Bauskā top hidroloģiskā stacija

Bauskā pie Mūsas tilta, abos upes krastos, maijā sākti nopietni būvdarbi. Top valsts hidroloģiskā stacija «Bauska», kurai būs jānodrošina ūdens līmeņa un temperatūras, kā arī caurplūduma mērījumi.

Šāda stacija mūsu novados nav jaunums – līdzīga darbojas pie Mežotnes. Savulaik stacija bija arī Mūsā pie Bauskas stadiona, bet vandaļi to izpostīja, un namiņu tā arī neatjaunoja. Valsts SIA «Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs» (LVĢMC) darbinieki mērījumus ieguva dažādi, parasti izmantoja laivas. Tagad saņemts finansējums jaunām būvēm.

Plānots, ka pie Mūsas tilta izvietotā hidroloģiskā stacija nodrošinās ūdens līmeņa un temperatūras mērījumus nepārtrauktā režīmā, darbojoties automātiski, kā arī ūdens caurplūduma mērījumus manuālā režīmā – ar darbinieku palīdzību. Tā informē LVĢMC Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone.

Ierīkots elektrības pieslēgums, tiks uzstādītas videokameras, lai attālināti sekotu situācijai upē,  izbūvēs elektrisko hidrometrisko iekārtu. Tā tiks uzlabota ūdens caurplūduma mērījumu kvalitāte un drošības pasākumi, jo īpaši mērījumiem augstā ūdens līmenī. Stacijas datus izmanto hidroloģiskā režīmā izpētē, hidroloģisko prognožu veidošanā un noteces aprēķināšanā. Konkrēts darbu pabeigšanas termiņš vēl nav zināms – ir skaidrs, ka būvdarbus vajadzētu pabeigt līdz vasaras beigām, bet var arī agrāk.

Būvdarbus īsteno projektā «Vides monitoringa un kontroles sistēmas attīstība» un atbalsta ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējumu. Projektu īsteno LVĢMC. Organizēti iepirkumi, lai veiktu specializētas datortehnikas iegādi un gaisa kvalitātes datu attēlošanu, meteoroloģiskā tīkla un radiozondēšanas aprīkojuma piegādi, kas nepieciešama meteoroloģiskā tīkla izbūvei. Plānota arī globālās telekomunikāciju sistēmas piegāde, uzstādīšana un uzturēšana. Virszemes ūdeņu monitoringa mērījumu nodrošināšanai iegādāsies atbilstīgu ūdenstransportu, izbūvēs hidroloģiskā stāvokļa novērojumu posteni, kā arī elektrisko hidrometrisko posteni. Centrālā finanšu un līgumu aģentūra apstiprinājusi attiecināmos izdevumus 1 095 742,23 eiro apmērā, tajā skaitā Eiropas Savienības finansējumu 931 380,90 eiro un valsts budžeta finansējumu 164 361,33 eiro apmērā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas