam ir gala dzīvokļi, tiem gandrīz visas ir ārējās sienas, tiem gan ir problēma, tur daudz ko siltināt, bet kāpēc tas jādara uz pārējo īpašnieku rēķina.

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 18:18

mape

http://www.rea.riga.lv/files/Arnis_Neimanis_16_10_2009_VE2009.pdf
Šeit no kādas 7. lappuses ir Hansabankas nosacījumi. Par procenta likmēm īsti nezinu, bet esmu dzirdējis, ka AB.LV varot dabūt 5 - 6%

Lai saņemtu ERAF līdzfinansējumu no valsts puses ir prasība, lai ēka būtu pārņemta dzīvokļu īpašnieku pārvaldīšanā. Vairāk par visu procesu šeit:
http://energoaudits.ma.gov.lv/efondi/dokumenti/aktivitate/2.vivdev/majokli/daudz-maj-uzlabosana/Papildus-informacija/3441_soli.doc

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 17:04

to khe

man tādas aizdomas, pat ja mājas iedzīvotāji naudu sagrabinātu, projektu varētu neatbalstīt arī Rīgā, jo projekts tika palaists,lai varētu pelnīt silei pietuvinātās personas un uzņēmumi, un nekāda siltināšana pēc būtības viņus nemaz neinteresē.

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 16:50

khe...khe...

"pašiem sagatavot projektu un aidā" tieši tā!!! :) bet kā reāli tagad ir ar kredītēšanas iespējām mājas iedzīvotājiem. Vai dos bankas kredītu šāda projekta realizēšanai mājas iedzīvotājiem? naudiņa nav no tām mazajām. Namsaimniekam, protams, ka dod, un tad nu iznāk, ka iedzīvotājs ir kā ķīlnieks. Jo to projektu uzrakstīt ir tikai pusbēda, pie tam šie projekti nav sarežģīti, zinu, jo strādāju ar ES projektiem, bet kur sagrabināt naudu projekta īstenošanai? Kaut kā muļķīgi sanāk - vieni īsti nevar, bet Namsaimnieks nav tā kā īsti godīgs. Un ja tāmi pasūta pie citiem - vai namsaimnieks šādu opciju atbalsta??? Domāju, ka noteikti NĒ! :) Kā mums būt, MAPE?

pirms 11 gadiem, 2010.01.12 16:25

Vietējās ziņas