Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskā notiek antifašistu gājiens 22

Pieminot «Kristāla nakti» – nacistiskajā Vācijā 1938. gadā, naktī no 9. uz 10. novembri, tika izdemolēti tūkstošiem ebreju piederoši uzņēmumi, nodedzinātas gandrīz 300 sinagogas – «Apvienība pret nacismu» 9. novembrī Bauskā rīkoja antifašisma un pret antisemītisma gājienu.

Sestdienas vakarpusē gandrīz 30 gājiena dalībnieku devās no novada domes uz Rātslaukumu. Vietā, kur kādreiz atradās ebreju sinagoga, viņi nolika svecītes.

«Iepriekšējos gados šādi gājieni bijuši citās Latvijas pilsētās. Bauskā šoreiz esam tāpēc, ka vēlamies, lai te, nodedzinātās sinagogas vietā, tiktu uzcelts memoriāls ebrejiem. Nav skaidrs, kāpēc Bauskas novada dome neatbalsta šo ieceri. Ar šo pasākumu gribam tam pievērst uzmanību,» sacīja gājiena rīkotājs, «Apvienības pret nacismu» vadītājs Jānis Kuzins.

Īsu uzrunu svecīšu nolikšanas vietā teica Latvijas Antifašistiskās komitejas vadītājs Josifs Korens. Viņš veltīja vārdus arī Bauskas novada domes priekšsēdētājam Raitim Ābelniekam: «Nododiet Bauskas mēram mūsu lūgumu, lai viņš paātrina lēmuma pieņemšanu par pieminekļa uzcelšanu ebrejiem!» J. Korens pastāstīja, ka uz pasākumu šoreiz ieradušies tie, kas nav vienaldzīgi, atceroties holokausta notikumus – daudziem toreiz nogalināti pašu vai paziņu radinieki.

1941. gada notikumu interpretācija J. Kuzina un J. Korena skatījumā liecināja, ka pret ebrejiem vērsušies baušķenieki. «Bauskā nodedzināja pirmo sinagogu Latvijas teritorijā. Šeit jau pirms vācu fašistu ienākšanas izdeva rīkojumu kastrēt ebreju vīriešus. Vācieši ko tādu nepavēlēja darīt,» stāstīja J. Kuzins. «Vispirms 45 ebreju vīriešus kastrēja, bet pēc tam nošāva. Bauskā 1941. gadā nošāva 800 ebreju. Šoreiz pieminēt aizgājušos atbraucām tikai ar vienu autobusu, bet es ceru, ka ar laiku būsim vismaz 800 – pa vienam uz katru nobendēto dvēseli,» sacīja J. Korens.

«Bauskas Dzīve» minēto faktu atbilstību vēstures avotiem lūdza komentēt holokausta pētniekam, Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja vēstures nodaļas vadītājam Aigaram Urtānam. «Bauskā tolaik 800 ebreju nedzīvoja,» sašutis bija vēsturnieks. Neesot patiesība, ka Bauskā nodedzināta pirmā sinagoga Latvijas teritorijā. Jaukta arī kastrācija ar sterilizāciju. A. Urtāns atzina, ka esot nepatīkami vērot, kā politizē jautājumu par pieminekļa uzstādīšanu holokausta upuriem.

Piemiņas brīdī ar runu uzstājās Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka. Viņa uzsvēra, ka Eiropā, īpaši Baltijas valstīs, vērojama neonacisma atdzimšana. T. Ždanokai piebalsoja J. Korens: «Mēs zinām, ka Bauskas otrā pusē ir vieta, kur negribam iet, jo tur ir piemineklis tiem, kas šāva ebrejus.»

«Neonacisms ir ļoti bīstams. Ja attaisno nacistus, tad tas ir labs pamats jauniem nacisma augļiem. Mums Latvijā tiek heroizēti tie, kas bija nacistiskās armijas leģionā, bet par holokaustu vēstures grāmatās ir pāris rindiņu. Vācijā pilsētas mērs aicina iedzīvotājus gājienā pret nacismu, bet mums valsts vadošās amatpersonas nacismu oficiāli atbalsta,» tā T. Ždanoka. Viņa atzina, ka neonacisti ir visur, bet Latvija esot viens no sliktākajiem piemēriem, kā ar viņiem cīnīties.

Pasākuma dalībniekus varēja atpazīt pēc lentītēm ar tekstu «Nemūžam vairs» latviešu un krievu valodā. Pēc svecīšu nolikšanas lentes tika sakārtas tuvējo koku zaros.

Pievieno komentāru

Komentāri 22

Aigars Urtāns

Lielāku vājprātu un naida kurināšanu kā šis t.s. "antifašistu gājiens" Bauska, šķiet, nav piedzīvojusi. Patiesi humāna ideja par piemiņas vietas izveidošanu bojāgājušajiem baušķeniekiem nu ir pataisīta par melu izrādi labākajās padomju melu ideoloģijas tradīcijās. Tā sauktā "bezvācu holokausta" melu teorija un citas muļķības, kas Bauskā izskanēja, tik ļoti patika padomju ideologiem, ka šie viņu tiešie pēcteči jau vairāk nekā 20 gadus pēc padomju impērijas bojāejas no tās nespēj (visticamāk - negrib) novērsties. Tā vietā, lai gvelztu absolūtas nepatiesības, varbūt vajadzēja paskatīties Latvijā esošajos arhīvu dokumentos. Un ne tikai Valsts Ārkārtas komisijas melu ziņojumos, uz ko balstījās šī padomju ideoloģija, bet arī citos dokumentos, kas Latvijā kļuva pieejami 90.gadu sākumā. Tad nebūtu jāgvelž par kaut kādām kastrācijām pirms vācu ienākšanas un visām pārējām muļķībām. Kaut gan, no otras puses, grūti cilvēkam, kurš uzskata, ka kamielis ir zirgs, iestāstīt, ka tas tā nav. Un te nu skaidri varēja redzēt, ka šo cilvēku mērķis bija nevis piemiņas saglabāšana, bet naida kurināšana, lai vairotu vietējā sabiedrībā riebumu pret šiem t.s. "antifašistiem", jā un varbūt arī, lai vairotu antisemītiskas vēsmas - lai pēc tam varētu pa Eiropu un pasauli bļaustīties (ko viņi arī ar savām provokācijām dara), ka Bauskā un Latvijā atdzimst nacisms. Arī Bauskas pieminekļa nosaukšana par pieminekli ebreju slepkavām ir tiešs pierādījums viņu patiesajiem mērķiem, kam nav nekāda sakara ar vēsturisko patiesību. Tā ka, baušķenieki, esiet modri!!!

pirms 6 gadiem, 2013.11.10 20:13

Nezinītis

Varbūt Urtāna kungs kā vispāratzīts speciālsts ebreju jautājumos var pateikt, cik tad to ebreju tolaik Bauskā bija? Jā, un vēl gribētos saprast, ko īsti nozīmē šis brīdinājums "cilvēki, esiet modri"?
Un tad vēl - tik daudz lamu un lāstu, pirms citēt Juliusu Fučiku, diez vai dara godu nopietnam vēsturniekam. Tā vien šķiet, būtu vērts atcerēties viņa slaveno frāzi pilnā apjomā, jo tur pirms šiem vārdiem stāv rakstīts "Cilvēki, es jūs mīlu".
Liekas agresivitātes vietā to arī sirsnīgi vēlu visiem baušķeniekiem!

pirms 6 gadiem, 2013.11.10 22:37

zinītis

Ja jau tu patiesību sauc par lamām un lāstiem, tad vai tu vispār apzinies vārdu- lamas un lāsti- nozīmi, jeb tev viss, kas nav tev pa prātam, ir lamas un lāsti.Kuru tad Urtāna nolādēja un un kādos vārdos nolamāja?

pirms 6 gadiem, 2013.11.12 15:05

Zigis1

Žīdi uzkata ka viņi ir dieva izredzētie un mūžīgi apbižotie.

pirms 6 gadiem, 2013.11.10 23:08

RP

Ždanoka saorganizējusi dažus ''sarkanos fašistus'' un maršē pa Bausku, lai - joprojām ienīstot Latviju , nezaudētu silto vietiņu Briselē.
Kā šodien atceros pieaugušos runājam par nagu maucējiem čekas pagrabos un tie nebija ne latvieši , ne krievi... Tā , ka visām tautām ir ''savi utainie''.

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 00:02

Zigis 2

Kājām tos vajadzēja triek atpakaļ uz Rīgu un Briseli.

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 19:48

Omīte

«Iepriekšējos gados šādi gājieni bijuši citās Latvijas pilsētās. Bauskā šoreiz esam tāpēc, ka vēlamies, lai te, nodedzinātās sinagogas vietā, tiktu uzcelts memoriāls ebrejiem.
Demokrātiskā valstī var ieteikt savu viedokli. Viedoklis ir izteikts, savukārt, vietējiem Bauskas novada iedzīvotājiem viņš ir atšķirīgs no atbraukušo cilvēku grupas: «Apvienība pret ...».
Raiti nepadodies spiedienam.

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 09:36

юритис

"izredzeetaa " tauta tika iztredzeeta tikai la ganiitu Juus, (muus)- vergus. Tie ir tikai instruments, kuru peec padariitaa darba izssviediis miskastee. "izredzeetie",pashi to neapjeegdami, 3000 gadu ir vainiigi pie "visa". Un beidziet ap vinjiem njemties. Labaak padomaajiet ka riikoties ar "izredzeeto" saimniekiem.

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 19:02

mošķītis

Čekistu stilā- pasākums, neko neredz, neviens nezin un patriotiski izsaucieni. Laikam tuvojas vēlēšanas.

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 09:53

B.i.

kā tur bija ar to zāģi- citam kož un pats kauc?

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 09:55

Omītei...

Abi fašistu režīmi bija vienlīdz asiņaini , gan brūnais, gan sarkanais. Cieta no abiem visi Latvijas iedzīvotāji, ne tikai ''izredzētā'' tauta. Sarkano biedrene no Briseles varētu sākt ar savējo kolonizātoru briesmu darbu izvērtēšanu, pirms kaut ko pārmest un mācīt ''aborigēniem''.

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 13:16

Omīte

Palabojiet, ja kļūdos, piemiņas vieta jau ir un atrodas Likvertenu mežā.
Izskatās, ka vietējiem iedzīvotājiem ar šo pasākumu vispār nav nekāda sakara, tādēļ ļoti grūti iedomāties kautkādu .. atdzimšanu, un nebrīnīšos, ka kaut kur kaimiņa presē,šis pasākums jau attēlots "pareizajā" gaismā.
Nu smuks tas Rātslaukums ar visu rātsnamu īpaši Jaungada naktī, cerams vadības vīriem un sievām pietiks spēka viņu tādu arī saglabāt...

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 15:57

Žāvis

2013.gada 16.marta pasākumu laikā J.Kuzins ticis pie zilas acs, vai kā saka tautā, dabujis pa purnu( avīžu ziņa ). Vai kāc nezin no kura kulaka ?

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 15:02

0+0

16.marta nacistu lāpu gājiens līdzīgs šim izredzētās žīdu tautas apgraizīto aizstāvības gājienam ar svecēm rokās.

pirms 6 gadiem, 2013.11.11 19:17

x+y

Tu tiešām stulbs vai tikai izliecies?

pirms 6 gadiem, 2013.11.12 15:09

Š.Holmss

to 0+0
Nevajadzētu jaukt knīpstangas ar plaušām un vervelēt kaut kādas stulbības.
Līdzvērtīgs pasākums šim stulbumu ziņā var būt vienīgi urlānu ālēšanās maijā pie komunisma smailes

pirms 6 gadiem, 2013.11.12 10:09

Vatsons

to Š.Holmss
Pareizi ! Vislatvieši-nacisti kā ar knīpstangām velk sev aptaurēto vēlētāju balsis. Tā iedegušies par nacionālismu,ka uzpūšot daudzmaz mūsdienīgākai vēsmai, tūlīt saķer plaušu karsoni.

pirms 6 gadiem, 2013.11.12 10:28

īpaši stulbajam

Īsta komunista cienīga replika! Tad tev ar steigu jādeklarējās Rīgā pie sava maizestēva , lai iedod kādu bonusiņu.Tu laikam no jaundibinātās SC filiāles Bauskā ? Varbūt vispirms iemācies vārdu nacionālists un nacists nozīmi.

pirms 6 gadiem, 2013.11.12 15:15

Š.Holmss

To Vatsons
Un žīdi, mūžīgie cietēji, vispasaules pazemotie viemēr īdēs par genocīdu.
Savu vienlīdzību un lojalitāti valstij parādīs prasot atdot īpašumus, slejot monumentus mazpilsētās, meklējot sabiedrotos prokrievisku šovinistu baros un popularizējot visādu vīzentāla centra apgaroto murgus!

pirms 6 gadiem, 2013.11.12 12:13

zināšanai

to īpaši stulbajam
Nacionālisms - patriotiskas jūtas,uzskati,nacionālā pašapziņa. Visas šīs parādības arī PĀRĀK SAKĀPINĀTĀ formā; ŠOVINISMS . *Visu Latvijai* un *Latviju latviešiem* ir tikai tādi ziediņi.
Nacisms - Nacionālsociālistiskās vācu strādnieku partijas (1919.-1945.) ideoloģija,politika un praktiskā darbība. Faktiski un praktiski latviešu leģionāri darbojās vācu nacistu-fašistu SS formējumā. Ne jau visi
brīvprātīgi,daļa arī spiesti. Tas viss ir dziļi nožēlojami,sirmgalvji jāatceras,taču ne jau Hitlera stila lāpu gājienos. Ja NA drasē uz brīvības pieminekli,tad SC ne tik izredzēto tautību kritušos cīņā pret nacistiem piemin pie sava pieminekļa. Bet abiem to vajadzētu darīt kritušo apbedīšanas vietās.

pirms 6 gadiem, 2013.11.12 19:53

Atbilde Vatsonam.

Ja Ždanokas aktivitātes var nosaukt par vēsmu,,tad neapslāpējamu ugunsgrēku var saukt par elektrisko Ziemassvētku svecīti !
Gribētu redzēt tos 30 lētticīgos baušķeniekus.Gan jau tur bija arī līdzpaņemtie.....

pirms 6 gadiem, 2013.11.17 15:43

Vietējās ziņas