Bauskā piesaista folkloras vērtību izzināšanai veltīta starptautiska konference

Bauskas Valsts ģimnāzijas (BVĢ) organizētajā starptautiskajā konferencē piektdien, 9. oktobrī, strādāja ap 100 dalībnieku no Latvijas un Lietuvas.

Izglītojošās un radošās nodarbības bija veltītas abu tautu folkloras vērtību izzināšanai, kā arī pieskaņotas Dainu tēva Krišjāņa Barona 180. dzimšanas dienai.

Pedagogi un skolēni bija sagatavojuši ziņojumus par aktuālām tēmām latviešu un lietuviešu folklorā. BVĢ pasniedzēja Vija Cerusa iepazīstināja ar K. Barona dzīvi un devumu latviešu kultūrā. Karmelavas ģimnāzijas skolotāja Vilija Pliopliene ieskicēja galvenās tēmas lietuviešu tautasdziesmās. Interesants bija Atželinas ģimnāzijas skolotājas Diānas Šilkaitienes stāstījums par kokiem lietuviešu folklorā. Nelielus referātus bija sagatavojuši arī skolēni.

Ar lielu aizrautību jaunieši iesaistījās radošajās darbnīcās. Bauskas ģimnāziste Juta Voronova pauda prieku, ka pārdesmit minūšu laikā apguvusi kokles spēles pamatus: «Protu spēlēt ģitāru, tagad ir neliela apjausma, kā darboties ar kokli. Ir labi, ka konferencē bija iespēja pamēģināt šī instrumenta spēli.»

Atzinīgi darbošanos nelielās grupās vērtēja ģimnāziste Liene Vackare. Tas ļauj labāk aprunāties ar līdzaudžiem, viņus labāk iepazīt. Kopā ar Lietuvas, Bauskas 2. vidusskolas un Iecavas vidusskolas skolēniem viņa mācījās gatavot latviešu ēdienu – saldos žagariņus.

Bauskas Valsts ģimnāzijas pasniedzēja Inese Karūsa, kura vadīja latvju rakstu zīmju izzināšanas darbnīcu, novērojusi, ka jaunieši labprāt savā vizuālajā tēla izmanto etnogrāfiskos elementus. Aproces, rotaslietas, šalles ar latvju rakstu zīmēm kļūst arvien populārākas. «Mūsu tautas nacionālos simbolus jaunieši iepazīst modernā izpildījumā. Tas ir labi, jo tādējādi saglabājas senās vērtības,» uzskata I. Karūsa.

Karmelavas ģimnāzijas 11. klases skolnieks Arns Nesterovs Bauskas ģimnāziju apmeklējis jau iepriekšējos sadarbības projektos. Šoreiz viņš piedalījās latviešu ēdienu gatavošanā. «Bauskas Dzīvei» jaunietis atklāja, ka viņa līdzaudžu interese par folkloru ir dažāda. Vairāk jauniešus saista tautas dejas, taču teorijas apguve neesot īpaši interesanta.

Atželinas ģimnāzijas pedagoģe Valda Ašmontiene papildina, ka folkloras tradīcijas joprojām ir cieņā daudzās lietuviešu ģimenēs. Skolēnus interesē ne tikai dejas, bet arī tautasdziesmas, jaunieši labprāt gatavo tautastērpus. Skolotāja uzskata, ka tautiskā pašapziņa skolēnos pēdējo gadu laikā ir pieaugusi.

Šo atziņu apstiprināja BVĢ direktora vietniece Malda Ignatjeva, formulējot divu valstu jauniešu tikšanās ideju: «Latvieši un lietuvieši ir pašlaik vienīgās baltu tautas, tādēļ šajās vairāku stundu nodarbībās centāmies rosināt skolēnos interesi par senču dzīvesziņu un tradīcijām.» Kā apliecinājums tam bija koncerts, kurā skolēni demonstrēja radošajās darbnīcās apgūto, kā arī priekšnesumus, kurus bija sagatavojuši konferences dalībskolu audzēkņi.

Starptautiskajā konferencē latviešu un lietuviešu jaunieši saziņai izmantoja angļu valodu, savukārt pedagogi savstarpēji komunicēja krieviski.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas