Bauskā izvietos konteinerus tekstilam 10

Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva, kas pieņemta 2018. gada 30. maijā, paredz, ka no 2025. gada ES dalībvalstīm, arī Latvijai, būs jānodrošina dalīta tekstilmateriālu savākšana.

Tekstilmateriālu apjoms pasaulē gadu no gada tikai pieaug, cilvēku paradumus ietekmē ātrā mode, lētais apģērbs un apavi, kā arī plašā interneta veikalu darbība.

Akciju sabiedrības «Latvijas Zaļais punkts» apkopotā informācija liecina, ka Latvijas tirgū ik gadu nonāk apmēram 27 000 tonnas lietotu un jaunu apģērbu. Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas datiem, strauji pieaug tieši lietoto apģērbu nonākšana Latvijas tirgū – 2019.gadā importa apjoms sasniedz 15,5 tūkstošus tonnu. No 2005. gada, kopš notiek uzskaite, Latvijā ievests 160 000 tonnu lietotu apģērbu, no tiem 90 000 tonnu ievesti no Anglijas.

Līdz pat pagājušā gada septembrim Latvijā nebija ieviesta organizēta tekstilmateriālu dalītā vākšana. Pateicoties «Latvijas Zaļais punkts» aktivitātei, ledus izkustējās. Patlaban Latvijā - Rīgā, Pierīgā, Valmierā un Cēsīs - izvietoti jau aptuveni 60 konteineri un to skaits palielinās.

Plānots, ka jau drīzumā arī Bauskā varēs atbrīvoties no liekajiem tekstilizstrādājumiem. SIA «Vides serviss» valdes loceklis Uģis Saukums atklāja, ka patlaban tiekot risinātas sarunas par divu pārizmantojamu apģērbu konteineru uzstādīšanu Bauskā, Biržu ielā 8b dalīto atkritumu laukumā.

«Ceru, ka ar decembri tīras, labas drēbes varēs vest uz turieni. Konteineros nevarēs mest netīrus, saplēstus apģērbus. Mēs sekosim līdzi, ko cilvēki te nogādās. Ja tās būs netīras un saplēstas drēbes – varēs nodot kā sadzīves atkritumus par maksu,» brīdina U. Saukums.

Viņš uzsvēra, ka iedzīvotājiem vajadzētu saprast, ka atkritumi rodas no tā, ko paši ir savākuši. Par to pašlaik, atkritumu apjoma samazināšanas ietvaros, daudz diskutē Eiropā un Latvijā. «Vienmēr cilvēkiem atgādinu – ja ko ņem vai pērc – jārēķinās, ka nāksies maksāt par atbrīvošanos no tā! Vajadzētu sākt domāt par sabiedrības izpratnes veidošanu ar skatu uz to, cik daudz veikalā iepērkoties tu nopērc «uzreiz» atkritumus,» teic U. Saukums.

Statistika liecina, ka apmēram 30 procenti no apģērba iedzīvotāju skapjos «stāv» bez pielietojuma un, iespējams, beidzot daudzi ķērušies pie krājumu revidēšanas.  

Lai risinātu tekstila atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūras izaicinājumus Latvijā un apzinātu iedzīvotāju pieprasījumu pēc tekstila šķirošanas iespējām, pagājušā gada nogalē «Latvijas Zaļais punkts» sadarbībā ar SIA «Eco Baltia vide» Rīgā un Pierīgā sāka pusgadu ilgu tekstila šķirošanas pilotprojektu.

Iedzīvotājiem pieejamās vietās bija izvietoti 20 tekstila šķirošanas konteineri. Iedzīvotājus aicināja nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus. Pusgada laikā iedzīvotāji tekstila šķirošanas konteineros novietoja 108,5 tonnas apģērba. «Pilotprojekts uzskatāmi apliecināja iedzīvotāju vēlmi jēgpilni, dabai draudzīgā veidā atbrīvoties no nolietotā vai nevajadzīgā apģērba un apaviem, nododot tos pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai. Tāpēc nolēmām, ka spersim tālākos mērķtiecīgos soļus,» teic «Latvijas Zaļā punkta» pārstāve D.Buča.

Viss savāktais nonāk «Eco Baltia vide» tekstila šķirošanas centrā Tukumā, kur viss tiek šķirots aptuveni 30 kategorijās pēc izstrādājumu veidiem, to kvalitātes un tālākās izmantošanas iespējām: valkāšanai, pārstrādei, noglabāšanai poligonā.

D. Buča stāsta, ka pārstrādei derīgo izstrādājumu īpatsvars veido aptuveni desmit procentus - tie pamatā ir kokvilnas, vilnas izstrādājumi, dūnu segas un spilveni: «Aptuveni 35 procentiem no kopējā savāktā apjoma šobrīd ir ekonomiski pamatotas atkārtotas lietošanas iespējas. Tas nozīmē, ka šos izstrādājumus kāds gatavs tirgū iegādāties. Šie izstrādājumi sadarbībā ar mūsu piesaistīto partneri nonāk trešās pasaules valstīs un Āzijas valstīs. Vēl aptuveni 10 līdz15 procentus veido apjoms, kas teorētiski būtu atkārtoti valkājams, bet tam nav tirgus pieprasījuma. No atkārtotai lietošanai vai pārstrādei derīgajiem izstrādājumiem aptuveni 68% veido apģērbi, 22% mājas tekstils (segas, spilveni u.tml), 8% - apavi. Augstvērtīgāko jauniešu un bērnu apģērbu atbilstoši mūsu partneru biedrības «Taureņa efekts» pieprasījumam un aktuālajām vajadzīgām nošķirojam un ziedojam viņiem. Labdarības organizācijas bieži sūdzas, ka tās izmanto kā vietas, kur atbrīvoties no vecām, nekam nederīgām drēbēm, tāpēc tās nereklamē lietotu apģērbu pieņemšanu. Mēs veidojam abpusēji izdevīgu sadarbību - viņi dod ziņu, ko vajadzētu, mēs cenšamies to piedāvāt. Protams, iespējami labākā kvalitātē.»

Taču diemžēl aptuveni 40% no visiem konteineros savāktajiem izstrādājumiem šobrīd nav piemēroti ne atkārtotai valkāšanai, ne tiem ir ekonomiski pamatotas vai tehnoloģiski pieejamas pārstrādes iespējas, tāpēc tos nogādā noglabāšanai poligonā.

D. Buča norāda, ka šī brīža galvenais izaicinājums ir šie 40%, jo pārstrādes tehnoloģijas pagaidām vēl ļoti ierobežotas: «Tās ir attīstības iespējas, bet, ja būs pieprasījums pēc tehnoloģijām un pārstrādēm, arī šajā jomā radīsies piedāvājums. To labi pierāda šķiroto atkritumu pārstrādes iespēju pieaugums.»

Patlaban vairākas organizācijas un asociācijas, tostarp Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, parakstījušas memorandu, lai šī sistēma un infrastruktūra veidotos par visaptverošu kārtību. Mērķis ir panākt, lai sistēma strādātu visā Latvijā, negaidot 2025.gadu.

«Latvijas Zaļais punkts» aprēķini rāda, ka Latvijā kopumā būtu nepieciešami vismaz 840 tekstila šķirošanas punkti jeb viens uz 1500 iedzīvotājiem. Tā varētu nodrošināt, ka vismaz 20 - 25% tiek savākti atpakaļ.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Yes

Patiesi lieliska ziņa! Beidzot arī Bauskā būs civilizēts veids, kā atbrīvoties no vecajām drānām.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 13:55

?

Kāpēc saplēsts apģērbs neder pārstrādei? Un kur likt mīkstās rotaļlietas, tās cik zinu arī der pārstrādei?

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 14:13

kā, kāpēc?

tāpēc, ka VS plāno nodarboties ar tādu uzņēmējdarbības veidu kas šīs tīri izmazgātas drēbes tālāk par maksu nodos humpalu tirgotājiem, saplēstās un netīrās drēbes šis biznesa veids nevar interesēt

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.28 12:14

***

Tālu jāstiepj, nevar kaut kur tuvāk centram?

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 14:40

INGA

Kad izvietos škirotos atkritumu konteinerus .noņemto konteineru vietā Pionieru ielā? Vai vispār vairs nebūs,tad būtu gan žēl,jo mūsu apkārtējo māju iedzīvotāji labprāt šķiroja,tagad metam visus atkritumus kopā.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 15:01

Taapat

Novāca tāpēc, ka "šķirotāji" lika visādus sūdus, kas kādam bija jāsavāc (mājas sētniekam) un tad jāstiepj uz mājas miskasti, respektīvi palielinājās darbs + miskaste mājas priekšā + mājas iedzīvotājiem jāmaksā par svešiem mēsliem!

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 19:08

Es Bauskā

Vecajā Bauskā vēl joprojām nevaram šķirot ne papīru ,ne plastmasu.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 17:07

ir taču

vecajā Bauskā konteineri,uz Baznīcas un Plūdoņa ielas krustojuma.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 17:32

lielas rūpes par iedzīvotājiem,jānes cauri visai vecpilsētai šķiroto atkritumu maisiņš! Vai trūkst konteineru,vai griba tos izvietot tuvāk iedzīvotājiem? Diemžēl,šis jautājums mūsu pilsētā nav sakārtots.

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.25 18:23

nezinitis

solīto trīs gadi gaida.nosauciet konkrētu datumu,

pirms 6 mēnešiem, 2020.11.26 14:29

Vietējās ziņas