Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bauskas ietekmes areālā pētnieki iesaka attīstīt četras vidusskolas 26

Bauskas ietekmes areālā vispārējās vidējās izglītības nodrošināšanai pietiktu ar četrām vidusskolām, secināts pētījumā «Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā».

Pētnieki iesaka Bauskā attīstīt abas esošās vidējās izglītības iestādes – valsts ģimnāziju un 2. vidusskolu. Kopā ar potenciālajiem jaunpienācējiem kopējais pilsētas vidusskolēnu skaits varētu palielināties par vairāk nekā 100, sasniedzot 372 vidusskolēnus. Bauskas skolas varētu piesaistīt skolēnus no reorganizējamās Pilsrundāles, Īslīces, Uzvaras, Skaistkalnes, Misas un Elejas vidusskolas.

Uzvaras vidusskolu strauja iedzīvotāju skaita samazināšanās un nepietiekamā vidusskolēnu skaita pētījumā ieteikts pārveidot par sākumskolu. Paredzams, ka vidusskolas vecuma bērni skoloties varēs kādā no skolām Bauskā – tuvākā izglītības iestāde atrodas 15 minūšu braucienā pa asfaltētu ceļu. Jau patlaban skola ir pārejas posmā no vidusskolas uz pamatskolas statusu, jo tajā ir tikai 12. klase, taču pētījuma autori uzskata, ka jārīkojas radikālāk. Skolēniem no Pāces ciema un tā apkārtnes nokļūšanu Bauskā ērtāku padarītu autoru ieteiktā vietējo autoceļu V1026 un V1043 asfaltēšana.

Arī Bērzos esošo Īslīces vidusskolu ieteikts reorganizēt par sākumskolu, jo vecāko klašu skolēni mācības var turpināt tuvajā Bauskā. Arī šajā izglītības iestādē vidusskolas posmā ir tikai 12. klasē, taču pētnieki aicina lēmumu par skolas statusa maiņu pieņemt ātrāk, jo tuvums Bauskai nedod ekonomisku pamatu arī pamatskolas klašu saglabāšanai.

Relatīvi augstais obligāto centralizēto eksāmenu (OCE) indekss, kas ir 56,5%, nav uzskatāms par argumentu vidusskolas posma saglabāšanai Pilsrundāles vidusskolā, ko pētījuma autori iesaka pārveidot par sākumskolu. Rundāles novada domes ieviestās stipendijas 10. – 12.klases skolēnu piesaistei un motivēšanai palikt skolā nav spējušas palielināt skolēnu skaitu. Saskaņā ar izstrādāto modeli vidusskolas vecuma bērni skoloties varēs kādā no skolām Bauskā, arī pašlaik vairāk nekā desmit Rundāles novada vidusskolas vecuma jauniešu mācās Bauskas skolās. Pētījuma autori pauda, ka Svitenes ciema vidusskolēnu nokļūšanu Bauskā krietni uzlabotu autoceļa V1033 posma starp Sviteni un Rundāles pili asfaltēšana.

Pētījumā ieteikts attīstīt vidusskolu Iecavā, jo tajā skolēnu skaits patlaban vēl ir pietiekams vidusskolas posma ar paralēlklasēm saglabāšanai. Turklāt Iecava ir rosīgs ekonomiskais centrs ar vairākiem nozīmīgiem uzņēmumiem, uz kuriem dodas strādāt iedzīvotāji no plašas apkārtnes, tāpēc vidusskolas esamība šeit ir noderīga arī no šī aspekta, secināts pētījumā. Arī nesen atvērtā Mūzikas un mākslas skola ir labs papildinājums Iecavā piedāvātajam izglītības klāstam. Pēc trim gadiem situācija vēlreiz būtu jāizvērtē, vienlaikus ņemot vērā iespēju piesaistīt skolēnus no nākotnē potenciāli reorganizējamās Vecumnieku vidusskolas.

Reorganizējama būtu arī Misas vidusskola, kuras audzēkņi varētu turpināt mācības Vecumnieku vidusskolā. Šiem skolēniem nokļūšanu izglītības iestādē ērtāku padarītu pētījuma autoru ieteiktā autoceļu V1011 un P88 asfaltēšana starp abām apdzīvotajām vietām, jo pašlaik Misa ir lielākais ciems valstī, kas nav pievienots valsts asfaltēto autoceļu tīklam. Tāpat vidusskolēni var izvēlēties kādu skolu Bauskā, meklējot augstāku izglītības kvalitāti un lielāku izglītības un pakalpojumu dažādību.

Lai arī Vecumnieku vidusskola neizceļas ar augstu OCE indeksu, kas sasniedz 48,2%, un pašreizējo vidusskolēnu skaitu, tai ir potenciāls vairāk nekā dubultot skolēnu skaitu 10. – 12. klasē, secināja pētnieki. Izglītības iestādei var pievienoties audzēkņi no reorganizējamās Misas, Skaistkalnes un Valles vidusskolas, tāpēc vismaz tuvākajā nākotnē šī skola varētu saglabāt vidusskolas statusu, pēc trīs gadiem no jauna izvērtējot kvantitatīvos un kvalitatīvos rādītājus.

Taču Valles vidusskolu pētījumā ieteikts reorganizēt par sākumskolu. Autori paredz, ka lielākā daļa vidusskolēnu varētu mācības turpināt Vecumnieku vidusskolā, divi skolēni no Mazzalves pagasta to varētu darīt Neretā, trīs jaunieši no Taurkalnes apkārtnes – Aizkrauklē –, kurai ir lielāka vilkme un izglītības un pakalpojumu pieejamība.

Savukārt Skaistkalnes vidusskolu nepieciešams pārveidot par pamatskolu, bet vidusskolēni – varētu mācības turpināt Vecumnieku vidusskolā un kādā no skolām Bauskā, jo pilsētai ir lielāka vilkme un izglītības un pakalpojumu dažādība.

Pievieno komentāru

Komentāri 26

Lauki

Tad pirmā stunda var sākties tikai 8.40 No Skaistkalnes autobuss ''kuļas'' vairāk par stundu.

pirms 2 gadiem, 2017.10.28 13:09

braucēja

skaties, ka igaunis kas pārpirka Aipu, arī visu drīz reorganizēs un nokļūšana no A līdz Z būs problemātiska. Nu vēl līdz 2020.gadam varbūt paliks pa vecam, bet nu jau tīrīšana Aipā ir sākusies.
Drīz mūs visus no Latvijas izmēzīs laukā. Tā vismaz izskatās...

pirms 2 gadiem, 2017.10.28 14:24

sdrāv

kas ir tie jūs visi? mežā dzīvojoši īpatņi, kas grib autobusu ik pēc 20 minūtēm un vidusskolu 5 minūšu gājiena attālumā?

pirms 2 gadiem, 2017.10.31 21:11

sdrāv

un tad jūs pārceļaties uz īriju, kur dzīvojat ciematā/pilsētā. tur jūs nesludināt, ka vajag vidusskolu pie palievenes, slimnīcu un vēl nez ko

pirms 2 gadiem, 2017.11.01 19:57

desa

Kā teiksiet, kungi!???? Tikai kas atbildēs par to, kāpēc 200 000 un vairāk ir aizbraukuši un turpina aizbraukt? Kāpēc premjers paziņo,ka budžets 2018 esot tāds, kas apmierinās visas partijas.... ja? Tātad partija ir vairāk nekā tauta un valsts.... Cik % ir partijās??? skolas aizslēgs, nu labi, kungi!

pirms 2 gadiem, 2017.10.28 20:26

Vilkme

Ko nozīmē pilsētai šis vārds - VILKME- saistībā ar izglītību?

pirms 2 gadiem, 2017.10.29 06:31

lauki-2

Kad tie izcilie pētnieki sāks izpētīt, kāpēc esam tik dziļā pakaļā? Pie vainas Ir taču konkrētas partijas un konkrēti Saulveži?

pirms 2 gadiem, 2017.10.29 06:56

Monta

dzīvot viensētās, uzturēt 10 km 3 mājām un saglabāt nekam nevajadzīgus kolhoza centrus lauka vidū var atļauties tikai ļoti bagātas valstis. citur, mainoties ekonomikai, pat pilsētas paliek tukšas, tikai latvju viensētnieks un kolhoznieks domā, ka dzīve vienmēr paliks nemainīga.

pirms 2 gadiem, 2017.10.29 11:35

montiņjai

ak, tu lielā pilsētniece! Ko nu kārtējo reizi tā satraucies par tiem kolhozu centriem. paši tiks galā. Sēdi pilsētā, tēlo dāmu un nesatraucies. Padomu vajadzēs - paprasīs.

pirms 2 gadiem, 2017.10.29 12:49

Sauļuks

Es jau nu gan tev Montiņ padomu neprasītu,bet ieteiktu atcerēties ka lauki baro ! Bet tev jau to nesaprast bruģa grauzēja.

pirms 2 gadiem, 2017.10.29 18:16

joks

Priekš Rīgas Bauska tāds kolhozs vien ir. Visas skolas marš uz Rīgu!

pirms 2 gadiem, 2017.10.29 20:43

Monta

Baro Polija un jau sen

pirms 2 gadiem, 2017.10.29 23:34

sdrāv

> montiņai! kā paši tiks galā? visu laiku gaudo, ka jārada darbavietas, jātur skola 3 skolēniem, ceļi jābūvē un vēl Kantoris04 uz kultūras namu jāatved...

> Sauļuks! Ko tu tur baro? trīs vagas rāceņu izaudzēji šovasar?

pirms 2 gadiem, 2017.10.31 21:17

Ilze

Kas ir tie pētnieki? Uz kādiem avotiem balstās šis raksts? Skolas jāpārveido par sākumskolu (tas ir līdz 4.klasei), vai gadījumā nav domāts par pamatskolu?

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 14:11

Monta

Pietiks ar pirmskolu

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 18:24

sdrāv

raksts ir balstīt uz pētījumu. pētījums balstīts uz konkrētiem cipariem. tu vari lekt gaisā un piepūsties kā balons, bet tie ir fakti.

pirms 2 gadiem, 2017.10.31 21:20

čiks

Jebkura likvidācija izsauc teritorijas, apdzīvotības, kultūras degradāciju. Vēl gribas pabrīnīties par IZM cīņu par izglītības kvalitāti mazās lauku skolās. Kā zināms, dziļos laukos skolēnu skaitu skolās balsta ne tās vieglākās dzīves vecāku bērni, ne profesoru bērni, pārējie ir aizbraukuši vai ir mazākumā. Vai IZM visus no laukiem grib dabūt uz Oksfordu un Kembridžu? Sabiedrībai vajag arī amatu veicējus. Lēnā garā un mierīgā vidē arī "sliktos" var izskolot . Ja skolēnam ir zinātkāre un gudra galva, tad pat no "sliktas" lauku skolas viņš atradīs ceļu vismaz uz RTU. Par ceļu stāvokli, braukšanas ilgumu, celšanās agrumu, gaidīšanas salšanu reformatori neko negrib zināt?

pirms 2 gadiem, 2017.10.31 01:54

sdrāv

ko tu te murgo. runa ir par to, ka skolu nevar turēt, ja klasē 5 skolēni. ko tu tur par oksbridžu un amata veicējiem muldi, kāds tam sakars.

pirms 2 gadiem, 2017.10.31 21:23

sdrāv

bet par agrumu piekrītu. mūsdienās sākt skolu 8 ir stulbums. to var droši darīt 10. uzspiest pūcēm agru celšanos, jo tā darīja pirms 100 gadiem ir idiotiski.

pirms 2 gadiem, 2017.11.01 17:18

Ja par visu,

tad IZM bija arī tie, kas tagad visas skolas pārtapinās par latviešu skolām. Un kāpēc mums nevarētu būt tāda izglītības sistēma, kurā visi bērni, arī tā īpašā suga - ''no laukiem'' nevarētu pretendēt uz Oksfordu vai Kemridžu. Pazīstu ļaudis no abām - nekādi brīnumbērni, neesam mēs latvieši ne ar ko sliktāki.

pirms 2 gadiem, 2017.11.05 15:33

Asfalts

Vispirms noasfaltējiet tos lauku ceļus , bet pēc tam sūtiet mācīties uz Bausku, Vecumniekiem u.t.t.

pirms 2 gadiem, 2017.11.01 09:58

sdrāv

ja Tu iegūtu vispusīgu informāciju, tad zinātu, ka šis plāns arī paredz asfaltēšanu noteiktos posmos. man gan šķiet, ka vietām to naudu labāk ieguldīt pārkvalifikācijā un pārcelšanās pabalstā.

pirms 2 gadiem, 2017.11.01 17:21

rajons

Tagad likvidētos rajonus sauks par ietekmes areāliem. Smiekligi. Bija jālikvidē, bet bez tiem iztikt nevar

pirms 2 gadiem, 2017.11.12 21:02

Vietējās ziņas