Bauskā un Iecavā šogad krauķus liks mierā 16

Skaļās putnu balsis Bauskas pilskalna parkā liecina, ka pavasara pirmie vēstneši krauķi ir atgriezušies savās ligzdošanas vietās. Melnsvārči raizes sagādājuši gan Bauskā, gan Iecavā, bet šoreiz pašvaldības izvēlējušās putnus netraucēt.
Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs atklāja, ka šogad vietvara nav paredzējusi veikt pasākumus krauķu koloniju ierobežošanai. «Iepriekšējos gados krauķu ligzdas tika nojauktas, bet drīz vien tās bija atpakaļ savās vietās. Krauķis jaunu ligzdu spēj uzvīt trīs dienās, tādējādi, tās likvidējot, tiek panākts ļoti īslaicīgs efekts, taču darbu izmaksas ir lielas. Jāmin, ka 2018. un 2019. gadā Iecavas novadā arī tika noņemtas putnu ligzdas, bet šie pasākumi nedeva vēlamo rezultātu. Arī Latvijas Ornitologu biedrības rīcībā nav informācijas par efektīviem krauķu koloniju samazināšanas paņēmieniem, un līdz šim izmantotie pasākumi – ligzdu nojaukšana vai koku zaru izzāģēšana – nedod vēlamo efektu,» akcentēja V. Čačs.
Redzot to, ka gadu no gada vienas un tās pašas pašvaldības vēršas Dabas aizsardzības pārvaldē pēc atļaujas likvidēt savā teritorijā krauķu ligzdas, droši varot apgalvot, ka pilnībā panākt to, ka putni pamet konkrēto pilsētu vai ciemu, līdz šim Latvijā nav izdevies nevienai pašvaldībai, un dažas šo cīņu turpina jau vairāk nekā desmit gadu.
«Vienīgais veids, kā simtprocentīgi var garantēt to, ka krauķu kolonija pametīs apdzīvoto vietu, ir koku nozāģēšana, taču tas nav samērojams ar labas pilsētvides veidošanas principiem. Tieši tāpēc cīņai ar krauķiem pilsētā nav viena risinājuma – var tikai sistemātiski, apvienojot vairākus ierobežojošus pasākumus, panākt, ka kolonijas apmērs ar laiku samazinās, bet garantēt, ka tā izzudīs pavisam, nav iespējams,» akcentē Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis.
Arī V. Čačs apstiprina, ka Bauskā tik radikāli soļi kā koku nozāģēšana nav paredzēti, tālab jāmēģina ar dabu sadzīvot.
Iecavas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Egle atklāja, ka lielākā melnsvārču kolonija ir Iecavas parkā. Antisanitāri apstākļi, putnu mēsli, liels troksnis ir biežākās iedzīvotāju sūdzības, bet, līdzīgi kā Bauskā, arī Iecavā nolemts, ka šajā sezonā nekas netiks pasākts.  «Tā ir nebeidzama cīņa un līdz ar to nelietderīga pašvaldības līdzekļu izlietošana,» skaidro L. Egle.

Pievieno komentāru

Komentāri 16

Krauķis

Novēlu jums, dārgie eksperi,dabas draugi, aiz loga šo skaņu no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Tas,kurš šajā murgā nav dzīvojis,nekad nesapratīs tos,kas "izbauda" dabu bez brīvdienām,katru diennakti.

pirms mēneša, 2021.02.27 11:42

ar krauķa smadzenēm

ko tev ieteikt, nēsā cepuri, lai putni tev nekakā tieši rumpī, jo savas galvas, izskatās, tev nav

pirms mēneša, 2021.02.27 12:49

Starp citu,

dzīvoju netālu no vienas šādas kolonijas apmešanās vietas, tāpēc zinu, ka pa nakti krauķi uzvedas klusu.

pirms mēneša, 2021.02.27 14:44

...

Pie mums Mēmeles ielā promenadē drīz varēsiet baudīt krauķu mēslus matos.

pirms mēneša, 2021.02.27 17:59

skaidrs

tās dāmītes, ar balti iekrāsotajām šķipsnām frizūrā, nāk no Mēmeles ielas....

pirms mēneša, 2021.03.01 09:57

Kuka

Atšujieties no putniem, dzīvojiet savās jurtās un neaiztieciet citas sugas!

pirms mēneša, 2021.02.27 19:46

Žagata

Ak jē, šodien redzēju melno sērgu pilskalnā un Ķirbaksalā, šķita, ka kokam vainaga nav, bet ir viens liels melns mākonis. Kāpēc nevar kaut kā aizbaidīt viņus? Cūko visu apkārtni, antisanitāri un nepievilcīgi apstākļi, lai baudītu svaigu gaisu vienā no centrālajām Bauskas rekreācijas zonām.

pirms mēneša, 2021.02.27 20:34

Žagatiņ

varbūt, vispirms padomā, kā tu tiksi galā ar tualetes papīru, drīz atkal varēs legāli pielīmēt garos akrila nagus.....

pirms mēneša, 2021.02.28 10:20

Liekam mieru

Lai viņi dzīvo dieva mierā!
Man viņi netraucē!

pirms mēneša, 2021.02.27 22:02

Kā tad ...

Super pilotprojekts ! Ietaupam naudu, lai saprastu, ka putni mums ķēzī uz galvas. Un pēc gada tērējam naudu dubultā, lai cīnītos pret putniem. Visu ziemu krauķu ligzdas tā arī bija Pilskalna koku galotnēs. Kas traucēja ugunsdzēsējiem ar vienu ūdens strūklas šalti tās visas nojaukt ? Pie reizes būtu mācības un ūdens šļūteņu pārbaude. Bet nē - gaidīsim putna kakuci sev uz galvas ... Nu lai pilsētas mēram pirmajam trāpa !!!

pirms mēneša, 2021.02.27 22:23

RP

Putniem nepatiik kraasainie, mirgojoshie laazeriishi tumshajaa diennakts laikaa. Netiishaam uzspiidinaaju kokaa pie maajas un ...ar dazjiem vakariem pietika- 'keerkuljodami aizlaidaas uz neatgrieshanos.

pirms mēneša, 2021.02.28 07:51

naivajam

Daudzas reizes jau ir pierādījies, ka nojaukto ligzdu vietā krauķi prot uzbūvēt jaunas. Bezjēdzīgs ieteikums.

pirms mēneša, 2021.03.01 09:14

Putns

Beidzot sāk izplatīt viedokli, ka ar dabu ir jāsadzīvo! Tā vien ir, ka nevar tik domāt kur ko noindēt, kur ko izjaukt, kur ko pārveidot. Un lai tie putni tur arī dzīvo, kur viņi ir izvēlējušies dzīvot. Lielu skādi taču krauķi nenodara! Man nav matos nekas trāpījies. Ja arī nepatīk putnu skaņas, var arī cilvēks meklēt citu vietu! Saka jau gan, ka ar laiku pierod pie ikdienas skaņām. Cilvēki dzīvo dzelzceļa, tramvaja malā un arī "vairs nedzird" šīs skaņas.

pirms mēneša, 2021.02.28 07:27

pie jums Mēmeles ielā

diez vai visi būs tādi, kam vismaz kaut kas galvā vienīgi tad, ja krauķis trāpījis...

pirms mēneša, 2021.02.28 10:22

Dievturis

Krauķi ir Dieva sūtītie labie gariņi glupaušiem latviešiem

pirms mēneša, 2021.02.28 14:10

Hm

Mūsu vectēvi ļoti labi prata aizbaidīt nevēlamus putnus, ar mūsdienu tehnoloģijām tas pat nebūtu īpaši sarežģīti. Viens piemērs: ik pēc brīža atskaņot ierakstu ar krauķa brīdinājuma saucienu (ķipa "Uzmanību, briesmas!) Tik vien tās problēmas, kā šādu ierakstu iegūt, bet tā nu patiešām nav neatrisināma problēma.

pirms mēneša, 2021.03.03 17:01

Vietējās ziņas