Bauskas kultūras centrā atklāj fotoizstādi «Saskati mūziku» 1

Bauskas kultūras centrā no piektdienas, 23. oktobra, interesenti var iepazīties ar liepājnieka Jāņa Vecbrāļa izstādi «Saskati mūziku». Divdesmit melnbaltās fotogrāfijās iemūžināti mirkļi no Liepājas simfoniskā orķestra dzīves.

Izstāde uz Bausku atceļojusi no Aizputes un būs te apskatāma trīs nedēļas. Portālam fotomeistars pastāstīja, ka daudzo šīs ieceres rosinātāju vidū minams Rundāles pils direktors Imants Lancmanis. Liepājas mūziķiem izveidojusies lieliska sadarbība ar Rundāles pili.

Tādēļ nolemts zemgaliešiem parādīt orķestra mūziķus fotoattēlos. Rundāles pilī nav iespējas šīs bildes izvietot, to eksponēšanai izvēlēts Bauskas kultūras centrs. «Jums ir maza, gaumīga izstāžu zāle, kurai ir lieliska fotoizstādēm piemērota īpatnība – telpā ir attēlu apskatei piemērots apgaismojums,» izstāžu zāli novērtē mākslinieks.

J. Vecbrālis sevi dēvē par Liepājas simfoniskā orķestra galma fotogrāfu, smaidot sauc arī par mūziķi, kurš spēlē nevis kādu instrumentu, bet gan fotoaparātu. «Iegūt mūziķu uzticību nenācās viegli. Īpaši dāmas bija satraukušās, vai, nemitīgi ap viņām spietojot, neiemūžināšu kādu ne īsti glītu kadru – kad seja būs savilka netīkamā grimasē, vijolnieces profils nebūs glīts, pūtējus «pieķers» smieklīgās pozās ar instrumentu pie lūpām.

Taču ar laiku mūziķi noticēja, ka fotografēju daudz, taču publiskā apritē palaižu tikai tos attēlus, kuros cilvēki izskatās glīti. Atzīšos, tas nav viegli, notvert mirkli, kas būtu interesants, kurā nolasītos kāds stāsts un vienlaikus iemūžinātais cilvēks būtu estētiski baudāms.»

Fotografēt J. Vecbrālis sāka deviņu gadu vecumā, kad tēvs uzdāvināja zēnam pirmo fotoaparātu. Taču nopietni šai mākslai viņš pievērsies pirms gadiem desmit. Kolekcijā ir daudzi simti dabas fotogrāfiju, J. Vecbrālis iemanījies oriģināli un interesanti iemūžināt dzīvniekus. Taču mūziķu fotogrāfiju apkopojumu viņš uzskata par savu pirmo lielo personālizstādi. Ikdienā J. Vecbrālis veic dažādus komercpasūtījumus, ir Liepājas tautas fotostudijas «Fotast» vadītājs.

Izstādes atklāšanā kolēģa veikumu bija ieradušies novērtēt Bauskas fotogrāfi, pilsētas mākslas nozares ļaudis. Māksliniece, salona «Meistars Gothards» īpašniece Indra Liepa «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka šajos attēlos J. Vecbrāli iepazīst pilnīgi  no jauna. Septembrī salonā viņš atklāja savu fotogrāfiju izstādi, kurā Zemgales ļaudis iepazīstināja ar jūras daudzveidīgo dabu. «Tajos attēlos mēs jūsmojām par kompozīciju, kuru autors radījis, caur objektīvu veroties mūžam mainīgajā jūras sejā, bet te ir skatāmi pavisam citi mirkļi, mūziķu vaibsti. Šai izstādei ir cita tonalitāte,» darbus vērtē I. Liepa.

Bauskas kultūras centra direktore Ilva Vansoviča piebilst, ka melnbaltais foto skatītājos raisa pavisam citādas asociācijas: «Dabas ainavās guvām baudu no krāsu stihijas. Šīs fotogrāfijas daudz vairāk liek mums domāt. Paldies māksliniekam, kurš ar baušķeniekiem dalās savā redzējumā par mūziku! Tāda fotogrāfiju kolekcija šeit vēl nav skatīta.»

Pievieno komentāru

Komentāri 1

arī liepājnieks

Netjans, foršs mākslinieks un foršs džeks.

pirms 5 gadiem, 2015.10.26 20:30

Vietējās ziņas