Bauskas jaunieši izvaicā tieslietu ministru Jāni Bordānu 5

Pēc Bauskas novada Codes un Dāviņu pagasta jaunatnes darbinieka Kaspara Kalēja iniciatīvas Bauskā ceturtdienas, 28. novembra, pēcpusdienā ieradās tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Lietainajā dienā viņu Bauskas Valsts ģimnāzijā gaidīja 12 interesentu, to vidū divas atbalstītājas no Jaunās konservatīvās partijas. Tikšanās tika pārraidīta tiešsaistē mājaslapā «Facebook», skatītājiem bija iespēja sūtīt jautājumus.

Baušķenieks Austris Stankevics, kas apgūst politoloģiju, un Kaspars Kalējs vadīja tikšanos. Vispirms viņi un Bauskas jaunatnes lietu speciālists Jānis Rotbergs ar pašvaldības suvenīriem «atalgoja» ministru par braucienu no Rīgas. Puišiem bija daudz jautājumu. Viņi vispirms gribēja zināt, kā J. Bordāns nonācis līdz šim amatam. Ministrs atklāja, ka 20 gadi aizvadīti advokāta darbā, ir juridiska izglītība, kā advokātam nebija «iespējas salabot trūkumus tieslietu sistēmā». A. Stankevics jautāja, kas būtu jāuzlabo Latvijas tieslietu sistēmā. «Jāuzlabo efektivitāte. Patiesībā uz tieslietu sistēmu attiecas tie paši procesi, kas uz uzņēmējdarbību, – ar iespējami mazākiem līdzekļiem sasniegt pēc iespējas labāku rezultātu, šajā gadījumā – taisnīgumu,» atbildēja ministrs.

Kādēļ tiesu procesi ilgst gadiem? A. Bordāns skaidroja, ka lielu laiku aizņem arī izmeklēšana. «Protams, taisnība ir taisnība, ja tā notiek laikus,» atzina ministrs. Tiesneši ar lielu atbildību rūpīgi izvērtē lietas; nereti lietu izskatīšanu vilcina arī liecinieku neierašanās – demokrātiskas brīvības esam ieguvuši, bet atbildība vēl nav «izaudzēta». ««Parastās» lietas pie mums izskata tikpat ātri kā citur Eiropā, turpretī īpašās, piemēram, korupcijas lietas un līdzīgas, iespējams, nonāk ne pie tiem tiesnešiem…» situāciju analizē tieslietu ministrs. Tāpēc tiks veidota īpaša tiesa – Ekonomisko lietu tiesa. Lai lietas netiktu novilcinātas, svarīga policijas un tiesnešu sadarbība, piemēram, liecinieku atvešanā. Policija nereti to izdarot formāli. Tiesnesis var uzlikt sodu par neierašanos, to arī vajag darīt.

Jauniešus satrauc arī kontrabandas izplatība, piemēram, Rīgas Centrāltirgū. Ministrs saskatīja paradoksu – 30 gadus Centrāltirgū izplata kontrabandas lietas, bet turpat blakus atrodas policijas iecirknis… «Pārdošana ir beigu posms, tur nefigurē «lielās» personas, tieši otrādi. Cīņa ar kontrabandu jāsāk valsts tiesībsargājošo iestāžu koridoros, jo, visticamāk, kāds to piesedz,» uzskata J. Bordāns.

K. Kalējs un A. Stankevics un iecavnieks Maksims Krutikovs no zāles uzdeva ministram arī neērtus jautājumus par Tieslietu un Iekšlietu ministrijas saspīlētajām attiecībām, par J. Bordāna reakciju uz televīzijas žurnālistu jautājumiem. J. Bordāns atbildēja uz visiem pēc būtības, arī atzīstot savu vainu vai neatbilstīgu reakciju. Sarunā ministrs vairākas reizes izvēlējās būt līdzatbildīgs par lietām valstī. Viņš uzsvēra sadarbības starp ministrijām, drošības dienestiem svarīgumu, jo «mēs nevaram atļauties, ka kaut ko dara dubultā».

J. Bordāns uzskata, ka ir labi, ka jaunieši nodarbojas ar politiku, bet nevajadzētu uzreiz sēsties deputāta krēslā un norakt savu jaunību, ieteicamāk būtu iestāties partijā un iegūt labu izglītību, tad «nevarēs apvest ap stūri»
Šī bija jau trešā jauniešu rīkotā tikšanās projektā «Varas gaiteņu atklāsmes» ar ministru Bauskā. Iepriekš bija vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. Savukārt nākamnedēļ iecerēta tikšanās ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu, aiznākamnedēļ – ar veselības ministri Ilzi Viņķeli. Iecere ir uzaicināt visus ministrus un arī Valsts prezidentu, kā arī kādus Saeimas deputātus un citas augstas amatpersonas. Vērtējot šīs tikšanās mazo apmeklētāju skaitu, K. Kalējs atzina, ka, iespējams, vainīgs vārds «jauniešu», tomēr gaidīts ikviens, jaunieši ir tikai organizatori.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Ilvars

Desmitnieks par Neertiem jautajumiem.Veiksmi un dedzibu jums Turpmak.

pirms gada, 2019.12.02 06:07

prātnieks

=«Pārdošana ir beigu posms, tur nefigurē «lielās» personas, tieši otrādi. Cīņa ar kontrabandu jāsāk valsts tiesībsargājošo iestāžu koridoros, jo, visticamāk, kāds to piesedz,» uzskata J. Bordāns.=
Bet varbūt sākt ar pašu Saeimu, kura ''organizēja'' likumus, lai tā cigarešu kotrabanda un tirdzniecība varētu noritēt netraucēti.
Tas atgādina OIK un ''nespēju'' noskaidrot ''autorus''... vajag tikai pacelt Saeimas sēžu arhīvu protokolus un tie autori BŪS - bet vai būs tā gribēšana? Tādas naudas nākt!

pirms gada, 2019.12.02 08:49

Anna

Bordānu Joņs atbildēja jauniešiem. Grūti noticēt.

pirms gada, 2019.12.02 09:44

daira

Malači jaunieši ka rīko šādas tikšanās! Sakiet tiešām ka var nākt arī cita vecuma iedzīvotāji kuriem interesē.Arī vēlējos iet, bet minēts -jauniešu tikšanās un tad nekā.

pirms gada, 2019.12.02 11:51

?

Kur ta Inita neapmeklē sava partijas bosa izrādīšanās pasākumu?

pirms gada, 2019.12.02 14:11

Vietējās ziņas