Bauskā vēl var pagūt bez maksas nodot kritušās lapas 3

Ierasti oktobris ir mēnesis, kurā ātrāk vai lēnāk rudens vējš pamazām atbrīvo kokus no vasarīgās lapu rotas. Šoruden ilgāku laiku pieturējās vasarīgi laikapstākļi, tāpēc ikgadējais lapkritis nedaudz aizkavējās intensitātē, tomēr liepas un kļavas jau pamanījušās gandrīz pilnīgi nomest savu tērpu, kas nu biezā slānī čaukst pagalmos, parkos un skvēros. Cītīgiem lapu vācējiem patlaban darba pilnas rokas.
Lapu savākšana šogad Bauskā ieilgs, portālam atzīst SIA «Vides serviss» tehniskais direktors Raimonds Bitins. Šķiet, ka darbi turpināšoties vēl arī novembra pirmajā pusē. Katrs gads esot atšķirīgs, citkārt oktobrī koki palikuši bez lapotnes, bet esot gadi, kad lapas jāvāc vēl decembrī.
Sētnieku pūles šogad būtiski atvieglo tehnika. Pirmo reizi uzņēmuma atkritumu automašīna ir pārveidota par tādu kā lielu «putekļusūcēju» – motors rada vakuumu, un lapas tiek sasūktas un sasmalcinātas. Bioloģiskie atkritumi pilsētas parkos un skvēros tiek sabērti vietās, kur auto var ērti piebraukt un tās savākt. Iepriekšējos gados lapas vāca maisos, darbs bija apgrūtinošs, tagad to dara mehanizēti trīs četri cilvēki.
Līdz 31. oktobrim iedzīvotāji SIA «Vides serviss»  dalīto atkritumu laukumā Bauskā, Biržu ielā 8b, bez maksas var nodot pašu savāktās koku lapas. «Pagaidām cilvēki kūtri veduši savāktās lapas. Iespējams, tas ir tāpēc, ka šis ir pirmais gads, kad lapas piedāvājam nodot bez maksas noteiktā laikā,» teic R. Bitins. Pēc tam tās kā bioloģiskos atkritumus no «Vides servisa» dalīto atkritumu laukuma darbinieki nogādā uz «Getliņu» poligonu.
 R. Bitins atklāja, ka uzņēmums izstrādājis projektu bioloģisko atkritumu glabāšanas vietas izveidei poligonā «Grantiņi», taču tā ieviešanai nav brīvu līdzekļu, turklāt ar apkārtnē esošiem privātīpašniekiem  nav iegūti saskaņojumi.  Lai tādu glabātuvi izveidotu, jābūt gan novadgrāvjiem, gan ūdens attīrīšanas iekārtai, gan cietajam segumam un jāizpilda vēl virkne nosacījumu.
Pamanot melnus dūmus kaimiņa pagalmā un gaisā jūtot kodīgu smaku, ne viens vien pilsētnieks bažījas, vai lapu dedzināšana ir likumīga. Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijā (VARAM) paskaidroja, ka tā ir pašvaldību kompetence – noteikt, kā tiek organizēta atkritumu apsaimniekošana to teritorijā. Tomēr, saskaņojot pašvaldību veiktos grozījumus to saistošajos noteikumos par atkritumu apsaimniekošanu, īpaši pilsētās, ministrija konstatē, ka arvien vairāk pašvaldībās tiek aizliegts dedzināt nekompostējamos dārzu un parku atkritumus. Tā pašvaldības cenšas samazināt risku, ka līdz ar kokiem, krūmiem un lapām tiek sadedzināti arī citi atkritumi.
Bauskas novada saistošie noteikumi paredz, ka pilsētas un ciemu teritorijā bioloģisko atkritumu dedzināšana ugunskuros un dedzināšanas iekārtās atļauta no 15. septembra līdz 30. oktobrim un no 1. aprīļa līdz 15. maijam no plkst. 8 līdz 17.
Arī VARAM nesaskata pamatu aizliegt kontrolēti dedzināt nekompostējamos dārzu un parku atkritumus, kas savākti konkrētajā teritorijā rudeņos un pavasaros, kad notiek teritoriju sakopšanas darbi. Tomēr jāņem vērā, ka tādās vietās pilsētās, kur ir un var būt pasliktināta gaisa kvalitāte, ir blīva apbūve un sabiedrisko ēku tuvums, tas nebūtu pieļaujams.
«Ja pašvaldībā aizliegts dedzināt nekompostējamos dārzu un parku atkritumus, ir jābūt nodrošinātam pastāvīgi pieejamam pakalpojumam visiem iedzīvotājiem – iespējai nodot nekompostējamos dārzu un parku atkritumus. Pašvaldībām arī jāparedz, ka iedzīvotāji var nevēlēties savos piemājas dārzos veidot komposta kaudzes, tāpēc jābūt pieejamam pakalpojumam bioloģiski noārdāmu atkritumu dalītai vākšanai, nodošanai,» portālam la.lv paudusi ministrijas pārstāve Ieva Upīte.


Pievieno komentāru

Komentāri 3

...

Pakalpojums vajadzīgs, bet dauzi lapas savos īpašumos savāc, kad lapas pilnībā nobirušas, un tas parasti nav līdz 31. oktobrim....

pirms 28 dienām, 2020.11.01 11:38

Rudens

šogad ir vēls un silts. Lapas vēl taču nav nobirušas...

pirms 28 dienām, 2020.11.01 14:02

Dīvaini

Parasti lapas izmanto kā lielisku kompostu,
bet jā, ko nu tur ķēpāties, nopirks pavasarī minerāļus :))

pirms 27 dienām, 2020.11.01 20:35

Vietējās ziņas