Bauskā izskanējis festivāls «Zobens un lemess» 5

Bauskas pilskalna estrāde otro gadu pulcēja modernās tautas mūzikas un metāla mūzikas žanra  entuziastus. Divu dienu garumā – 7. un 8. jūnijā – apmeklētāji varēja just līdzi iemīļotām grupām ne tikai no Latvijas, bet arī no Lietuvas, Norvēģijas, Vācijas, Igaunijas, Zviedrijas.

Festivāls «Zobens un lemess» Latvijā norisinās piekto gadu, bet Bauskā apmeklētāji bauda šo pasākumu otro reizi. Iepriekš tas norisinājās Sēlijā, Viesītes novadā.

Festivālā uzstājās gan plaši pazīstami un atzīti mūziķi, piemēram, grupa «Corvus corax», gan arī jaunākas grupas, kas daudziem var kļūt par atklājumu, būtiski papildinot festivāla programmu. Notika seno amatnieku meistarklases, lekcijas un eksperimenti, apmeklētāji varēja nolūkoties vēstures rekonstrukcijas klubu piedāvātos cīņu paraugdemonstrējumos un vērot krāšņas uguns skulptūras. Festivāla apmeklētāji varēja doties uz Seno ciemu, kur interesenti vēroja baltu karavīru viduslaiku cīņu paraugdemonstrējumus, darbojās agrāko laiku amatu meistarklasēs un sacentās dažādās viduslaikus spēlēs.

Festivāla pirmo dienu var saukt par «smagā metāla» dienu. To atklāja folkroka grupa «Gyvata» no Lietuvas, pēc tam uz skatuves kāpa pašmāju grupa «Velnezers».  Pēc tam skatītājus priecēja grupa «Preternatural», kas pārstāv tumšā nāves metāla žanru. Nomainot pašmāju mūziķu grupas, uz skatuves kāpa ārvalstu mākslinieki – vikingmetāla pārstāvji «Einherjer» no Norvēģijas un «Melechesh» no Jeruzalemes, taču pašlaik tās dalībnieki dzīvo Rietumeiropā. Pirmās dienas skatuves mākslinieku sarakstu noslēdza latviešu mūziķu grupa «Druun», kas savā skanējumā apvieno dūmmetāla un folkmūzikas elementus.

Festivāla otrajā dienā mūzikas grupu vairums bija no Baltijas valstīm – četras grupas no Latvijas, neofolka grupa «Ēnu kaleidoskops», latgaliešu folkmetālieši no grupas «Green novice», «Catalepsia» un «Frailty», trīs no Lietuvas, folka grupa «Promočiu giesmes», tad sekoja «Pekla» un «Marga muzika» un viena grupa no Igaunijas – «Condescension».

Sestdienas vakarā spēlēja vikingu pagānmetāla grupa «Manegarm», Festivālu noslēdza leģendārā grupa «Corvus Corax» no Vācijas. Viņu priekšnesumi piesaista uzmanību ar to, ka mūziķu savādais izskats atgādina sengrieķu mītus: puskaili, tērpušies neparastās drēbēs, primitīvās cilšu dekorācijās, bieži tetovēti. Priekšnesumos izmanto dūdas, bungas, radot spēcīgu ritmu, kas patīk skatītājiem. Grupas mūzika izmantota arī filmās un datorspēlē «Dragon Age».

Metālmūzikas cienītājam, motociklistam un zemniekam no Īslīces pagasta Raitim Garajam patīk šis stils. Viņš atklāj, ka šajā festivālā var izjust patieso mūzikas jaudu un tās varenību. R. Garais klausās dažādu žanru mūziku, bet šis viņam esot sirdij tuvākais. Jau svētdien viņš bija ceļā uz amerikāņu grupas «Disturbed» koncertu Tallinā, jo šī grupa viņam ļoti patīk. R. Garais atzīst, ka šī festivāla dalībniekus viņš nepazīst, bet mūzika esot laba. «Nāku un baudu. Apmeklētāji arī šeit ir ļoti miermīlīgi,» atklāj Raitis. Viņš teic, ka Bauska ir ļoti laba vieta gan šim festivālam, gan citiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

cilvēks

Ja tas bij sarkasms, tad negribot uzrakstīji patiesus vārdus.

pirms gada, 2019.06.10 20:47

Starp citu

Kombinācija, kad gaisā tiek pacelts rādītājpirksts un mazais rokas pirksts, tiek bieži izmantota metāla vai rokmūzikas piekritēju vidū, kā arī nereti to lieto kā norādi uz patīkamiem apstākļiem (dažādās ballītēs utt.). Tomēr dažās valstīs, piemēram, Portugālē, Brazīlijā, Spānijā un Kolumbijā, šo žestu lieto, kad vēlas otram norādīt, ka laulātais vai draugs/draudzene viņu krāpj (tas simbolizē "uzlikt ragus"). Minētās valstis asociējas ar karstasinību, un ne velti – šo kultūru pārstāvji ikdienā raduši plaši izmantot pieskārienus komunikācijā, kas ziemeļniekiem ir mazāk pierasta parādība. Daudzās kultūrās "pirksti gaisā" žestu uzskata par zīmi, kas simbolizē ļaunumu (pirksti nozīmē velna ragus).

pirms gada, 2019.06.10 21:03

Nja

Nu un tad jau nedrīkst dāvināt dzeltenās rozes jo tas Meksikā nozime nāvi, kad satikšu priekšnieku spļaušu seja, Āfrikā Māsai cilts šādi izrāda cieņu un Ungārijā pēc tosts neviens neskandina glāzes, kaut Latvijā to var uzskatīt par necieņu... Beidziet jaukt citu Tautu tradīcijas vai paradumus ar citas valtst paradumiem vai tradīcijām vai simboliem ko kas nozīmē.. Beidziet blēņoties. Pieaudzēt. Priecājieties, ka visiem ir pasākums savai sirdi tuvāks vai tālāks un ir iespēja vasarā atpūsties

pirms gada, 2019.06.11 07:32

Vietējās ziņas