Bauskā ziedo gan pieredzējuši, gan pirmreizēji donori

Šīs nedēļas pirmajā dienā, 20. aprīlī, ikvienam arī ārkārtas situācijas apstākļos bija iespējams paveikt labu darbu, piedaloties Valsts asinsdonoru centra rīkotajā Donoru dienā Bauskā. Akcijā šoreiz iesaistījās 49 cilvēki, kopumā ziedojot nedaudz vairāk kā 22 litru asiņu.

Valsts asinsdonoru centra (VADC) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Bergmane atzina, ka atsaucība, ņemot vērā situāciju valstī, bijusi ļoti laba. Ļaudis atnākuši mazāk, nekā ierasts, – Bauskā līdz šim rīkotajās Donoru dienās piedalījušies no 70 līdz pat 100 cilvēkiem, taču jāsaprot, ka samazinājums patlaban notiek visās jomās, asins ziedotāju rindas nav izņēmums.

Asinis ieradās nodot 59 personas, taču desmit saņēma atteikumu. 43 donori no 59 atnākušajiem izmantoja iepriekšējā pieraksta iespēju, kas šajā ārkārtējā situācijā ļāva pievērst lielāku uzmanību plūsmas organizēšanai. Savu dzīvības sulu VADC uzticēja pārsvarā pieredzējuši donori, kas regulāri piedalās šajā akcijā, bijuši arī divi drosmīgie, kas šajā procedūrā piedalījās pirmo reizi.

I. Bergmane atklāja, ka Bauskā asinis ziedojuši visu asinsgrupu donori, bet visvairāk bija 0+, A+, B+, ļoti priecājušies par vairākiem 0- ,tādi bijuši vismaz pieci donori, jo šīs grupas asinsdonori ir ļoti nepieciešami.

«Sirsnīgas paldies ikvienam, kas šodien veltīja savu laiku un atnāca ziedot asinis! Mēs ļoti novērtējam gan donoru atsaucību un sapratni, gan iespēju organizēt izbraukuma Donoru dienu Bauskā,» teic I. Bergmane.

Iemesli asins ziedošanai ir dažādi, bet, aprunājoties ar donoriem, nākas secināt, ka visus vieno gandarījums par paveikto. Bezmaksas asins analīzes, spiediena pārbaude, našķīši pirms asins nodošanas, mazliet vairāk nekā četri eiro, vēl viena apmaksāta brīvdiena un citi labumi, ko sniedz VADC, ja ziedo asinis regulāri, ir  taustāmais bonuss, ko saņem asins ziedotāji.

Baušķeniece Liene Leveika Donoru akcijā iesaistās jau otro gadu. Šogad asinis ziedojusi pirmo reizi un akcentē, ka lielākais stimuls tik tiešām ir atziņa, ka spēj kādam palīdzēt grūtā brīdī. Viņa VADC mājaslapā izpētījusi, kuras asinsgrupas patlaban ir nepieciešamākās, un secinājusi, ka arī viņas asinsgrupa ir trūkstošo sarakstā, nešauboties pieteikusies asins ziedotāju rindā Bauskā.

«Iepriekšējais pieraksts tik tiešām ļāva bez lielas burzmas paveikt labo darbu. Par inficēšanās iespējām ar vīrusu šeit vismazāk bija jābaidās, jo visas virsmas regulāri dezinficēja, lietotas arī aizsargmaskas, pašai man ir savs sejas aizsargvairogs, tālab bija pārliecība par absolūti drošu vidi,» teic L. Leveika. Viņa neslēpa, ka piešķirtā viena brīvdiena arī ir augstu vērtējama, jo, apvienojot papildu brīvās dienas, kas tiek piešķirtas par katru bērnu, kā arī par vairākām asins nodošanas reizēm, atvaļinājumam klāt nākot nedēļa.

Tikmēr I. Bergmane atzīmēja, ka slimnīcu pieprasījums pēc asins komponentiem nav mazinājies. Ņemot vērā ārvalstu pieredzi, slimniekiem ar «Covid-19» izraisītajām blaknēm prognozējama nepieciešamība pēc asins komponentu pārliešanas, kas var ietekmēt pieprasījuma pieaugumu.

Pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī atcelti daudzi plānotie VADC izbraukumi. Donoru skaits strauji samazinās arī tāpēc, ka daudzi atgriezušies no ārvalstīm vai bijuši saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu, un kādu laiku nevar ziedot asinis.

I. Bergmane uzsvēra, ka VADC speciālisti regulāri iepazīstas ar starptautisko informāciju un nav konstatēts, ka vīrusu «Covid-19» pārnes ar asinīm. Tik un tā drošības dēļ asinis var ziedot tikai pēc 14 dienu pašizolācijas. Visās ziedošanas vietās tiek ievēroti pastiprināti piesardzības pasākumi, lai garantētu drošu vidi, ievēro divu metru distanci, donoram mēra temperatūru.

I. Bergmane atgādina, ka donoriem jābūt atbildīgiem: asinis var ziedot tie cilvēki, kuri ir pilnīgi pārliecināti par savu veselību, jūtas labi, pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārpus Latvijas teritorijas, izņemot tās valstis, kurās noteikts vēl ilgāks aizliegums, kā arī nav bijuši saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar «Covid-19». Ierodoties ziedot asinis, donors ar savu parakstu apliecina, ka viņš šos nosacījumus ievēro.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas