Bauskā klātienē pasaules diktātu rakstīs 16 interesenti 3

Sestdien, 9. novembrī, plkst. 12.15 vienlaikus Latvijā un visā pasaulē piekto gadu pēc kārtas norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā – iniciatīvā šogad pirmo reizi piedalās arī Bauska.

Diktāta rakstīšanai klātienē Bauskā visas vietas jau ir aizņemtas, bet diktātu tiešsaistē ikviens interesents varēs rakstīt vietnē raksti.org bez iepriekšējas reģistrācijas, portālu informēja iniciatīvas pārstāve Olga Sukonnikova.

Viņa pastāstīja, ka Bauskas kultūras centra izstāžu zālē pārbaudījumu rakstīs 16 personas, no tām 15 ir daiļā dzimuma pārstāves, kā arī viens vīrietis. Jaunākā dalībniece ir 18 gadus veca, bet vecākajai interesentei ir 64 gadi. Dalībnieku vidējais vecums Bauskā esot 48,8 gadi. 15 cilvēki kā dzimto valodu norādījuši latviešu, bet viens ukraiņu.

Diktāta tekstu īpaši šim nolūkam ir radījusi rakstniece Nora Ikstena. Gaismas pilī Rīgā to diktēs aktieris Vilis Daudziņš, bet ārpus Rīgas – citi sabiedrībā pazīstami cilvēki. Šogad pirmo reizi diktāta vēsturē tas tiks translēts tiešajā ēterā Latvijas Radio 1 raidījumā «Kultūras Rondo» – interesenti varēs pierakstīt diktātu, klausoties radio, un vēlāk salīdzināt savu veikumu ar pareizo variantu vietnē raksti.org.

Piektajā jubilejas gadā diktātam ir pievienojusies Latvijas Neredzīgo bibliotēka, lai sniegtu iespēju neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem izmēģināt savas spējas diktāta rakstīšanā. 

O. Sukonnikova «Bauskas Dzīvei» apliecināja, ka diktāts viegls nebūs. «Aptuveni 12. klases līmenī. Būs tiešās runas, divdabja teicieni, iespraudumi, saikļi. Noteikti aicinu atkārtot, kā rakstīt «ne tikai, bet arī» – mūsu visu laiku populārākā kļūda. Lai atsvaidzina atmiņā tiešās runas pareizrakstību, kas bieži piemirstas pēc skolas un sagādā problēmas daudziem,» teic O.  Sukonnikova.

Viņa uzsvēra, ka iniciatīvas mērķis ir attīstīt prasmi rakstīt latviski, audzināt cieņu pret dzimto valodu, veidot ciešāku saikni ar ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu.

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.

Ap 300 vārdu garā diktāta teksta atbilstību latviešu valodas normām ir pārbaudījusi un apstiprinājusi Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Andra Kalnača, kā arī Latviešu valodas aģentūra.

Diktāts ar virsrakstu «Sēņu diktāts» ir veiksmīgs sēņošanas, interpunkcijas un ortogrāfijas apvienojums. 

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no «Jāņa Rozes» grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm.

Interesenti, kuri būs rakstījuši diktātu klātienē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties attiecīgajās norises vietās mēnesi pēc pasākuma, savukārt tie, kuri būs uzdevumu pildījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu varēs apskatīt savā e-pastā 9. decembrī.

Ceturtajā pasaules diktātā latviešu valodā, kas norisinājās 2018. gada 3. novembrī, tiešsaistē un klātienē kopā piedalījās 1648 interesenti. 2017. gadā trešo pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē visā pasaulē rakstījuši 935 dalībnieki, 2016. gadā – 789 dalībnieki, 2015. gadā – 920 dalībnieki.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Gudrā pensionāre

Pie mums Vecumniekos ir daudz analfabētu, katrs trešais.

pirms gada, 2019.11.08 12:10

šķielacis

forši,ka nepilnprātīgie nav apieti, ir tādas pat iespējas,kā nedzirdīgiem un vājredzīgiem

pirms gada, 2019.11.08 16:05

Vietējās ziņas